Diskuse k článku

Evropu ohrožuje její civilizace

Poslední exilový předseda Československé sociální demokracie Karel Hrubý v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ mimo jiné říká: „Komunistický režim změnil člověka víc, než jsem čekal.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 10.11.2014 7:51

Paradoxy

Monarchie je instituce odporující přirozeným právům? Za prvé, co je to přirozené právo? Za druhé, je monarchie institucí? Za třetí, monarchie byly a jsou nejdéle fungujícími systémy (nejméně 7 tisíc let) vedle toho všechny ostatní systémy nejenže trvaly nepoměrně kratší dobu, ale více či méně nefungovaly a nefungují s jedinou výjimkou - skutečnou demokracií. Ona skutečná demokracie existovala v Athénách ve Starém Řecku a fungovala do doby, kdy ji zadusila vojensky Sparta, jíž nahrála do karet epidemie, jíž m.j. podlehli oni přirození, občany přímo zvolení vůdci. V dnešní době se skutečné demokracii na světě blíží pouze dva státy - Švýcarsko a Lichtenštejnsko. Sociální demokracie? Terminologický nesmysl, stejně jako občanská demokracie. Každá skutečná demokracie je sociální a zároveň občanská. Není-li sociální či občanská, není demokracií. Atd, atd.

Tatana 10.11.2014 10:47

Re: Paradoxy

I v Athénách existovalo otroctví.

Souhlasím, že opravdu demokratické je Švýcarsko a přidala bych Island, jenže i toam omezeně.

Dnes okolní svět zadusí každý pokus o demokracii, stačí srovnat rozpad Československa a Ukrainy, a to v rozmezí cca 20-ti let.

V článku výše je popisován chaos v uchovávání dat z odposlechův EU, aniž by se autor zmínil, že data jsou schromažďována i v USA, kde jejich užití nejsme schopni ovlivnit. Nikdo nepoložil otázku, je li v zájmu EU, aby USA měla lepší informace o dění na našem území, než za oceánem ležící USA.

P. Čech 10.11.2014 17:00

Re: Paradoxy

Zase se ptám proč? Proč okolní svět zadusí každý pokus o demokracii? Inu proto, že tento okolní svět se sám drze za demokracii vydává, ačkoliv zcela postrádá základní demokratické principy. Většinovost rozhodování, skutečnou vládu občanů (nikoliv vládu politických stran), veškeré demokratické moci (zákonodárnou, výkonnou a soudní) zcela v přímé kompetenci občanů, ničím neomezované, většinové a dvoukolové volby obecně, uzákoněný institut obecného referenda či všeobčanského hlasování, jejichž výsledky musí být obecně závazné pro všechny, tedy i pro zástupce občanů v moci zákonodárné, výkonné a soudní, osobní (i trestní) odpovědnost zástupců občanů vůči nim samým, zrušení financování politických stran ze státního rozpočtu, místa výběru veškerých daní v obcích a jejich následné uvolňování směrem ke krajům a dále ke státu, atd, atd. Tyto věci totiž definují demokracii jako takovou, která ovšem nemusí být přímá, ale může být zastupitelská, podobně a nebo nejlépe stejně, jako je tomu ve Švýca

P. Čech 10.11.2014 17:04

Re: Pokračování.

rsku. Vzhledem k tomu, že tyto demokratické zásady nemají zavedeny v žádném z

okolních států s výjimkou opět Švýcarska a Lichtenštejnska, jimž se

snaží v poslední době blížit Island, Irsko a několik málo jiných států,

snaží se mnohé evropské státy vznikající demokracie dusit i ve státech

okolních, stejně jako tomu bylo ve Starém Řecku, kde Athénskou demokracii

udusila vojensky Sparta. Mocenské struktury v jednotlivých státech (politické strany) se totiž skutečné demokracie bojí jako čert kříže, protože jejím zavedením by přišly o svou diktátorskou moc nad občany.

R. Hledík 9.11.2014 23:32

Samozřejmě

souhlas s ideemi zkušeného filosofa, který se však pohybuje na věži ze slonoviny a uniká mu fakt, že Evropu zaplavují agresivní muslími a na úspěšném pochodu křížem krážem Evropou jsou připraveni negramotní Afričané. To nám bude houbelec platné, držet se osvědčených zásad středověku.

J. Chaloupka 9.11.2014 14:27

Všimněte si kritiky médií, je to slušné vyjádření

Zemanova názoru, že novináři jsou nevzdělaná žumpa. Bohužel zdá se, že jsou takoví i ve světových médií, neboť si nás všimnou pouze např. když Klaus zastrčí tužku, která není jeho, do kapsy apod. Všichni novináři vyhledávají zejména senzace a stávají se bulvárem. I proto je společnost taková, jaká je. Ne nadarmo se o médiích mluví jako o sedmé velmoci. Chovají se ale jako lumpenproletariát.

P. Čech 10.11.2014 7:58

Re: Všimněte si kritiky médií, je to slušné vyjádření

Naprosto přesně, pane Chaloupko. Je možno téměř s jistotou říci, že za všechny vzniklé a vznikající problémy ve společnostech  (zejména ty špatné) mohou přímo novináři, kteří je záměrně vyvolávají. Místo toho, aby se drželi věcí, kvůli kterým vlastně vznikli (informovat občany o dění ve společnosti) stále pouze spekulují a vyrábějí kauzy. Vyvolávají a vybičovávají v lidech jejich nežádoucí a jinak skryté emoce a tím vším dohromady škodí všem a všemu. Pojem "nevzdělaná žumpa", který byl vůči nim použit je ještě velmi slušným výrazem, který je obecně popisuje.

V. Kún 10.11.2014 10:42

Re: Všimněte si kritiky médií, je to slušné vyjádření

Ano, výstižně napsáno. Plně souhlasím. Hrstka nikým nevolených a nikomu a ničemu se neodpovídajících "novinářů", není jich více než čtyřicet - padesát, ať už píšících nebo určujících jako šéfredaktoři nebo vedoucí rubrik obsah svých novin, formují nálady a zaměření české společnosti. Trapnými kauzami a pseudoproblémy už čtvrt století odvádějí pozornost od klíčových problémů, mlží a bez zábran lžou (čet několika výjimkám). Bohužel mají takový vliv, že se jich bojí i politici a vlády. Co s tím, když si to lidé nedokáží (nebo nechtějí) přiznat? Aktuálně se díky novinám a TV hádáme, jestli český prezident může přeložit výraz k..da jako k..da, a nevadí nám,  že nás Singer a jeho ČNB pokračujícím znehodnocováním měny hodlá i v příštím roce připravit o další stamiliardy korun.

Co s tím?

P. Čech 10.11.2014 13:20

Re: Všimněte si kritiky médií, je to slušné vyjádření

Jsou jen dvě možnosti. Jednou je mlčet a druhou nechám na Vás. Ovšem to mlčení nikdy netrvá dlouho v rozmezí století. Obvykle končí tekoucí krví.