Fischerovi radí exministr a padlý šéf ČD Cargo Slamečka

Jedním z lidí, s nimiž ministr financí často konzultuje své kroky, je bývalý ministr dopravy z jeho vlády.

foto: © ČTKČeská pozice

Oficiální smlouvu sice nemá, ale na ministerstvu financí se vyskytuje často a šéf resortu Jan Fischer se s ním radí o svých dalších krocích. Asi taková je podle informací ČESKÉ POZICE současná role exministra dopravy z dob, kdy byl Fischer ještě premiérem – Gustáva Slamečky.

Zprávy o častých poradách Slamečky s Fischerem potvrdil i mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek. Co přesně spolu ti dva konzultují, není zcela jisté, ale podle zákulisních informací jde o oblast majetkových účastí státu.

Tuto Slamečkovu roli už před časem naznačil na svém facebookovém profilu novinář Miroslav Motejlek, ale v té době se ještě spekulovalo, že Slamečka bude přímo Fischerovým náměstkem. Nicméně to se nepotvrdilo a na post náměstka, který je odpovědný za majetkové účasti státu, byl dosazen bývalý manažer firem IBM a Logica Lubomír Toman. Slamečka však evidentně ze hry není.

Bývalý ministr dopravy byl znám dobrými kontakty na expremiéra Mirka Topolánka (ODS) a zejména jeho pravou ruku Marka Dalíka. V době, kdy působil v čele resortu dopravy Aleš Řebíček, byl Slamečka šéfem Státního fondu dopravní infrastruktury, přes který teče převážná většina peněz do dopravních staveb.

Výhoda pro České dráhy

Posléze krátkou dobu pracoval jako náměstek ministra dopravy a po pádu Topolánkovy vlády v roce 2009 se stal přímo ministrem v úřednické vládě Jana Fischera. V té době ministerstvo sjednalo memorandum, které de facto prodloužilo monopol Českých drah v osobní železniční dopravě o patnáct let. Po tomto memorandu všechny kraje podepsaly bez výběrového řízení smlouvu s Českými drahami o zajišťování dopravních služeb. V roce 2011 byl Slamečka zvolen předsedou představenstva společnosti ČD Cargo. Již v následujícím roce ale tento post opustil na nátlak mateřské společnosti České dráhy Petra Žaludy. Důvodem bylo zhorušující se hospodaření nákladního železničního dopravce.

Deník Blesk také před časem přinesl informaci, že Slamečka žije v jednom bytě s bývalým šéfem Úřadu vlády z Fischerových dob Janem Novákem. Následně se otevřeně přihlásil k homosexuální orientaci.

Počet příspěvků: 4, poslední 4.8.2013 09:34 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.