Google+ maže „falešné“ profily. Blíží se konec internetové nevinnosti?

Džanett Lakatoš i Cumon Urface mají smůlu. Sociální sítě se vydaly do boje za opravdovou identitu.

Co nevidět můžete na Google+ přijít o řadu kamarádů. Nová sociální síť totiž houfně maže profily. Nelíbí se jí uživatelé, kteří namísto vlastního jména zvolili pseudonym. Zatímco na Facebooku se autor tohoto textu kamarádí s Džanett Lakatoš, Untitled Ion a Cumon Urface, Google+ takové uživatele bude blokovat, prý porušují podmínky služby. V internetové komunitě se okamžitě rozpoutala diskuse, zda má sociální síť právo nutit uživatele používat své skutečné jméno.

V podmínkách Google+ se jasně píše, že bychom měli v každém případě použít jméno, pod nímž běžně vystupujeme: „Google Profiles requires you to use the name that you commonly go by in daily life.“ Nemusí to být jméno na občance, mělo by to však být jméno, pod kterým vás zná širší komunita. Pokud se tedy jmenujete Franta Vyskoč, ale v práci běžně vystupujete jako Jumping Franky, přezdívku klidně použít můžete.

Christopher Poole: „Identifikace zničí internet. Bude to znamenat konec digitálního věku nevinnosti.“

Není to poprvé, kdy sociální síť vytáhla do boje za opravdovou identitu svých uživatelů. Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg v minulosti několikrát veřejně prohlásil, že mít více internetových identit je důkazem chybějící integrity.

Je to samozřejmě otázka image. Stejně jako se boxerské federace již dekády předhánějí v tom, která z nich má ty nejtvrdší bojovníky a nejméně fingovaných zápasů, i souboj sociálních sítí nakonec rozhodne autentičnost. Kdo by koneckonců chtěl být uživatelem služby, kde si u půlky lidí není jistý, o koho vlastně jde. Navíc bohatstvím každé sociální sítě jsou její členové – ti opravdoví. Informace o těch falešných se strašně špatně prodávají.

Zákrok Googlu okamžitě vyvolal odpor členů legendárního diskusního fóra 4chan, které je zcela anonymní. „Identifikace zničí internet. Bude to znamenat konec digitálního věku nevinnosti,“ stěžuje si zakladatel 4chan Christopher Poole a čtenář se nemůže zbavit pocitu, že Poole má na mysli vlastně konec věku nepostižitelnosti.

Internet už dávno není útočištěm hrstky sociopatických „Ajťáků“, nýbrž paralelní společností. Krok Googlu rozhodně nebude populární. Pokud se ho však internetovému gigantu podaří prosadit, budou ho mnozí následovat. Uživatelům s čistým svědomím to vadit nebude.

Počet příspěvků: 2, poslední 26.7.2011 10:05 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.