Ceska Pozice

Golf pokropen živou vodu. Tiger je zpět!

Tiger Woods po 30 měsících vyhrál turnaj na okruhu PGA. Po skvělém, téměř bezchybném výkonu. Skvělá zpráva pro golf.

Pavel Pokorný 26.3.2012

Tiger Woods dosáhl svého 72. vítězství na okruhu PGA. Stalo se v Orlandu na Floridě na hřišti Bay Hill při turnaji Arnold Palmer Invitational. foto: © ReutersČeská pozice

Tiger Woods dosáhl svého 72. vítězství na okruhu PGA. Stalo se v Orlandu na Floridě na hřišti Bay Hill při turnaji Arnold Palmer Invitational.

„Je to čistá radost,“ prohlásil Tiger Woods na tiskové konferenci bezprostředně po svém vítězství na turnaji Arnold Palmer Invitational. Po triumfu, na nějž na okruhu PGA čekal douhých 30 měsíců, během kterých jej dostihly sexuální aféry, rozvedl se, několikrát jej zastavilo zranění, přišel o pozici světové jedničky a herně se mu nedařilo. Nyní, po 72. vítězství na turnaji PGA, je zpátky, a golf se raduje.

Protože Tiger Woods je magnet. Na peníze, na diváky, je požehnáním pro televizní sledovanost. Pro popularizaci golfu udělal strašně moc, na čemž nic moc nezměnilo ani poznání, že i on je jen člověk, který chybuje. Každé Woodsovo vystoupení zákonitě přitahuje pozornost, jež dramaticky mohutní, když se mu daří.

Woods změnil trenéra, má nový švih, vyměnil i caddieho – zásadní změny, jež vyžadují čas. Progres ve výkonnosti však u něj byl v posledních měsících nepopiratelný, což se projevilo i na výsledcích. V prosinci vyhrál Chevron World Challenge, klání, které sám pořádá, avšak není součástí PGA. Na začátku března zakončil turnaj Honda Classic svým nejlepším finálovým kolem v kariéře a jen těsně skončil na děleném druhém místě. Tuto neděli pak na hřišti Bay Hill v Orlandu dokončil comeback, v nějž mnozí nevěřili, ale v který mnozí doufali.

Tiger Woods v neděli dokončil comeback, v nějž mnozí nevěřili, ale v který mnozí přesto doufali

Sledovat Woodsovo snažení bylo díky České televizi možné i doma z gauče a působilo po čtyři večery jako balzám na všechny ty odposlechové a dopravní hrůzy, jež nám přichystal jiný golfista Roman Janoušek.

Bývalá světová jednička hrála bez nadsázky fantasticky. S jistotou, téměř bez chyb, prostě radost se dívat, jak to dělá mistr – odpálit, přihrát na green a lehce doklepnout do jamky. Birdie či par, většinou. Občasné ódě se neubránil ani komentátor Jaromír Bosák. Po pravdě, zejména v posledním kole, za těžkých větrných podmínek, ostatní hráči dělali Tigerovi jen uctivou stafáž a ani se tím moc natajili. One man show v přímém přenosu, bez debat.

Samotný Woods prý jistotu vítězství nabyl až na závěrečné 18. jamce, když se v klidu dostal na green. Ale ostatní měli už pár hodin jasno: Tiger je zpět. Myšlenky 36letého Woodse teď míří k Augustě, kde se 5. až 8. dubna konají Masters. První major sezóny má nyní jasného favorita. Ale maximalista Woods – přes jinak docela skromná vyjádření – hledí ke všem čtyřem největším turnajům roku, když tvrdí, že může být v nejvyšší formě na každém z nich.

Ano. Po výkonu na turnaji, který pořádal jeho slavný předchůdce v roli nejlepšího golfisty světa a dobrý přítel Arnold Palmer, musíme brát jeho slova vážně. Ale ani konkurenti nezahálejí, McIlroy, Donald či Mickelson budou motivováni na nejvyšší míru.

Světový golf má opět zápletku, díky níž ho čeká boom. Tigere, díky.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.