Diskuse k článku

Film hraje v současném Rusku roli kolektivní paměti

Odmyslí-li se patos a konstrukce nových hrdinů, některé filmy ruského Hollywoodu se podobají jeho americkému protějšku. Na rozdíl od Američanů točí Rusové filmy o nich téměř jen pro své publikum. Nejen to mladé, které Sovětský svaz nepamatuje, ale i pro generaci 40+, jež si jej potřebuje připomenout.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Kašparová 12.8.2019 10:34

ale

na Západě se také točí "historické" filmy, které překrucují skutečné dějiny. Tak proč to vyčítáme Rusům? Pamatujete na tu bondovku, kde slovenští policisté (českoslovenští) běhali po horách v ruských vojenských uniformách? A co fiilmů o druhé světové, kde američtí, případně britští hrdinové operovali v německém zázemí stylem, který by gestapo muselo odhalit za dvě hodiny? Rusové jen dělají to, co už dávno funguje na Západě. A že jsou pro ně teď Američané protivníky? Pro hollywoodské filmy jsou Rusové protivníky prakticky stále, s výjimkou pár let za Jelcina, kdy se do role nepřátel vteřili Arabové /konkrétně Iráčané).

No, ale protektorát coby ostrůvek svobody zastupovaný hradem Loket je fakt úsměvný:-)

M. Faltýn 11.8.2019 9:41

Re: Ideologická publicistická manipulace

...aby skutečně z paměti mladých nevymizela koletkivní paměť historie.

akže bohužel, ta ideologická publicistická (víc tohoo sobě autor raději nepíše) manipulace se, Blahoslave Hruško, ponékud nevydařila.

- - -

Konec příspěvku.

M. Faltýn 11.8.2019 9:40

Re: Ideologická publicistická manipulace

...a snaží se z pár filmů vytvořit generalizující záležitost. Nevíme nic o reálné úspěšnosti těch filmů (9 milionů diváků nabere ve 145 milionové zemi prakticky každý film pokud má slušnou propagaci, to si nenamlouvejme), nevíme nic o jejich skutečné kvalitě - nic o jejich tvůrcích.

Všechno je to jen autorův mix ideologické demagogie.

Článek pokulhává i co se týká vyváženosti a korektnosti.

Filmy v Rusku s kosmonautickou tématikou označuje za subžánr (subžánr čemu? to už ani sám neví, hlavně, že se to snaží dehonestovat předponou "sub"). Jak by asi označil americké filmy o astronautech, které taktně zamlčuje, zatímco u Černobylu to srovnání bere jako odpíchnutí se k tomu, aby naznačil, že "jen ty naše filmy jsou správné, zatímco ty ruské manipulují faklty a historií".

No, a aby autorovi případně nepraskla cévka z té ideologické korektnosti role kolektivní paměti, pak ho musím pozornit,že v současné době se rozběhl televizni kanál "pobeda.tv" který si klade za úkol, aby skutečně z paměti

M. Faltýn 11.8.2019 9:36

Ideologická publicistická manipulace

Jako vždy, nezbývá než poradit autorovi, aby sám napsal nějaký ten scénář k ruskému filmu - z toho správného pohledu a s těmi správnými replikami. A havně pak na ten film sehnat dostatek peněz, aby se nemusel pak vytýkat sám sobě, že vytoužené svobodné Německo nahradí "levnějším" zámem Loket.(U amerických filmů typu Most u Remagenu, jsou mosty v Davli a v Michli zřejmě v pořádku a o nechtěný černý humor nejde.) - To je volání po prvolánovém doslovném realismu, jaký prezentuje u nás např. Marhoul se svým Tobrukem i Nabarveným ptáčetem. Když trpí filmový hrdina, musí trpět i herec, který jej představuje. Když prcháme do Sudet, musejí to být Sudety a ne Loket... - Naprosté popření toho, že film, je záležitost iluzorního vyprávění příběhu. Takovouto primitivnost si nedovolili ani komunisti v době žánru tzv. socialistického realismu.

Hlavně, autor směšuje hrušky s jablky (však má na to bahoslaveně správné jméno).

Jeho znalosti jsou poměrně prvoplánové; filmy hodnotí pohledem poltického komentátora a snaží se z pár filmů vytvoiřt

V. Novák 5.8.2019 18:00

Rusové netočí filmy jen pro domácí poblikum,

ale to "nedomácí" má minimum příležitostí se s ruskými filmy seznámit. Kdy u nás v kinech dávali naposled nějaký ruský film?

Spacelab nebyla kosmická stanice, natož "komplex" a nebyla "budována" na orbitě. Byla to laboratoř zcela závislá na raketoplánu, v jehož nákladovém prostoru byla vynášena a v němž taky (po max. 2 týdnech, ale obvykle po týdnu) byla odnesena zpět na Zem.

Na poplašné články v západních sdělovadlech tisku si vzpomínám, bylo jich tolik, že je ani československá zglajchšaltovaná televize nemohla ignorovat a noviny zorvna tak.Na Západě to byla vítaná možnost napsatm, že i Sověrlm padají stanice, jako Američanům Skylab.