Fulík na Hradě. Zeman vrací dluh Fischerovi.

Prezident si vybral za svého bezpečnostního ředitele kontroverzního náměstka z éry exministra obrany Martina Bartáka.

foto: © ČTKČeská pozice

Na post šéfa bezpečnostního odboru si prezident Miloš Zeman vybral bývalého náměstka ministra obrany Jana Fulíka. Ten patřil mezi nejbližší spolupracovníky exministra obrany Martina Bartáka, který hrál významnou roli po boku neúspěšného kandidáta na prezidenta Jana Fischera. Prezidentův krok proto lze považovat jako odměnu za to, že Fischer před druhým kolem vyzval své příznivce k podpoře Zemana.

Fulík, který funkci ředitele bezpečnostního odboru Kanceláře prezidenta republiky začne vykonávat od 1. května, z ministerstva obrany odešel kvůli policií vyšetřovanému nákupu vojenských letadel CASA. Měl – kromě Bartáka – prosazovat předražený nákup těchto letounů a tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra ho údajně z těchto důvodů v listopadu 2010 odvolal z funkce náměstka. Fulík v minulosti pracoval i na ministerstvu vnitra či u Bezpečnostní informační služby.

Barták, který funkci ministra obrany vykonával v úřednické vládě Jana Fischera, je obžalován v korupční kauze při akvizici vozů Tatra pro armádu. Loni pomáhal svému premiérovi v prezidentské kampani nejdříve jako poradce, později byl stažen.

Projekt PMHC

Fischer se podílel s Bartákem i na podezřelém obchodu – na projektu Prague Military Hospital Consession (PMHC), pod kterým se skrývala blamáž financovaná ze státních peněz spočívající v dostavbě Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Projekt včetně hotelu pro pacienty a ubytovny pro personál měl stát celkem až 6,4 miliardy korun. Bartákův náměstek Fulík byl předsedou hodnotící komise ministerstva obrany, která doporučila uzavřít smlouvu s konsorciem PMHC.

Fischerova vláda, ve které byl Barták ministrem obrany, schválila podezřelou zakázku ve velkém spěchu 24. května 2010, tedy jen pár dní před parlamentními volbami. V roce 2011 se však ukázalo, že tento projekt je nerealizovatelný, a stát musel firmě PMHC vyplatit odstupné ve výši 130 milionů korun, ministerstvo obrany zaplatilo za poradenské služby spojené s přípravou projektu 42 milionů korun a dalších 45 milionů měl dostat investor za své údajné náklady. Kauzu začala prověřovat protikorupční policie v roce 2011.

O projektu psala ČESKÁ POZICE v článku:

Nepříliš důstojné rozhodnutí

Na otázku, proč Zeman jmenoval svého bezpečnostního ředitele až nyní, možná odpovídá skutečnost, že policie ve středu, dva dny před jmenováním Fulíka na Hradě, oznámila, že případ odložila. Možná, že prezident s instalováním Fulíka do funkce čekal až na výsledek policejního šetření.

Fulík navíc dosud vede soudní spor s ministerstvem obrany kvůli neplatnosti výpovědi z tohoto resortu. Od prezidenta republiky, který je zároveň vrchním velitelem ozbrojených sil, není příliš důstojné zaměstnávat osobu, která se soudí se státem. Čekali bychom, že hlava státu počká až soudní spor skončí.