Franz a spol. odmítli odstoupit z prezidentského boje

Vladimír Franz, Táňa Fischerová či Zuzana Roithová osloví ve volbách podobné spektrum voličů, čímž si navzájem uberou značné množství hlasů.

Výzva Než bude pozdě apeluje na veřejnost, nekomunistické kandidáty, iniciativy a kulturní instituce, aby společně podpořili jednoho kandidáta. foto: © Nez-bude-pozde.cz, ARCHIV V. FRANZ, montáž ČESKÁ POZICEČeská pozice

Výzva Než bude pozdě apeluje na veřejnost, nekomunistické kandidáty, iniciativy a kulturní instituce, aby společně podpořili jednoho kandidáta.

Zaznamenali jsme fámu, že Vladimír Franz ještě před prvním kolem prezidentské volby odstoupí a podpoří jiného kandidáta. Například Karla Schwarzenberga (TOP 09), který by tím získal větší šanci uspět. Údajně mu to bylo různými iniciativami doporučováno. Na přímý dotaz ČESKÉ POZICE Franz takovou „kapitulaci“ velmi rázně odmítl.

Když jsme zjišťovali, kde se takové zvěsti berou, vyšlo najevo, že podobná doporučení nejsou adresována jen Franzovi, ale i dalším nestranickým a občanským (skoro)kandidátům. A že podobný návrh měli „na stole“ již v době sběru petičních podpisů. Spočíval v tom, že by si vypomohli buď už se sběrem podpisů, nebo pak těsně před prvním kolem voleb by se vzdali kandidatury ve prospěch kandidáta, který bude mít teoreticky největší šanci uspět. Příliš pochopení ovšem tato alternativa nenalezla nejen u Vladimíra Franze, ale ani u Táni Fischerové nebo Zuzany Roithové (KDU-ČSL).

Výzva Než bude pozdě

Faktem je, že do finální fáze předvolební kampaně prezidentských voleb míří několik kandidátů, kteří si jsou programově a ideově podobní. Tím dojde ve volbách k tříštění jejich sil a hledá se dohoda, jak tomu zabránit. Před několika dny například vznikl projekt, který vyzývá k podpoře Karla Schwarzenberga. Sílící KSČM a dva favorité-exkomunisté prezidentských voleb – Miloš Zeman a Jan Fischer – přiměli Centrum současného umění DOX k vytvoření výzvy Než bude pozdě, která apeluje na veřejnost, nekomunistické kandidáty, iniciativy a kulturní instituce, aby společně podpořili jednoho uchazeče.

Franz: Pana Schwarzenberga mám rád, ale ustupovat mu nyní nebudu

„V tuto chvíli je potřeba nedrobit hlasy, postavit se společně za jediného kandidáta a tím zajistit reálnou alternativu. Proto jsme se rozhodli otevřeně podpořit kandidaturu Karla Schwarzenberga,“ stojí ve výzvě, kterou kromě DOXu podporuje například Knihovna Václava Havla, Divadlo Archa, mecenáška Meda Mládková či zpěvák Matěj Ruppert.

Podle autorů výzvy je alarmující zvyšující se vliv tuzemské komunistické strany a její volební úspěch v krajských volbách: „Jako by většina z nás ztratila paměť. Jinak si totiž nelze vysvětlit, že více než polovinu obyvatel vůbec neznepokojuje drtivý úspěch komunistů v nedávných volbách a fakt, že strana hlásící se k totalitní ideologii, jež téměř půlstoletí duchovně i materiálně devastovala zdejší společnost, má opět možnost ovlivňovat zásadní oblasti, mimo jiné i vzdělání a výchovu nejmladší generace.“

Kandidatury se nevzdáme

U stranických kandidátů ODS a ČSSD asi nebudeme předpokládat, že by se vzdali své kandidatury ve prospěch šéfa TOP 09. Takový postup se nabízí zejména u nestranických aspirantů Franze a Fischerové, ale také Zuzany Roithové, která sice kandiduje za KDU-ČSL, ale jasně se vůči komunistům vymezuje. Jak ale vyplývá z jejich reakcí, před prvním kolem prezidentských voleb se s největší pravděpodobností k takovému plánu nepřipojí.

Vladimír Franz k výzvě za Schwarzenberga ČESKÉ POZICI řekl: „Výzvu určitě nepodpořím. Jsem kandidát občanů a nemohu zradit iniciativu, která mě ke kandidatuře vyzvala. Pana Schwarzenberga mám rád, ale ustupovat mu nyní nebudu. Už před sesbíráním petičních podpisů za mnou chodili různí podnikatelé, ať se případně vzdám kandidatury a podpořím třeba paní Fischerovou. Neudělám to, budu pokračovat ve své kampani.“

Tisková mluvčí KDU-ČSL Alexandra Alvarová řekla, že takový postup u Roithové nepředpokládá: „Zuzana Roithová si cení 80 tisíc sesbíraných podpisů. Voliče naší strany by zřejmě zklamalo, kdyby nyní kandidaturu vzdala.“

Fischerová do vydání článku na náš dotaz nereagovala, avšak lidé, kteří jí pomáhali s organizací sběru petičních podpisů, uvedli, že nepředpokládají, že by se kandidatury vzdala.

Na pravici se zatím nevyprofiloval favorit, na což by Karel Schwarzenberg ve finále kampaně mohl sázet

A la Schwarzenberg verze 2010?

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se v průzkumech před prezidentskými volbami pohybuje na třetím až pátém místě se ziskem kolem sedmi procent hlasů. K jasným favoritům nepatří. Na druhou stranu na pravici se zatím nevyprofiloval favorit, na což by šéf české diplomacie ve finále kampaně mohl sázet.

Důležitým kamenem úspěchu TOP 09 ve sněmovních volbách v roce 2010 byla skutečnost, že projektant „topky“ Miroslav Kalousek vyšil na štít své nové strany Schwarzenbergův obličej. K tomu se zamíchala kritika ODS a upozornění na nebezpečí návratu komunistů a vznikla výživná směs, jež pomohla TOP 09 až do vlády. O dva a půl roku později se zatím nezdá pravděpodobné, že by se podařilo Schwarzenbergovi umíchat podobně úspěšnou prezidentskou kaši. Alespoň ne pro první kolo voleb.