Diskuse k článku

Globalizace končí. Trendem je lokalizace

Globalizace je zřejmě za svým vrcholem a rozvoj moderních technologií naznačuje směřování k lokalizaci. Ekonomka Ilona Švihlíková, ředitel strategie společnosti Triton Marek Pavlík a ekonom a propagátor odkazu bratrů Baťových Adrián Podskľan v rozhovoru představují možnosti lokální ekonomiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

J19i60ř79í 89K81o64p91i42s 1646497693481

Globalizace ani tak nekončí

jako se spíše nenápadně, díky stupiditě j-elit, mnění na islamizaci!

0/0
3.2.2019 10:28
Foto

T42o17m21á49š 95K14l25e95p94a97l 3871934757953

Sice lidsky hezké, ale naivní. Přál bych jim, aby se mohli na delší dobu podívat do Číny, co se tam děje. Není nějaká jedna globalizace ve smyslu unifikace všeho. Ale o politických a tím i hospodářských modelech se rozhoduje mezi světovými mocnostmi. Nějaké české fňukání, že jsme německá montovna, je naprosto směšné. Evropě už sice díky její reztříštěnosti ujíždí vlak, ale i tak by meli být Češi spíš vděční, že se aspoň můžeme držet ve vleku. Bez silných evropských sousedů by země jako naše letěla šupem mezi rozvojový svět.

0/0
2.2.2019 21:50

Re: To je zase blábol.

Souhlasím s Vámi. Lokalizace ekonomiky je spíše zbožné přání. Globalizace je zcela přirozený jev, který jen využívá výhodnosti využití zdrojů v zahraničí a přijatelné ceny a času dopravy.

Návrat části výroby z Číny zpět do USA není s globalizací v rozporu. Naopak. Jedná se o její normální vývoj. Automatizační technologie ve výrobě umožňují postupně minimalizovat podíl drahé lidské práce. V určité chvíli se náklady na logistiku srovnají s náklady na minimalizovanou pracovní sílu v USA. Řízení výroby přes Pacifik přestane dávat smysl. To je celé. Globální trh to však nijak neovlivní. Nám zákazníkům bude fuk jestli loď s iPhony přijede z východu nebo západu...

Co se týče montoven v ČR a s ní spojenou nízkou přidanou hodnotou, je autor úplně vedle. Problém je mnohem hlubší a závažnější. Jde o společenský jev, kde všeobecným měřítkem úspěchu je karierní postup v zaměstnání. Systematická výchova od dětství k vlastnímu podnikání, je vnímaná téměř negativně. Samotná osoba podnikatele je cháp

0/0
2.2.2019 20:56

Re: To je zase blábol.

Podobné pokusy i ideologické bláboly jako od těch tří samozřejmě mohou skončit špatně, jako v případě velké hospodářské krize v roce 1929, která se stala "velkou" jen proto, že mezinárodní obchod si populističtí politici zabetonovali extrémně vysokými cly. Samozřejmě může dojít k tomu, že se mezinárodní obchod změní díky rozvoji technologií jako 3D tiskárny nebo nanotechnologie. A ani k tomu nemusí dojít, pokud by došlo na aplikaci nápadů těch tří výše. Vše by skončilo právě vyšším zdaněním nových technologií a jejich nesmyslnými regulacemi. Globalizace se nových technologií, na rozdíl od těch tří vyIízanců výše, nebojí.

0/0
2.2.2019 14:21

To je zase blábol.

Komunistická ideoložka a tlustoprdka švihlíková (se zřejmě 20 let starou fotkou), která o sobě tvrdí, že je ekonomka a při tom ekonomii považuje za sprosté slovo, přičemž jediný recept, který zná, jsou regulace a vyšší zdanění a dva dojmologové na téma německého spiknutí za účelem likvidace konkurence a nutnosti lokálních srdcařů blábolí, do té míry, že jsou sto si s v jednou rozhovoru odporovat, aniž by si toho všimli.

Realita je taková, že globalizace nekončí. Globalizace je přirozený proces, který lidstvo provází už od paleolitu a bude ho provázet i nadále. Místní populisti samozřejmě rádi daní, zavádějí cla a regulují, což přináší lokální problémy, které vyIízanci jako ti tři výše rádi a při tom zcela nesmyslně přisuzují globalizaci. Podobné pokusy i ideologické bláboly jako od těch tří samozřejmě mohou skončit špatně, jako v případě velké hospodářské krize v roce 1929, která se stala "velkou" jen proto, že mezinárodní obchod si populističtí politici zabetonovali extrémně v

0/0
2.2.2019 14:18