Ficova podpora Livie Klausové je projevem slabosti českých politiků

Výrok slovenského premiéra v rozhovoru pro iDnes.cz připomněl problém Česka od přímé volby prezidenta: začíná poloprezidentský systém?

Kdybychom chtěli být ironičtí, ve „velké krizi“ české politiky uplynulých týdnů okolo jmenování Livie Klausové velvyslankyní na Slovensku chybělo jediné – přesah za českou kotlinku. A to se právě stalo: promluvil o ní slovenský premiér Robert Fico.

Ten se sice dle svých slov do tohoto sporu České republice nechce plést, navzdory tomu se do něj trochu zapletl. V rozhovoru pro iDnes.cz totiž prohlásil: „Myslím si, že by to byla velmi renomovaná nominace a že by byla přijata velmi dobře. Víme, že je to Slovenka, navíc je to manželka velmi známého bývalého prezidenta České republiky. Lidé by to určitě vnímali jako projev úcty vůči Slovenské republice.“

Situace v souvislosti se jmenováním Livie Klausové se tím stala ještě absurdnější. Copak je možné, aby se země, kam hodlá jiný suverénní stát poslat svého velvyslance, veřejně vyjadřovala k jeho konkrétnímu jménu? Navíc poté, co byl další český uchazeč – Jaromír Plíšek – se slovenskou stranou projednán a předchozí prezident Václav Klaus ho na Slovensku oficiálně představil? Jak by se tvářili například němečtí představitelé, kdyby český premiér před jmenováním německého velvyslance v Česku podlehl pokušení podporovat ve vnitroněmeckém sporu jednu z jeho stran?

ČR je zřejmě pro smích i v zahraničí, protože zasahování do ryze tuzemských záležitostí přestává být považované za diplomatické faux pas

Absurdita má ale nepříjemné vysvětlení. První přímo zvolený prezident Miloš Zeman začal vykládat ústavu extenzivně a česká vláda, zmítaná vlastními rozmíškami a založená na na ne zcela evidentní většině, je natolik slabá, že mu nedokáže vymezit jasnou ústavní roli, byť se ODS za ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) ve sporu o velvyslance postavila.

Zeman díky tomu může umně, což dokáže, využívat rivalit koaličních stran. (Ostatně, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček k tomu nedávno v rozhovoru pro Právo Nečase nepřímo vyzval.) Aby taškařice byla úplná, ČR je zřejmě pro smích i v zahraničí, protože zasahování do ryze tuzemských záležitostí přestává být považované za diplomatické faux pas. Kdyby česká vláda nebyla slabá, zahraniční politik (i ze země historicky blízké) by si takový výrok určitě rozmyslel. Ba co víc, nedovolil by si jej.

Robert Fico svým výrokem znovu připomněl problém ČR od přímé volby prezidenta: začíná poloprezidentský systém, nebo Česko zůstane tradiční parlamentní demokracií? Pokud bude příští vláda stejně slabá jako ta současná, nebo k Zemanovi úslužná, což lze u velké části sociální demokracie očekávat, pak u nás poloprezidentský systém vznikne.