Extrémně zadlužené Japonsko reaguje na zemětřesení

Japonská centrální banka se snaží uklidnit trhy, že země i po dnešním silném zemětřesení dostojí svým finančním závazkům.

Vysoké japonské zadlužení již delší dobu vzbuzuje obavy finančních trhů. Dnešní silné zemětřesení by mohlo situaci ještě zhoršit. foto: © ReutersČeská pozice

Vysoké japonské zadlužení již delší dobu vzbuzuje obavy finančních trhů. Dnešní silné zemětřesení by mohlo situaci ještě zhoršit.

Centrální banka Japonska se snaží uklidnit trhy, že země i po dnešním silném zemětřesení dostojí svým finančním závazkům. Japonské zadlužení patří k nejvyšším na světě, letos se odhaduje na 943 bilionu jenů, což je v přepočtu 202 bilionů korun.

Zemětřesení o síle až 8,9 stupně Richterovy škály dnes zpustošilo severovýchod Japonska. Otřesy zasáhly i Tokio, sídlo několika největších světových bank.

Japonské ministerstvo financí uvedlo, že je ještě brzy odhadovat dopad jedné z největších přírodních katastrof za poslední desítky let na tamní hospodářství. Centrální banka již nicméně sestavila krizový tým vedený guvernérem Masaaki Šiarkawou. „Banka bude vyhodnocovat možný dopad zemětřesení na finanční trhy, stejně jako na obchodní operace finančních institucí. Je připravena podniknout veškeré potřebné kroky,“ uvedla Bank of Japan v tiskovém prohlášení.

Vysoké japonské zadlužení vzbuzuje obavy finančních trhů již delší dobu. Zemětřesení by mohlo situaci ještě zhoršit. Ratingová agentura Moody's Investors Service minulý měsíc snížila poprvé za téměř devět let výhled úvěrového hodnocení země. Způsobily to obavy z vysokého dluhu, který představuje 200 procent hrubého domácího produktu Japonska.