Favorit na post šéfa Evropské centrální banky: Mario Draghi

Současný guvernér italské centrální banky má momentálně největší šanci stát se novým šéfem ECB, musí ho však podpořit Berlín.

Nejvážnější současný kandidát na prezidenta Evropské centrální banky, Ital Mario Draghi, pracoval v minulosti v bance Goldman Sachs, v letech 1991 až 2001 byl italským ministrem financí a od roku 2006 vede Italskou centrální banku. foto: © ISIFAČeská pozice

Nejvážnější současný kandidát na prezidenta Evropské centrální banky, Ital Mario Draghi, pracoval v minulosti v bance Goldman Sachs, v letech 1991 až 2001 byl italským ministrem financí a od roku 2006 vede Italskou centrální banku.

Největší šanci stát se novým šéfem Evropské centrální banky (ECB) má v současnosti guvernér Italské centrální banky Mario Draghi. Nedávno o této nečekané možnosti pro Draghiho informoval analytický server Eurointelligence. Nynější prezident ECB, Francouz Jean-Claude Trichet, by měl v této funkci skončit letos v říjnu. Poté, co se největší favorit na tuto funkci, šéf německé Bundesbanky Axel Weber, vzdal jak tohoto postu, tak kandidatury na prezidenta ECB, protože nesouhlasí s jejím nakupováním státních dluhopisů, což dle něho zvýší inflaci.

Další kandidáti

Draghi (63) pracoval v minulosti v bance Goldman Sachs a v letech 1991 až 2001 byl italským ministrem financí. Od roku 2006 vede Italskou centrální banku a podařilo se mu obnovit její pověst poté, co předchozí šéf Antonio Fazio musel funkci guvernéra opustit kvůli bankovní aféře.

K dalším kandidátům na prezidenta ECB patří Němec Klaus Regling, který v současnosti vede Evropský fond finanční stability (EFSF), šéf Lucemburské centrální banky Yves Mersch a Erkki Liikanen z Finské národní banky. Dle lucemburského ministra financí Luca Friedena je však Merschova kandidatura „v podstatě vyloučená“, Regling je považován za nezkušeného v monetárních záležitostech a Finsko prohlásilo, že Liikanen kandidovat nebude.

Zkušený ekonom

Komentátor deníku Finacial Times Wolfgang Münchau o Draghim napsal: „Jde o zkušeného ekonoma, který dobře zná globální finanční systém a osvědčil se ve funkci šéfa Rady pro finanční stabilitu (Financial Stability Board).“ Týdeník Economist uvedl: „Příštím prezidentem druhé nejdůležitější centrální banky na světě bude Mario Draghi.“ Italský ministr hospodářství Giulio Tremonti tento měsíc prohlásil, že bezvýhradně podporuje Draghiho kandidaturu na šéfa ECB, protože má na tuto funkci „nejvyšší kvalifikaci“.

Draghi je považován za umírněného jestřába, ale bude muset přesvědčit Němce, že dokáže zatočit s inflací

Navzdory těmto doporučením se však většina oborníků shoduje, že o Draghim se dosud nerozhodlo. Musí totiž nejprve přesvědčit Berlín, že je vhodným kandidátem na budoucího prezidenta ECB. Ekonom italské banky UniCredit Marco Valli sdělil agentuře AFP: „Draghiho šance se zvýšily, ale zatím nemá nic jisté.“ Carsten Brzeski z nizozemské banky ING prohlásil: „Uvolní-li se v Evropě vrcholná manažerská funkce, ani zdaleka to často neznamená, že v ní začne působit nejschopnější člověk. Zaleží totiž i na národních zájmech.“ A Julian Callow z britské Barclays Capital připomněl: „Značně bude záležet na rozhodnutí německé kancléřky Angely Merkelové a jejích poradců.“

Tvrdá práce

Draghi je sice považován za umírněného jestřába, ale bude muset ještě tvrdě pracovat, aby přesvědčil Němce, u nichž je hyperinflace z dvacátých let 20. století stále součástí kolektivního vědomí. A bude muset přesvědčit i severní členy eurozóny, aby zvolili kandidáta z jejího jihu. ECB se totiž snaží o rovnováhu severní a jižní částí eurozóny na svých dvou nejvyšších postech. A v současnosti funkci viceprezidenta zastává Portugalec Vitor Constâncio.

Draghi proto usiluje o přízeň Berlína. V úterý 15. února v německém deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung uvedl Německo za „vzor“ a tentýž den vyzval Řím, aby hájil důvěryhodnost evropské monetární politiky. Paříž prohlásila, že bude hlasovat na základě zásluh. Dle francouzské ministryně financí Christine Lagardeové je sice Mario Draghi „velkým ekonomickým odborníkem“, ale bude uvažovat o všech kandidátech.