Fantaskní spekulace na téma Tluchoř a Fuksa

Rozšířilo se, že novými šéfy ČEB a EGAP se mohou stát rebelové ODS. Ve finále soutěže o post ředitele ČEB jsou však Bakajsa a Klumpar.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČTKČeská pozice

V těchto dnech se mezi českými bankéři rozšířila stěží uvěřitelná zpráva: Soutěž na obsazení postu generálního ředitele České exportní banky (ČEB) bude zrušena a akcionáři zvolí takzvané politické řešení, tedy postaví do čela banky politickou figuru. Na post šéfa ČEB by měl instalován bývalý ministr zemědělství a donedávna poslanec ODS Ivan Fuksa, do čela (rovněž státem vlastněné) exportní pojišťovny EGAP, která také momentálně nemá ředitele, by zamířil lídr rebelujících poslanců ODS Petr Tluchoř.

ČESKÁ POZICE se pokusila Fuksu a Tluchoře kontaktovat, jenže měli vypnuté telefony. Nicméně zdroj blízký ministrovi průmyslu a obchodu Martinu Kubovi ČESKÉ POZICI řekl, že se jedná o fámu, která vznikla proto, že část veřejnosti je přesvědčena, že Fuksa s Tluchořem za odchod z poslaneckých lavic dostanou za odměnu od premiéra Petra Nečase voňavá místa ve státní sféře. Zdroj zdůraznil, že Tluchoř ani Fuksa nesplňují výběrové podmínky.

Reálně vypadá situace v procesu výběru ředitele ČEB dle našich informací takto: Na seznamu kandidátů zůstali už jen současný náměstek pro obchod Michal Bakajsa a Jiří Klumpar, který dlouhá léta působil v GE Money Bank a poté v poradenské firmě PricewaterhouseCoopers. Alexander Borecký, odcházející šéf oddělení řízení rizik Raiffeisenbanky, a Karel Bureš, bývalý šéf moskevské centrály HSBC Bank, už prý nejsou ve hře. Vyplývá to z informací ČESKÉ POZICE, která výběr ředitele ČEB dlouhodobě sleduje.

Vládní politici hledají nového generálního ředitele ČEB od poloviny září, kdy na funkci rezignoval Tomáš Uvíra. Řízením byl po Uvírově rezignaci, jejíž důvod není dodnes znám, pověřen dlouholetý člen představenstva Miloslav Kubišta, který se však do tendru na šéfa ČEB nepřihlásil. Údajně plánoval, že v bance příští rok tak jako tak skončí.

Po vyžádání předběžného souhlasu České národní banky se má o novém šéfovi České exportní banky rozhodnout koncem listopadu. Kdo banku povede, nakonec určí pětice akcionářů – ministerstva financí, průmyslu a obchodu, zahraničí a zemědělství a státem vlastněná exportní pojišťovna EGAP (všichni vlastní po 20 procentech akcií ČEB). Hlavní slovo ovšem budou mít ministři Miroslav Kalousek (TOP 09) a Martin Kuba (ODS).

Počet příspěvků: 4, poslední 15.11.2012 07:03 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.