Fondy Metatron Capital chtějí vydělávat na stádovitosti trhů

Nový správce aktiv nabídne fondy určené kvalifikovaným investorům. Počáteční kapitál přesáhne 20 milionů eur.

Na český a slovenský trh přichází nový správce aktiv – společnost Metatron Capital, která je projektem dlouholetého manažera skupiny J&T Tomáše Martince. Strategie jejích fondů, které jsou určené pro takzvané kvalifikované investory, je založená na myšlence, že vždy existuje někde na světě rostoucí trh.

„Metatron vychází z přesvědčení, že trhy jsou stádovité, a proto neefektivní. Z toho důvodu budeme vyhledávat situace, při kterých se zásadně mění konsenzus, a vytváří se tak mimořádné příležitosti. Momentálně se nacházíme ve zlomovém bodě globálního hospodářského cyklu a trpělivě čekáme na signály změny k lepšímu nebo horšímu,“ vysvětlil Martinec.

Počáteční kapitál fondů překročí 20 milionů eur, z čehož část poskytne samotná J&T. „Vzájemná spolupráce bude poměrně intenzivní, a to i na poli distribuce,“ upřesnil Patrik Tkáč, spoluzakladatel investiční skupiny.

Metatron Capital SICAV je registrována na Maltě. Tomáš Martinec drží 75procentní podíl, zbývající čtvrtinu vlastní Juraj Podracký – bývalý makroekonom a trhový stratég J&T Banky. Martinec ukončil své členství v představenstvu J&T Finance Group k 13. červnu 2011.

Společnost bude spravovat tři fondy – Metatron Global Macro Fund, Metatron Trading New Concepts Fund a Metatron Discretionary FX Fund. Všechny jsou určené pro sofistikované profesionální investory, soukromé i právnické osoby.

Výhodou fondů kvalifikovaných investorů je, že ve srovnání s ostatními specializovanými fondy – určenými pro veřejnost – nejsou svázány tolika zákonnými požadavky a omezeními. V České republice existuje několik desítce takových fondů.