Ceska Pozice

Falešná interpretace Vojtěcha Filipa

To, že by KSČM nyní dle průzkumu Factum Invenio získala ve sněmovních volbách víc než 16 procent hlasů, nic podstatného neznamená.

„Vládní koalice zařídila, že se lidé zajímají o náš program,“ sdělil ČTK předseda KSČM Vojtěch Filip. A domnívá se, že posílení preferencí jeho strany podle průzkumu agentury Factum Invenio je díky dřině, poctivosti a programu KSČM s revolučním názvem Socialismus 21. století.

Filip se však snaží veřejnost přesvědčit o něčem, co není pravda. Komunistům především pomohla okurková sezóna. Průzkum byl totiž zveřejněn v době, kdy většina nejdůležitějších českých politiků odjela na prázdniny, čímž utichly některé politické kauzy, jež jsou s nimi spojené.

Mechanická role opozice

V minulých dnech se však objevily články, které Filipově interpretaci trochu podlehly. Dle nich se komunisté například mohou stát programovou alternativou současné vlády a v příštích volbách atakovat přední příčky. „Nevídaný úspěch komunistů v předvolebním průzkumu dokazuje, že se lidé při výběru politických stran přestali orientovat podle nějakého ideologického přesvědčení strany, jako tomu bylo před revolucí v roce 1989 a krátce poté. Začínají se rozhodovat podle stavu svých peněženek,“ komentoval průzkum pro server iDNES.cz politolog Lukáš Jelínek. Není však jasné, co ho k takovým závěrům vede.

Z pozastavení činnosti komunistické strany či zákona o třetím odboji se pro vládu Petra Nečase stala vděčná témata

Od loňských sněmovních voleb komunisté nepředložili ani jeden konstruktivní názor, co se týká například důchodové a daňové reformy či efektivního boje s korupcí. KSČM využívá toho, že na celostátní úrovni s ní dnes žádná strana oficiálně „nemluví“. Komunistům proto stačí mechanicky plnit roli opozice, což zejména v době reforem a korupčních skandálů vládních stran samo o sobě přináší body. Nic to však nevypovídá o kvalitě jejich politiky.

Marta Semelová (KSČM), odbornice na Klementa Gottwalda a zároveň učitelka na pražské základní škole, často nostalgicky vzpomíná na bolševické časy. Je důkazem, že stalinistické křídlo uvnitř strany má stále vliv a poměrně často se dostává ke slovu. A otázkou je, zda by měla nadále vykonávat poslanecký mandát.

Jiným ostudným příkladem je nedávné připomenutí 60. výročí přijetí zákona o ochraně státních hranic, v jehož důsledku přišlo o život zhruba tři sta lidí. „Příslušníci Pohraniční stráže se ochranou státních hranic významně podíleli na zajištění podmínek pro rozvoj národního hospodářství,“ zastal se svých kolegů v rozhovoru pro Haló noviny Karel Janda, předseda Klubu českého pohraničí.

Vděčná témata

Z pozastavení činnosti komunistické strany či zákona o třetím odboji se pro vládu Petra Nečase stala vděčná témata. A během její jarní krize ji měla navenek spojovat a usmiřovat.

Místo strašení komunismem by však měla vládní koalice víc upozorňovat na (ne)činnost komunistických zákonodárců. Jaký je totiž jejich skutečný přínos pro činnost Parlamentu? Jsou komunističtí voliči spokojení s výkonem svých poslanců, nebo spíše jen poslušně a ze zvyku chodí k volbám?

To, že by nyní KSČM dle průzkumu získala ve sněmovních volbách víc než 16 procent a skončila těsně třetí za ODS, nic podstatného neznamená. Jde pouze o jeden průzkum, který by se neměl přeceňovat. Proč vytvářet dojem, že KSČM je zodpovědnou a konstruktivní opoziční stranou?

Související článek:

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.