Fischer zahájil čistky: Končí dva náměstci a přichází kolegyně z kampaně

Nový ministr financí úřaduje tvrdou rukou. V pátek se zbavil dvou náměstků a v resortu povýšila jeho kolegyně z prezidentské kampaně.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ReutersČeská pozice

Neúspěšný kandidát na prezidenta Jan Fischer je v čele resortu financí teprve dva dny a již zahájil personální čistky. Během pátku museli nedobrovolně odejít dva dosavadní náměstci – Zdeněk Zajíček a Tomáš Zídek. Na místo druhého z nich přichází členka Fischerova štábu z prezidentské kampaně Eva Anderová.

Zajíček, který působil jako náměstek již na vnitru nebo spravedlnosti, byl na financích klíčovou osobou. Nese zodpovědnost za projekt Státní pokladny, a zejména má v gesci podniky s majetkovou účastí státu – čili je to on, kdo za ministerstvo financí vykonává akcionářská práva, například jmenování do dozorčích rad. Jeho výměnou si tak Fischer může chtít zajistit lepší kontrolu nad fungováním strategických podniků, jako jsou ČEZ, Čepro nebo Mero.

O odchodu náměstka pro mezinárodní vztahy a finanční politiku Zídka během pátečního podvečera informoval server iDnes.cz. „Mohu potvrdit, že jsem byl odvolán. Pan ministr mi sdělil, že zvážil personální situaci na ministerstvu a rozhodl se jmenovat místo mě paní Evu Anderovou,“ řekl Zídek serveru.

Anderová je přitom Fischerovou poradkyní z prezidentské kampaně. Na ministerstvu působila na nižší pozici, exministr Miroslav Kalousek se jí chtěl kvůli angažmá u Fischera zbavit. Chování Anderové označil Kalousek za odporné.

Oproti tomu jméno Zajíčkova nástupce zatím není známé. Spekulovalo se o exministru dopravy Gustávu Slamečkovi, který je partnerem šéfa Fischerova volebního štábu Jana Nováka. Slamečka však ještě ve středu tuto možnost odmítal: „Nabídku jsem nedostal, na ministerstvo financí jako náměstek nenastupuji.“

Resort financí nechtěl Zajíčkův odchod komentovat. Mluvčí ministerstva Ondřej Šrámek na dotaz ČESKÉ POZICE neodpověděl s tím, že právě „sepisuje tiskovou zprávu“. Svůj odchod nekomentoval ani sám Zajíček.

Počet příspěvků: 3, poslední 14.7.2013 08:37 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.