Fantom Key Investments úvěroval tajemného Savova

Kauza společnosti Key Investments má další zajímavý vývoj. Peníze, které podvedení klienti brokerské firmy včetně radnic Prahy 6 a Prahy 10 investovali do bezcenných dluhopisů, pravděpodobně zamířily i do jedné z firem spojených s Františkem Savovem.

Tomáš Plhoň 5.8.2014

Key Investments hrála před lety klíčovou roli i při pohádkovém zbohatnutí sociálnědemokratického expremiéra Stanislava Grosse. foto: Česká pozice

Key Investments hrála před lety klíčovou roli i při pohádkovém zbohatnutí...

Miliardáře, který je významným hráčem na tuzemském mediálním trhu a mimo to ovládá shluk různých společností, před časem obvinila policie kvůli daňovým únikům. Obvinění souvisí se zátahem protikorupční policie z loňského září. Detektivové prováděli prohlídky a byli i v Praze na adrese, kde sídlí mimo jiné tiskárna Europrint. Firma slouží jako polygrafická větev Savovových vydavatelských aktivit. Savov se nyní zdržuje v zahraničí. Jeho spojitost s kauzou Key Investments dosud nebyla známa. 

Tiskařský stroj 

O co jde? Společnost Key Investments, která spravovala majetek několika českých měst, svým klientům nakoupila dluhopisy tří personálně i majetkově spřízněných firem. Ty pak z těchto veřejných prostředků financovaly své vlastní aktivity. Dvě z nich se následně dostaly do úpadku a peníze už s největší pravděpodobností nikdy nevrátí.

Jak vyplývá z nejnovějšího přípisu v insolvenčním řízení Borsaye, mezi firmami, jimž poskytla úvěr, byl i Europrint, kde tiskne své tituly vydavatelství, za kterým stojí Savov

Jednou z nich byla i leasingová společnost Borsay, dříve Sincom Leasing, kterou krátce v roce 2006 Key Investments sama vlastnila. Na přelomu let 2007 a 2008 vydala společnost Borsay dluhopisy v hodnotě 200 milionů korun. Makléři Key Investments je nakoupili do portfolií Prahy 6, Prahy 10 a dalších měst. 

Z peněz, které společnost Borsay tímto způsobem získala, poskytla úvěry dalším firmám. A jak vyplývá z nejnovějšího přípisu v insolvenčním řízení Borsaye, mezi nimi byl již zmiňovaný Europrint, kde tiskne své tituly vydavatelství, za kterým stojí Savov. Smlouva byla uzavřena 14. srpna 2008, tedy jen pár měsíců poté, co společnost vydala pro radnice osudové dluhopisy. Účelem úvěru v hodnotě necelých 100 milionů korun bylo nakoupení tiskařského stroje MAN Roland Lithoman. 

Žádné banky 

Samotná společnost Borsay nedisponovala podle svých výročních zpráv dostatečným volným kapitálem, aby půjčku pro Savova mohla financovat sama. Musela si pomoci penězi z dluhopisů. V úvahu nepřipadá ani zprostředkovaná půjčka od banky. Jak vyplývá z insolvenčního spisu, do roku 2012 nebylo zařízení tiskárny zastaveno u žádné jiné finanční instituce než u Borsaye. Peníze tak s pravděpodobností hraničící s jistotou pocházely právě z obchodů s Key Investments. 

„Akciová společnost Europrint jako soukromá firma nemá povinnost zveřejňovat citlivé informace obchodní povahy nad rámec svých zákonných povinností. Ty však dotazy ČESKÉ POZICE zjevně překračují,“ uvedl na dotaz mluvčí Europrintu Michal Donath, který mediálně zastupuje i Savova.

Neviditelný František Savov

František Savov, kterého hledá policie.

I když se jméno miliardáře Františka Savova v posledních měsících skloňuje ve všech pádech, v oficiálních zdrojích bychom ho hledali marně. Podle obchodního rejstříku nefiguruje v žádné firmě. Sám se hlásí jen k vlastnictví vydavatelství Mladá fronta a. s., jeho majetek a vliv ale zřejmě dosahuje mnohem dál. 

Podle týdeníku Dotyk má ovládat dlouhou řadu společností, například družstevní záložny Artesa, kde měly také podle policie končit podezřelé transakce s vratkami DPH. Státu tak měla vzniknout škoda až čtyři miliardy korun. Dalším klíčovým podnikem má být lounský Legios, dnes v úpadku přejmenován na Heavy Machinery Services, který vyráběl a opravoval nákladní vagony.

Také v Legiosu provedla policie razie už v roce 2010. Podle posledních zpráv jsou v té souvislosti obviněni tři lidé a společnost má obstaven majetek. Savov také několik let vlastnil budějovický pivovar Samson, který před měsícem prodal skupině Anheuser-Busch. Krátce vlastnil také Hotel Praha, jejž koupil od gruzínských vlastníků. 

Následně jej prodal skupině PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Je otázkou, jak Europrint peníze z půjčky splácel. Borsay dluhopisy radnicím nesplatil a počátkem loňského roku skončil v konkurzu. Na účtu společnosti zbylo jen 200 tisíc korun. Ze soupisu majetku insolvenčního správce se ale zdá, že je stamilionový úvěr téměř splacený.

Savov v blízkosti Sisáka

Aféra Key Investments budí pozornost už sedm let. Média ani policie zatím nepřinesly žádný důkaz, který by označil osoby, jež za Key Investments stály. Dosud byli obviněni jen tři bývalí členové představenstva. 

V řadě firem, které jsou s kauzou spojeny, se ale pohybují lidé blízcí finančníkovi Petru Sisákovi, údajnému vládci kdysi mocného koncernu Via Chem Group. Ten prostřednictvím Key Investments také emitoval dluhopisy v hodnotě 1,2 miliardy korun. Opět byly prodány radnicím a opět nebyly nikdy splaceny. 

Není to přitom poprvé, co se František Savov objevil v Sisákově blízkosti. Řeč je o společnosti Heavy Machinery Services (dále HMS), dříve známé pod názvem Legios, která byla v médiích opakovaně označována za klíčový Savovův majetek.

HMS skončila počátkem letošního roku v úpadku a insolvenčním správcem se stal Ivo Hala. Toho například server Motejlek.com označuje za Sisákova dvorního právníka a správce majetku. Hala byl také řadu let právním zástupcem Via Chem Group. 

Samotné zvolení Haly do pozice insolvenčního správce HMS bylo kontroverzním krokem. Někteří věřitelé pod podmínkou anonymity vyjádřili ČESKÉ POZICI obavy, že jejich pohledávky by mohly být ohroženy. 

Kdo všechno má bezcenné dluhopisy Borsaye?
VěřitelPočet dluhopisůDluh (jistina plus úroky)
Sokolov90 kusů999 916
Praha 10137 kusů1 542 899
Radek International*2317 kusů24 526 016
Lázně Bohdaneč69 kusů740 119
Třinecké železárny290 kusů3 128 722
Hornická zaměstnanecká zdravotní pojišťovna4630 kusů49 674 191

* Odkoupila je od Prahy 6 na začátku roku 2013 

Počet příspěvků: 1, poslední 5.8.2014 09:07 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.