Fotovoltaika jako politický úspěch

Stát možná nakonec nebude muset platit až 260 miliard korun, které hodlají požadovat investoři do solárních elektráren

Investoři do fotovoltaiky hrozí kvůli nové 26procentní dani České republice arbitrážemi v souhrnné hodnotě až 260 miliard korun. To je bratru čtvrtina našeho státního rozpočtu. Ponechme nyní stranou, zda jsou jejich argumenty a požadavky oprávněné. A zaspekulujme si, jak může záležitost nakonec dopadnout.

Varianta, že by nový zákon uvalující daň na solární elektrárny nezačal platit, zřejmě nepřipadá v úvahu. Prezident Václav Klaus totiž dal minulý týden najevo, že jej sice nepodepíše, ale ani ho nebude poslancům vracet. Vládě nepomůže ani polostátní ČEZ, který nedávno ohlásil, že nehodlá další projekty fotovoltaických zdrojů kupovat.

Jednotliví investoři, zejména drobní, budou stěží uplatňovat své nároky samostatně. Spíše spojí síly. Dle jednoho z manažerů, kteří jsou se situací seznámeni, může sluneční kauza dopadnout tak, že veškeré případné nároky skoupí několik málo silných finančních skupin, které působí na českém trhu a mají sídlo v oblastech, s nimiž má ČR uzavřené smlouvy o ochraně investic. Tito velcí hráči několik let počkají a následně se se státem dohodnou na smírném vyřešení arbitráží nikoli za nyní odhadovaného čtvrt bilionu, ale řekněme za pouhých několik desítek miliard korun.

Pro ministra financí, který bude v té době v úřadě, se tím naskytne příležitost prezentovat totální selhání současné politické skvadry jako úspěch. Co na tom, že budeme muset zaplatit 60 miliard odškodného. Vždyť dalších dvě stě miliard jsem vám ušetřil!