Facebook připravuje vstup na burzu. Očekává pěkný balík.

Populární sociální síť zvažuje prvotní emisi akcií za deset miliard dolarů.

Důkazy o tom, že sociální síť Facebook připravuje vstup na burzu, houstnou. Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) kalifornský koncern zvažuje prvotní emisi akcií (IPO) za deset miliard dolarů. WSJ v pondělí uvedl, že emise se chystá mezi dubnem a červnem 2012. Podle listu by tím hodnota největší sociální sítě na světě přesáhla více než sto miliard dolarů.

„Na spekulacích ohledně našeho IPO se nebudeme podílet,“ oznámil stručně mluvčí společnosti Larry Yu. Pokud k úpisu při zmíněných parametrech dojde, jednalo by se o jedno z největších IPO vůbec. Celkové ocenění firmy by se pak pohybovalo někde kolem 100 miliard dolarů, což by byl dvojnásobek oproti letošnímu lednu, kdy firma oznámila investici 1,5 miliardy dolarů od společnosti Goldman Sachs.

Investoři na IPO Facebooku čekají již několik let. Podle některých expertů se bude jednat o vyvrcholení současné zlaté horečky kolem investic do technologických firem a Facebook se snaží využít situace, kdy je obrovská poptávka po vstupu nějaké sociální sítě na burzu. „Uvědomili si, že tu mají ideální příležitost, a chtějí to udělat raději dřív než později,“ řekl tiskové agentuře Bloomberg analytik společnosti IPOX Schuster Josef Schuster, podle něhož jsou současná očekávání přehnaná.

Facebook totiž vstoupí na burzu v momentě, kdy trh pravděpodobně začne zpochybňovat hodnotu některých nových internetových byznysů. Tak například cena akcií slevového portálu Groupon po veleúspěšné emisi v listopadu klesla o 42 procent, podobně se chovaly i akcie sociální sítě pro profesionály LinkedIn, jež od vstupu na burzu v květnu spadly o 36 procent.

Facebook je ke vstupu na burzu tlačen i americkou vládní agenturou dohlížející na kapitálový trh SEC. Společnost totiž koncem tohoto roku dosáhne limitu 500 podílníků. Pokud pak nevstoupí na burzu, budou po ní američtí regulátoři požadovat předložení jejích finančních výsledků do konce dubna 2012, které v současné době zveřejňovat nemusí. Vloni přitom probleskly zprávy, že zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckenberg s IPO počká právě až na rok 2012, aby do té doby získal co nejvíce uživatelů, a navýšil tak i prodejní cenu. 

Podle WSJ existuje celosvětově pouze třináct IPO, jež přesáhly hodnotu deseti miliard dolarů. V USA se jednalo o společnosti Visa (19,7 miliardy, 2008), General Motors (18,1 miliardy, 2010) a AT&T Wireless Services (10,6 miliardy, 2000).

Rekordní IPO zaznamenala v říjnu 2006 čínská banka Industrial & Commercial Bank of China, která prodala akcie za 21,9 miliardy dolarů a první den na burze ukončila s valuací 148 miliard dolarů.

Související článek: