Diskuse k článku

Geometři a vykladači: Věda jako povolání, či profese?

Matematik Zdeněk Strakoš v rozhovoru mimo jiné upozorňuje: Chytré a pracovité studenty i vědce máme, ale neumíme jim často vytvořit podmínky, aby mohli vyrůst na úroveň srovnatelnou s úspěšnými řešiteli ERC grantů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

S. Papacek

Vědci jsou asi moc zaměstnaní :(

Pěkný článek, ale bohužel se diskuse moc nerozvinula. Vědci jsou asi moc zaměstnaní :(

0/0
11.6.2015 8:27

Publikace, kvalita apod.

Před časem jsem si na České pozici vyměňoval názory s Václavem Hořejším a z diskuze vyplynulo, že on se při svém rozhodování o grantech ERC řídil především publikacemi a citovaností. přitom právě biochemie a molekulární biologie by podle všeho nejvíce potřebovala nezávislé a tvrdé hádky na panelu. Ono i na ERC je to spíše podle oboru.

Ještě bych chtěl připomenout, že jsou i jiné cesty jak s pomocí grantů rámcových programů (FP7, Horizon2020) dělat nezávislý výzkum. Například Future and emerging technologie – FET Open, výzkum na podporu malých a středních podniků (SME) a nově též Fast Track to Innovation. Jakkoliv je tím z hlediska základních výzkumníků pohrdáno, dobrá technologie je stejně intelektuálně náročná a uspokojující jako základní výzkum. A zvláštní kvalitu tomu dává dlouhodobé opakování a ověřování experimentů v rozsahu, který žádný grant základního výzkumu neposkytuje.

Jinak k tomu dalšímu - jakkoliv si Tě, Zdeňku, vážím, myslím si, že u nás není dost kvalitních adeptů na gr

0/0
7.6.2015 17:07

Re: Publikace, kvalita apod.

Jinak k tomu dalšímu - jakkoliv si Tě, Zdeňku, vážím, myslím si, že u nás není dost kvalitních adeptů na granty ERC. Především má věda velmi špatnou reputaci a málokdo do ní touží jít. Viz např. tento text Daniela Münicha http://metodikahodnoceni.blogspot.cz/2015/02/vedcem-ani-za-zlaty-prase.html , kde se píše, že u naší mládeže je úplně nejnižší zájem o budoucí zaměstnání ve vědě za všech zemí, které se zúčastnily výzkumu. Když už navíc někdo do vědy jde, absorpční kapacita blízkých i vzdálenějších zemí je vzhledem k počtu adeptů z ČR téměř nekonečná. Vždyť třeba Vídeň a Drážďany, nemluvě o dalších menších centrech podél hranic, jsou v dojezdové vzdálenosti od hranic. Odměna je tam trojnásobná, stabilita prostředí velmi vysoká. Jinými slovy když člověk zůstane dělat vědu v ČR nebo se sem vrátí, má vždy nutně i jinou motivaci, než to povolání. A stačí pár střetnutí s vedením univerzity nebo ústavu a pár supernabídek z průmyslu a minimálně na velkou frustraci je zaděláno.

Jak víš, osob

0/0
7.6.2015 17:08

Re: Publikace, kvalita apod.

Jak víš, osobně si nestěžuji, protože jsem se vydal cestou budování týmu s vlastním nezávislým profilem mimo hlavní směry, což ani ve světě není snadné a u nás naopak bylo z různých důvodů možné. Mnozí tuto možnost měli také a vůbec se touto cestou nepustili. Teď často ventilují své frustrace, ale granty ERC je míjejí. Naopak ti, kdo na to mají, často čerpali z projektů na podporu SME, v tom byla ČR mimořádně úspěšná. Protože tam jsou často ti Češi, kteří nechtěli být vědci ani za zlatý prase, ale cítí se být povoláni nebo geometry. Vzorem jsou jim tvůrci programů jako je Avast, programátoři nových virtuálních realit v počítačových hrách atd.

0/0
7.6.2015 17:08