Evropská komise: T-Mobile, O2 a Cetin spoluprací poškozují klienty

Evropská komise (EK) zaslala českým společnostem T-Mobile, O2 a Cetin žádost o vyjádření ohledně spolupráce. To může ovlivnit přípravu aukce frekvencí na mobilní sítě páté generace, takzvané 5G. Mohou svůj postup buď vysvětlit, nebo navrhnout nápravu. Až podle toho se EK dál rozhodne. Udělit může pokutu až do deseti procent obratu.

Operátoři a shromažďování dat. foto: Ilustrace Richard Cortés Česká pozice

Operátoři a shromažďování dat.

Situace na českém mobilním trhu se komplikuje. Evropská komise (EK) dospěla k závěru, že dva největší operátoři svou spoluprací poškozují trh. To může ovlivnit přípravu aukce frekvencí na mobilní sítě páté generace, takzvané 5G. Ta má proběhnout již na podzim. Operátoři nyní nemají jasno, jak spolupracovat mohou a jak už ne. Stanovisko EK zatím není definitivní.

Českým společnostem T-Mobile, O2 a Cetin zaslala žádost o vyjádření. Mohou svůj postup buď vysvětlit, nebo navrhnout nápravu. Až podle toho se bude EK dál rozhodovat. Udělit může pokutu až do výše deseti procent obratu, jít by mohlo o miliardy korun. Vodafone, trojka na trhu, rozhodnutí vítá. „Od roku 2013 předkládáme důkazy, že toto masivní sdílení mobilních sítí na celém území, kromě Prahy a Brna, poškozuje hospodářskou soutěž na mobilním trhu, a tím i české spotřebitele,“ říká mluvčí operátora Ondřej Luštinec.

Kritika rozhodnutí

Jak to dopadne, není jisté. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) připomíná především dlouhou historii případu. Komise nyní napadá šest let starou dohodu, na kterou si před pěti lety stěžoval český Vodafone. I jeho pozice jako poškozeného je v současnosti jiná. „Některé skutečnosti, o něž se vyjádření (EK) opírá, se v průběhu času vyvíjely, například odsouhlasená akvizice Vodafonu a UPC,“ poukazuje mluvčí ČTÚ Martin Drtina na to, že EK minulý měsíc povolila společnosti Vodafone převzít kabelové sítě UPC, čímž se její pozice na trhu zesiluje.

České společnosti T-Mobile a O2 spolu se sesterským Cetinemodmítají, že by jejich spolupráce poškozovala konkurenci a ve výsledku zákazníky. Zdůrazňují, že sdílení nákladů výrazně urychlilo budování sítí a dostalo mobilní internet i do odlehlých lokalit, kam by se jinak nejspíše nedostal, protože by vyšel příliš draho. Kritizují i závěr EK, že kvůli spolupráci je nic nemotivuje síť zlepšovat.

České společnosti T-Mobile (patří pod německý Deutsche Telekom) a O2 spolu se sesterským Cetinem (oba spadají pod PPF Petra Kellnera) odmítají, že by jejich spolupráce poškozovala konkurenci a ve výsledku zákazníky. Částečně spolupracují od roku 2011 jako jedny z prvních v Evropě. Zdůrazňují, že sdílení nákladů výrazně urychlilo budování sítí a dostalo mobilní internet i do odlehlých lokalit, kam by se jinak nejspíše nedostal, protože by vyšel příliš draho. Kritizují i závěr EK, že kvůli spolupráci je nic nemotivuje síť zlepšovat.

„Jsme přesvědčeni, že jsme postupovali v souladu s platnými pravidly. Obavy Evropské komise jsme proto připraveni rozptýlit,“ říká mluvčí O2 Lucie Jungmannová. V O2 předpokládají, že může jít o vstup EK do debaty o přípravě sítí páté generace. Operátoři tvrdí, že u nové generace mobilního internetu je spolupráce nutná kvůli vysokým nákladům. Bude třeba postavit výrazně vyšší počet vysílačů, než kolik jich je v současné síti.

Čtvrtý operátor

„Je s podivem, že komise s vydáním bezprecedentního rozhodnutí o sdílení sítí přichází až ve chvíli, kdy v celé Evropě probíhají aukce na 5G. To se bez sdílení sítí neobejde – vzhledem k vyšším nákladům a nižší výnosnosti nové generace sítí,“ kritizuje načasování šéf T-Mobilu José Perdomo. Navíc samotná komise v minulosti spolupráci operátorů několikrát doporučovala. Mnohaletá spolupráce T-Mobilu s O2 jí ale vadí.

Vodafone chce, aby Český telekomunikační úřad bral dosavadní rozhodnutí EK vážně. O2 i T-Mobile chtějí, aby nebyl podporován příchod čtvrtého operátora. Vodafone proti takové podpoře nic nemá, jen chce, aby nový hráč byl prokazatelně nezávislý.

„Obáváme se, že dohoda o sdílení sítí mezi dvěma největšími operátory v Česku omezuje hospodářskou soutěž v hustěji osídlených částech země,“ říká v tiskové zprávě komisařka odpovědná za hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Vodafone chce, aby Český telekomunikační úřad bral dosavadní rozhodnutí EK vážně. „Očekáváme, že v maximální míře zohlední výhrady komise v podmínkách připravované aukce kmitočtů,“ říká Ondřej Luštinec z Vodafonu.

Z úřadu ale tyto tlaky odmítají a chtějí se dál rozhodovat konzistentně, bez ohledu na dílčí postoj EK k jinému případu. V přípravě podzimní aukce vypořádávají stížnosti prakticky všech operátorů na trhu. O2 i T-Mobile chtějí, aby nebyl podporován příchod čtvrtého operátora. Vodafone proti takové podpoře nic nemá, jen chce, aby nový hráč byl prokazatelně nezávislý.

Nekonečný příběh českých mobilních operátorů

říjen 2013

Společnosti O2 a T-Mobile uzavřely dohodu o společném budování datových sítí. K projektu se chtěl připojit i Vodafone, nakonec se ale s ostatními operátory nedohodl.

květen 2014

Vodafone si Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ) stěžoval na spolupráci svých konkurentů. Úřad se tím začal zabývat.

březen 2015

Evropská komise si případ přebrala, ČTÚ proto šetření ukončil.

říjen 2016

Evropská komise oznámila, že zahájila šetření.

červenec 2019

Evropská komise dospěla k předběžnému závěru, že spolupráce O2 a T-Mobilu není v souladu s pravidly hospodářské soutěže. Operátorům zaslala žádost o vyjádření. Až podle jejich reakcí rozhodne definitivně.

Počet příspěvků: 1, poslední 27.8.2019 03:07 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.