Evžen Tošenovský se rozhodl. Chce kandidovat na prezidenta.

Informaci o přihlášení europoslance do stranických primárek potvrdily ČESKÉ POZICI dva důvěryhodné zdroje z ODS.

foto: © ČTKČeská pozice

Europoslanec Evžen Tošenovský o víkendu oznámí svou kandidaturu na prezidenta České republiky. V sobotu by měla jeho nominaci podpořit moravskoslezská buňka ODS, což je formální krok, aby se mohl účastnit vnitrostranických primárek. „Mluvil jsem s ním o tom a je rozhodnut do volby jít,“ řekl ČESKÉ POZICI důvěryhodný zdroj z ODS, který si nepřál být jmenován. Informaci nám potvrdil i další vlivný straník. Tošenovský na dotazy ve čtvrtek nereagoval.

Čas na nahlašování kandidátů ODS na Hrad běží do neděle. O Tošenovském se spekulovalo již dříve, svou účast v primárkách podmiňoval vnitrostranickým referendem, kterého se zúčastní všichni členové strany. Do volebního souboje se chystá i místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, kterého navrhla jeho domovská organizace ODS v Liberci.

Překvapením však bylo pondělní oznámení další potenciální kandidátky, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové, že se o funkci hlavy státu nebude ucházet. Svou roli prý vidí spíše ve sněmovní práci, a jak řekla MF Dnes, je také zklamaná z aktuálního politického vývoje. Podle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE však v rozhodování Němcové hrálo roli údajně i to, že předseda ODS Petr Nečas a současný prezident Václav Klaus podporovali kandidaturu právě europoslance Tošenovského.

Evžen Tošenovský byl zvolen do Evropského parlamentu s velkou podporou preferenčních hlasů v roce 2009. Předtím vykonával funkci primátora Ostravy a byl hejtmanem Moravskoslezského kraje. V rámci ODS se o něm v roce 2008 uvažovalo jako o budoucím lídrovi strany, nakonec si to však rozmyslel a předsedou strany byl zvolen Mirek Topolánek. Oficiálně by měla ODS oznámit kandidáta strany na prezidenta 1. července.

Související články:

Počet příspěvků: 3, poslední 23.4.2012 08:26 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.