Fukušima: Explodoval reaktor 2

Další výbuch v japonské jaderné elektrárně Fukušima zřejmě poškodil tlakovou nádobu reaktoru 2. Dnes také začal hořet reaktor 4.

David Kasl 15.3.2011

V japonské jaderné elektrárně Fukušima 1 došlo v úterý k další explozi, dle provozovatelů elektrárny výbuch zřejmě poškodil tlakovou nádobu reaktoru 2. Problémy jsou i u reaktoru 4, který začal hořet. Japonská vláda varovala, že radiace dosahuje nebezpečných hodnot až do vzdálenosti 30 kilometrů od elektrárny.

Premiér Naoto Kan vyzval Japonce žijící do 30 kilometrů od elektrárny, aby z preventivních důvodů nevycházeli z domu. Francouzská ambasáda v Tokiu varovala, že nízká úroveň radiace by mohla zasáhnout i japonskou metropoli. Během dneška se totiž otočil vítr a nyní vane ze severu, od Fukušimy k Tokiu.

Dle mluvčího vlády Jukia Edana je radioaktivita, která unikla z reaktorů 2 a 4, velmi nebezpečná. „Mluvíme tu o úrovních, které mohou ohrozit lidské zdraví,“ řekl. Zdůraznil však, že s rostoucí vzdáleností od elektrárny je úroveň radiace nižší.

V elektrárně poškozené pátečním zemětřesením a následnou vlnou tsunami došlo už v uplynulých dnech ke dvěma explozím vodíku v budovách reaktorů 1 a 3. Po dnešním výbuchu v reaktoru 2 uniklo podle japonské vlády omezené množství radioaktivity. Část zaměstnanců elektrárny byla preventivně evakuována, asi padesát jich tam ale zůstává.

Problémy ve Fukušimě způsobila vlna tsunami vyvolaná zemětřesením o síle devět stupňů Richterovy škály. Ničivá vlna vyřadila z provozu chladicí systém elektrárny. Reaktory se začaly přehřívat, technici se je snaží chladit mořskou vodou.