Fiktivní rozhovor s norským masovým vrahem

Anders Breivik (32) plánuje, že by mohl při trestu 21 let vězení teoreticky zaútočit ještě třikrát: v 53, v 74 a při dobrém zdraví i v 95 letech.

Maďarský pravicově konzervativní týdeník Demokrata publikoval fiktivní rozhovor s Andersem Breivikem s výmluvným titulkem „Plány“. Týdeník často zveřejňuje články zacílené proti multikulturalismu a proti negativním jevům ekonomické a kulturní globalizace. ČESKÁ POZICE krátké „interview“ publikuje v plném znění:

DEMOKRATA: Jaký rozsudek očekáváte?

BREIVIK: S verdiktem soudu budu v každém případě spokojený. Za terorismus mohu dostat maximálně 21 let. Myslím si, že pokud tento liberální, vykastrovaný a sebezničující systém pošle za mříže takového zločince jen na dvě desetiletí, tak je skutečně zralý na zánik. To by jen potvrdilo, že jsem vše udělal správně, protože je třeba začít se systematickou demolicí takového uspořádání.

Pokud ale hněv společnosti bude dost silný, což znamená, že v západním člověku ještě fungují zbytky sebeobrany, tak je možné, že kvůli mému činu se trest zpřísní, třeba opět zavedou trest smrti. Ale i to by pro mne znamenalo úspěch, protože jsem započal proces, na jehož základě se Evropa vrátí zpět do normálních poměrů. Z hlediska státu by to ale znamenalo, že jsem dosáhl toho, co jsem chtěl.

Justice si však nemůže z takového zločince učinit hrdinu, jinak každý šílenec začne střílet. Podle této logiky tedy očekávám, že dostanu maximálně 21 let.

DEMOKRATA: Teď je vám 32 let…

BREIVIK: Ano. Až mne z vězení propustí, bude mi 53. Budu mít čas vymyslet si další akci…

DEMOKRATA: Jaké poměry budou podle vás vládnout v Evropě, až opustíte vězení?

BREIVIK: Pokud mne mezitím nepopraví, bude jasné, že Evropa se nezměnila v ničem, tudíž stále budou existovat všechny důvody pro další krvavý masakr.

DEMOKRATA: Kolik lidí budete chtít zabít?

BREIVIK: O tom budu mít dost času přemýšlet. Ale až mne zavřou za další krveprolití, v době mého propuštění z vězení mi bude jen 74. Je úplně jedno, zda Evropu do té doby zaplaví čínští, arabští či bůhvíjací přistěhovalci, můj úkol bude jasný. Díky vyspělému modernímu zdravotnictví a očekávané průměrné délce života v Norsku jako pětadevadesátiletý stařec snad ještě stihnu poslední zúčtování. Budu velmi zvědavý, kdo se stane mými oběťmi.