FAÚ prověřuje účty hejtmana Palase. Ale proč až od roku 2007?

Důvodem zjišťování majetkových poměrů exministra zemědělství může být dle MF Dnes stavba domu v Jeseníkách za desítky milionů korun.

Bývalého ministra zemědělství, nynějšího hejtmana Moravskoslezského kraje a senátora Jaroslava Palase s manželkou prověřuje Finanční analytický útvar ministerstva financí. Podle úterní MF Dnes oslovil některé tuzemské banky s dotazem, zda u nich mají Palasovi účet, a v případě, že ano, chce poskytnout kompletní výpisy od roku 2007.

Důvodem zjišťování majetkových poměrů politika ČSSD může být dle deníku stavba obřího domu v Ludvíkově na Bruntálsku, údajně za desítky milionů korun. Na otázky, kde na něj vzal, Palas v minulosti odpovídal vyhýbavě. Tvrdil, že jde o úspory. V reakci na zprávu o vyšetřování ze strany FAÚ uvedl: „Jsem rád. Už mám těch dohadů dost. Konečně se prokáže, že je všechno v pořádku.“

Je zvláštní, že se útvar, jehož úkolem je například odhalování legalizace výnosů z trestné činnosti či praní špinavých peněz, zajímá pouze o Palasovy výpisy od roku 2007. Proč se nezajímá o výpisy z let 2002 až 2005, kdy byl Palas ministrem zemědělství, a právě do této doby se například datuje prodej ústecké Setuzy lidem kolem kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra? (Ten nyní čeká ve Švýcarsku na vydání do České republiky, kde byl odsouzen na pět let za krácení daní.)

Jak přišel k takovým úsporám?

Podle odhadů týdeníku Respekt z roku 2010 si mohl Palas vydělat jako poslanec, ministr zemědělství a hejtman okolo sedmi milionů korun, jeho manželka, která je zubařka, pak asi devět milionůI když Palas říká, že stavbu v Ludvíkově financuje z úspor, není jasné, kde k tak vysokým prostředkům přišel. Před svým angažmá na ministerstvu byl od roku 1996 poslancem za ČSSD, ještě předtím za KSČM. Od roku 2005 působí jako šéf myslivecké jednoty, ale není zřejmé, čemu jinému se věnoval mezi lety 2005 až 2008. Od roku 2008 je moravskoslezským hejtmanem a loni se stal senátorem. Rok a půl seděl za kraj v dozorčí radě Českých drah, odkud byl minulý měsíc odvolán.

Podle odhadů týdeníku Respekt z roku 2010 si mohl Palas vydělat jako poslanec, ministr zemědělství a hejtman okolo sedmi milionů korun, jeho manželka, která je zubařkou, pak asi devět milionů korun.

Expředseda ČSSD Jiří Paroubek v minulosti nazval Jaroslava Palase zátěží pro stranu. Současnému šéfovi sociálních demokratů Bohuslavu Sobotkovi zase Palas vadí kvůli tomu, že pronajal do soukromých rukou nemocnici v Novém Jičíně, s čímž strana programově nesouhlasí.

Palas není jediným politikem, na jehož majetkové poměry se v nedávné době zaměřil analytický útvar ministra financí Miroslava Kalouska. Jsou mezi nimi i ministr obrany za ODS Alexandr Vondra (finanční toky z dob evropského předsednictví) či poslanec Věcí veřejných Michal Babák (štědrý sponzoring strany).

Počet příspěvků: 2, poslední 9.11.2011 06:55 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.