Diskuse k článku

Film hraje v současném Rusku roli kolektivní paměti

Odmyslí-li se patos a konstrukce nových hrdinů, některé filmy ruského Hollywoodu se podobají jeho americkému protějšku. Na rozdíl od Američanů točí Rusové filmy o nich téměř jen pro své publikum. Nejen to mladé, které Sovětský svaz nepamatuje, ale i pro generaci 40+, jež si jej potřebuje připomenout.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ale

na Západě se také točí "historické" filmy, které překrucují skutečné dějiny. Tak proč to vyčítáme Rusům? Pamatujete na tu bondovku, kde slovenští policisté (českoslovenští) běhali po horách v ruských vojenských uniformách? A co fiilmů o druhé světové, kde američtí, případně britští hrdinové operovali v německém zázemí stylem, který by gestapo muselo odhalit za dvě hodiny? Rusové jen dělají to, co už dávno funguje na Západě. A že jsou pro ně teď Američané protivníky? Pro hollywoodské filmy jsou Rusové protivníky prakticky stále, s výjimkou pár let za Jelcina, kdy se do role nepřátel vteřili Arabové /konkrétně Iráčané).

No, ale protektorát coby ostrůvek svobody zastupovaný hradem Loket je fakt úsměvný:-)

Ideologická publicistická manipulace

Jako vždy, nezbývá než poradit autorovi, aby sám napsal nějaký ten scénář k ruskému filmu - z toho správného pohledu a s těmi správnými replikami. A havně pak na ten film sehnat dostatek peněz, aby se nemusel pak vytýkat sám sobě, že vytoužené svobodné Německo nahradí "levnějším" zámem Loket.(U amerických filmů typu Most u Remagenu, jsou mosty v Davli a v Michli zřejmě v pořádku a o nechtěný černý humor nejde.) - To je volání po prvolánovém doslovném realismu, jaký prezentuje u nás např. Marhoul se svým Tobrukem i Nabarveným ptáčetem. Když trpí filmový hrdina, musí trpět i herec, který jej představuje. Když prcháme do Sudet, musejí to být Sudety a ne Loket... - Naprosté popření toho, že film, je záležitost iluzorního vyprávění příběhu. Takovouto primitivnost si nedovolili ani komunisti v době žánru tzv. socialistického realismu.

Hlavně, autor směšuje hrušky s jablky (však má na to bahoslaveně správné jméno).

Jeho znalosti jsou poměrně prvoplánové; filmy hodnotí pohledem poltického komentátora a snaží se z pár filmů vytvoiřt

Re: Ideologická publicistická manipulace

...a snaží se z pár filmů vytvořit generalizující záležitost. Nevíme nic o reálné úspěšnosti těch filmů (9 milionů diváků nabere ve 145 milionové zemi prakticky každý film pokud má slušnou propagaci, to si nenamlouvejme), nevíme nic o jejich skutečné kvalitě - nic o jejich tvůrcích.

Všechno je to jen autorův mix ideologické demagogie.

Článek pokulhává i co se týká vyváženosti a korektnosti.

Filmy v Rusku s kosmonautickou tématikou označuje za subžánr (subžánr čemu? to už ani sám neví, hlavně, že se to snaží dehonestovat předponou "sub"). Jak by asi označil americké filmy o astronautech, které taktně zamlčuje, zatímco u Černobylu to srovnání bere jako odpíchnutí se k tomu, aby naznačil, že "jen ty naše filmy jsou správné, zatímco ty ruské manipulují faklty a historií".

No, a aby autorovi případně nepraskla cévka z té ideologické korektnosti role kolektivní paměti, pak ho musím pozornit,že v současné době se rozběhl televizni kanál "pobeda.tv" který si klade za úkol, aby skutečně z paměti

Re: Ideologická publicistická manipulace

...aby skutečně z paměti mladých nevymizela koletkivní paměť historie.

akže bohužel, ta ideologická publicistická (víc tohoo sobě autor raději nepíše) manipulace se, Blahoslave Hruško, ponékud nevydařila.

- - -

Konec příspěvku.

Rusové netočí filmy jen pro domácí poblikum,

ale to "nedomácí" má minimum příležitostí se s ruskými filmy seznámit. Kdy u nás v kinech dávali naposled nějaký ruský film?

Spacelab nebyla kosmická stanice, natož "komplex" a nebyla "budována" na orbitě. Byla to laboratoř zcela závislá na raketoplánu, v jehož nákladovém prostoru byla vynášena a v němž taky (po max. 2 týdnech, ale obvykle po týdnu) byla odnesena zpět na Zem.

Na poplašné články v západních sdělovadlech tisku si vzpomínám, bylo jich tolik, že je ani československá zglajchšaltovaná televize nemohla ignorovat a noviny zorvna tak.Na Západě to byla vítaná možnost napsatm, že i Sověrlm padají stanice, jako Američanům Skylab.