Facebook a Twitter, slova, která nelze vyslovit jen tak

Francouzská rádia a televize nesmějí užívat věty typu „Sledujte naši facebookovou stránku“.

Petr Bušta 7.6.2011

Francouzský regulační orgán Conseil Superieur de l’Audio visual (CSA) zakázal televizním a rozhlasovým stanicím používat slova Twitter a Facebook v případě, že nejsou předmětem zpravodajství. Polopatě řečeno, stále běžnější věty jako „Sledujte naši facebookovou stránku“, „Diskutujte s námi o tom na Facebooku“, jaké slýcháme a čteme i na českých kanálech, jsou ve Francii tabu.

Ačkoli se objevují i názory, že skutečným důvodem je francouzská národní nechuť k anglosaským vlivům, oficiálně své rozhodnutí CSA odůvodnil tím, že zajišťuje rovná práva i menším sociálním sítím, které se netěší takové popularitě. Odkazy na Facebook a Twitter považuje za nekorektní skrytou reklamu.

Reakce z internetového prostředí byla okamžitá a očekávatelná. Například populární francouzský bloger Benoit Raphael formuloval postoj, že Facebook a Twitter je třeba kvůli jejich globálnímu rozšíření a sledovanosti považovat za „veřejný prostor“, který poskytuje platformu pro dialog. A to bez ohledu na skutečnost, že jde jen o dvě obchodní firmy z mnoha.

Není to pohled ojedinělý. Postavení Facebooku a Twitteru jako informačně-distribučních a marketingových nástrojů lze označit za natolik dominantní, že pro miliony uživatelů internetu představují jistý druh veřejné služby, podobně jako třeba Google. (Neměli Francouzi zakázat také „googlování“?) Obě sítě jsou nekriticky chápány jako druh veřejného vlastnictví, jehož oktrojování zavání útokem na svobodu internetu a komunikace. Tenhle kousek se stratégům Facebooku a Twitteru docela vydařil. O dalších souvislostech tohoto zmatení jsme v neděli publikovali článek Jste produkt, varuje uživatele pionýr internetu. Francouzský CSA je další autoritou, která se zakousla do docela kyselého jablka.

Zatím nás můžete sledovat na Facebooku i na Twitteru. :-)

 

Autor

Petr Bušta

Petr Bušta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Další autorovy články