Ceska Pozice

Fidel: A co vlastně dělá papež?

El Comandante Fidel Castro se zeptal Benedikta XVI. pěkně přímo. Papež mohl učinit totéž, leč neučinil.

Pavel Pokorný 29.3.2012

To nejzajímavější se při návštěvě papeže Benedikta XVI. na Kubě událo až v jejím samotném závěru. Po mši, kterou ve středu Svatý otec celebroval v Havaně pod širým nebem, se sešel s vůdcem na penzi Fidelem Castrem. Dva pokročilí osmdesátníci se prý v „srdečné“ atmosféře bavili půl hodiny. O čem si tito muži naprosto rozdílných názorů asi tak mohli povídat?

Papež si v průběhu třídenní ho pobytu na Kubě – několikrát spíše v jemných náznacích – řekl své: k náboženské svobodě, selhání komunismu, k problematice disentu a politických vězňů, k nutnosti reforem i americkému embargu proti „Ostrovu svobody“.

Z vyjádření prezidenta Raúla Castra by si pak mohl jeden myslet, že komunistický režim a katolická církev na Kubě kooperují v idylické harmonii. Mladší Castro sice není k církvi, která je oba vychovala, tak striktní jako Fidel, nicméně není pochyb o tom, že katolíci dávno ztratili svou prominentní roli v kubánské společnosti, která jim patřila před revolucí v roce 1959.

Křehký Fidel se s o něco méně křehkým Benediktem XVI. sešel na vatikánské ambasádě v Havaně a podle agentury Reuters hovořili mimo jiné o katolické liturgii či o stavu současného světa. Žertovali prý i o svém věku (Castrovi je 85, papežovi o rok méně). Když tu se Fidel Castro jen tak mimochodem zeptal Benedikta XVI.: „A co vlastně dělá papež?“

Po přímo položeném dotazu papež podle slov svého mluvčího Federika Lombardiho mluvil o duchovním úřadu, svých cestách a službě církvi. Další podrobnosti nejsou známy, kromě toho, že si nakonec stařečkové s úsměvem potřásli rukama a s dopomocí se odebrali do přistavených vozů, zeleného mercedesu a papamobilu.

Uznáváme, že papež zřejmě nechtěl kazit přátelskou duchovní atmosféru a má příkladné vychování, přesto po slušné odpovědi mohl položit Fidelovi jednu otázku na tělo i on: „A co dělá takový diktátor?“ Třeba by se El Comandante rozpovídal o starých dobrých časech...

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.