Garetha Balea jsme Realu Madrid koupili my všichni Evropané

Formálně zaplatil 100 milionů eur za velšského fotbalistu Real Madrid. Neplatil ale v „reálu“ daňový poplatník Evropské unie?

Gareth Bale se po přestupu z Tottenhamu Hotspur představil fanouškům v dresu Realu Madrid 2. září na stadionu Santiaga Bernabeu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gareth Bale se po přestupu z Tottenhamu Hotspur představil fanouškům v dresu Realu Madrid 2. září na stadionu Santiaga Bernabeu. | foto: © ReutersČeská pozice
Gareth Bale se po přestupu z Tottenhamu Hotspur představil fanouškům v dresu Realu Madrid 2. září na stadionu Santiaga Bernabeu.

Padesát šest procent Španělů mladších dvaceti pěti let je v současné době nezaměstnaných. Čtyřiadvacetiletý Velšan Gareth Bale, kterého z Tottenhamu Hotspur koupil Real Madrid za rekordní sumu sto milionů eur, jejich řady nerozšíří. Jeho roční plat (šest milionů eur) v „Bílém baletu“ by například přinesl každému španělskému nezaměstnanému ročně jedno euro.

Přesto ho v Madridu přivítali s nadšením – přes dvacet tisíc fanoušků se přišlo podívat na stadion Santiaga Bernabeu, kde se bývalý záložník „Spurs“ představil v novém dresu, a mohutně tleskali, když políbil klubový znak a prohlásil, že hrát za Real bylo jeho dětským snem (při následující tiskové konferenci dodal, že by přišel, i kdyby „to bylo za penny“).

To je jeden ze způsobů, jak lze o rekordním transferu hovořit. Španělská ekonomika stále vrávorá, lidé těžce shánějí práci. Podle posledních údajů více než čtvrtina Španělů žije pod hranicí chudoby, nicméně fotbalista Bale v téže zemi dostane plat šest milionů eur ročně . Je to morálně přijatelné? Zaslouží si Bale za své hráčské umění takovou mzdu? (A dodejme, že některé fotbalové hvězdy berou ještě víc.)

Nebo obecněji: Zaslouží si, byť třeba nejdražší fotbalista na světě, pobírat zhruba 310krát vyšší mzdu než je ta průměrná (ve Španělsku představuje v současnosti něco kolem 19 200 eur ročně)? Navíc v zemi, kde šedesát osm procent jeho španělských vrstevníků podle zhruba rok starého průzkumu přemýšlí, že by opustilo svou zem?

Kupoval opravdu Real Madrid?

„Problém Bale“ lze ale uchopit ještě z jiného úhlu. Real Madrid je zadlužen (v tom ovšem mezi fotbalovými kluby zdaleka není sám). Rekordní částku za Balea zaplatil, přestože má u banky napůjčováno přes půl miliardy eur. Onu banku (Caja de Madrid, nyní součást Bankia group) přitom postavil na nohy záchranný plán Evropské unie pro Španělsko. Když si tedy Real pořídil Garetha Balea od Tottenhamu za dalších 100 milionů eur, lze dovodit, že nakupoval za peníze daňových poplatníků Evropské unie, kteří plán na záchranu španělské ekonomiky financovali. Upozornil na to před nedávnem v britské televizi Sky Sports News známý obchodní konzultant David Bick. S dovětkem, že je to „skandální“.

Když si Real pořídil Garetha Balea, lze dovodit, že nakupoval za peníze daňových poplatníků Evropské unie, kteří financovali plán na záchranu španělské ekonomikyBalea si tak sice koupil z anglického týmu španělský klub, nicméně mu na něj přímo přispěli i samotní Britové. Trochu zkarikovaně lze říci, že Britové poskytují finance Španělům, sponzorují je, aby si následně Španělé mohli dovolit koupit britské zboží – v tomto případě skvělého fotbalistu londýnského týmu. Fanoušci Tottenhamu už tedy v dohledné době Balea na vlastní oči neuvidí, snad kromě několika pohárových zápasů (s Madridem podepsal šestiletý kontrakt). Byznys nicméně díky tomu může pokračovat a je otázkou, zda případ „Bale“ je výjimkou z pravidla, nebo je naopak právě tím pravidlem.

Abychom však byli k finanční situaci Realu spravedliví – „Bílý balet“ (po čtyřech zápasech je momentálně ve španělské lize na čtvrtém místě, vloni skončil druhý za Barcelonou) je v poslední době v zisku a své dluhy umazává. Druhý rok po sobě vykázal vyšší příjmy než pět set milionů eur, přičemž čistý zisk za rok 2012 činil 36,9 milionu eur. Navíc je Real podle auditorské společnosti Deloitte vůbec prvním sportovním týmem v historii, kterému se podařilo vygenerovat roční příjem vyšší než 400 milionů eur. Třeba je strategie klubu (včetně nákupu Garetha Balea) postavena na zdravém základu. To ale uvidíme až v nadcházejících letech...

Za dané situace tudíž nejde jen o moralizování, jestli si Gareth Bale vysokou mzdu za své dovednosti zaslouží, ale i o něco jiného: Kdo je vlastně jejím skutečným plátcem?

Počet příspěvků: 4, poslední 19.9.2013 11:16 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.