Ceska Pozice

Evropská komise: Od roku 2022 povinně nové bezpečnostní prvky u aut

Moderní auta mají bezpečnostní prvky, z nichž mnohé se dnes dodávají jen za příplatek. Návrh Evropské komise počítá s tím, že od roku 2022 bude řada z nich povinná. Brusel navrhl 15 opatření, která mají zajistit, aby vozy byly bezpečnější. Návrh musí ještě schválit Evropský parlament. Je proto možné, že se budou jeho detaily měnit.

Auto budoucnosti. Model Y se na trhu objeví v roce 2021. foto: Reuters

Auto budoucnosti. Model Y se na trhu objeví v roce 2021.

Černá skříňka podobná té, již mají letadla, měkčí čelní sklo, které by tolik neublížilo chodci při střetu s vozem. Nebo takzvaný asistent rychlostních limitů, který důrazně upozorní řidiče, že by měl ubrat plyn, případně to za něho sám udělá. Evropská komise chce, aby automobily měly od roku 2022 povinně nové bezpečnostní prvky, jež předejdou nehodám, respektive omezí jejich následky. „Na našich silnicích přijde každý rok o život 25 tisíc lidí. Naprostá většina nehod je způsobena lidskou chybou. Můžeme a musíme proti tomu něco udělat,“ vysvětluje důvody eurokomisařka Elżbieta Bieńkowská.

Evropský parlament nyní bude schvalovat návrh patnácti bezpečnostních prvků, které by se měly stát povinnou součástí výbavy nových vozidel. Ambice jsou podle Bieńkowské vysoké. „Můžeme dosáhnout podobných výsledků, jako když byly poprvé zavedeny bezpečnostní pásy,“ slibuje si komisařka. Mnohé z navrhovaných prvků jsou již teď k dispozici za příplatek nebo tvoří součást luxusnějších vozů.

Další zdražování

Jde například o systém udržování v jízdním pruhu, hlídač únavy či automatické nouzové brzdění. Jiné, třeba povinná černá skříňka nebo měkčí čelní sklo, ovšem budou absolutní novinkou. Což platí i pro povinnou přípravu pro alkoholtestery, které by dostali do vozů hříšníci už v minulosti přistižení pod vlivem. I proto panují obavy, že v důsledku zavedení nových bezpečnostních opatření automobily dále zdraží. Výrobci se k cenám vesměs nechtějí do schválení finální podoby návrhu vyjadřovat.

EU volí v podstatě další cestu komplikace odvětví automobilového průmyslu, které je už tak pod silným tlakem kvůli snižování emisí. I proto auta zdražují, a tak se ozývají kritiky, které tvrdí, že další povinné bezpečnostní prvky v kombinaci s emisní regulací budou znamenat nedostupnost vozů pro mnohé spotřebitele.

Částečnou představu tak dávají jen současné ceníky automobilek – za některé v budoucnu povinné prvky se dnes totiž připlácejí i desítky tisíc korun. Podle Bieńkowské se však investice z celospolečenského hlediska vyplatí: „Zvýšíme bezpečnost u všech vozidel a připravíme cestu pro propojenou a automatizovanou mobilitu budoucnosti.“ Návrh celkem 15 bezpečnostních opatření, z nichž většina patří mezi takzvané aktivní prvky, teď musí ještě schválit Evropský parlament. Je proto možné, že se budou detaily návrhu ještě měnit.

Dramatické změny ovšem čekat nejspíš nemůžeme, jisté je, že automobily dostanou nové vybavení, které je opět o něco prodraží. Měla by se ale zvýšit bezpečnost na přeplněných evropských silnicích. EU volí v podstatě další cestu komplikace odvětví automobilového průmyslu, které je už tak pod silným tlakem kvůli snižování emisí. I proto auta zdražují, a tak se ozývají kritiky, které tvrdí, že další povinné bezpečnostní prvky v kombinaci s emisní regulací budou znamenat nedostupnost vozů pro mnohé spotřebitele.

EU tím zároveň volí cestu, kdy za bezpečnost provozu ve velkém přebírají zodpovědnost automobilky, zatímco na řidiče větší nároky kladeny nejsou. Povinné prvky také ubírají možnosti, kdy si zákazník dobrovolně připlatí za bezpečnější vůz. Už dnes v podstatě platí, že třeba známé hodnocení organizace EuroNCAP, která testuje bezpečnost vozů, už není závislé jen na výsledcích ve známých crash testech.

Zatím nejasno

Pět hvězd v EuroNCAP dnes nemohou získat auta, která nemají sadu různých „elektronických strážných“. Dokládá to i nedávný výsledek malého Fiatu Panda, „lidového“ vozu, který se vyrábí už od roku 2011. Tehdy, v roce svého uvedení, získalo auto v testu EuroNCAP čtyři hvězdičky z pěti a patřilo k nejbezpečnějším malým vozům. V závěru roku 2018 podrobila organizace Pandu testu znovu a výsledkem je hodnocení nula hvězd.

Zatím není jasné, jakou podobu nařízení schválí Evropský parlament a jak například bude probíhat náběh prvků do praxe: ne všechny muswjí být povinné od roku 2022, některé budou povinné jen pro určité typy vozů a již vyráběná auta mohou, jak je obvyklé, dostat odklad o pár let, aby je mohli výrobci včas upravit

Za tu dobu se zpřísnila i kritéria ohledně ochrany posádky a chodců, ale nejvíce Panda ztratila v oblasti bezpečnostních asistentů, kde nabízí dnes jen povinný připomínač zapnutí bezpečnostních pásů v základní verzi. EuroNCAP ale přiděluje body třeba za pokročilé připomínání (a to i na zadních sedadlech), za omezovač rychlosti, systém udržování v jízdním pruhu nebo systém nouzového brzdění před překážkou. Nic z toho testovaná Panda neměla. Od roku 2022 ale nejspíš i malý fiat bude muset takové prvky dostat.

Zatím není jasné, jakou podobu nařízení schválí Evropský parlament a jak například bude probíhat náběh prvků do praxe: ne všechny musejí být povinné od roku 2022, některé budou povinné jen pro určité typy vozů a již vyráběná auta mohou, jak je obvyklé, dostat odklad o pár let, aby je mohli výrobci včas upravit. Součástí navrhovaného balíčku jsou již zmíněné prvky, které teď nejen Fiatu Panda v základním provedení chybí a která jsou v řadě případů dostupná jen za příplatek. To proto, že vyžadují dodatečný hardware, který k fungování auta dnes není nutný.

Snazší manévrování

Třeba systém udržování v jízdním pruhu pracuje díky kamerám a navíc vyžaduje kvalitně provedené značení vozovky. Na řadě silnic tak bude i v budoucnu povinný prvek stále k ničemu. Systém nouzového brzdění před překážkou zase využívá radar, někdy kameru a další senzory. V nízkých rychlostech dnes tyto systémy fungují vcelku dobře a dovedou snížit následky nehod především v městském prostředí.

Auta dostanou povinně i další prvky, které dnes v některých vozech už najdeme. Povinné například budou parkovací senzory či zadní kamera, což jsou prvky, které už dnes mnoha řidičům usnadňují manévrování s vozem. Cílem je ale především zabránit přejetí chodců, zejména dětí, při couvání.

Auta dostanou povinně i další prvky, které dnes v některých vozech už najdeme. Povinné například budou parkovací senzory či zadní kamera, což jsou prvky, které už dnes mnoha řidičům usnadňují manévrování s vozem. Cílem je ale především zabránit přejetí chodců, zejména dětí, při couvání. Kamery jsou z tohoto důvodu povinné třeba v USA. Některá auta už dnes umí rozpoznat únavu řidiče nebo to, že se nevěnuje řízení. I tohle má být v budoucnu v EU povinné. Dodávky, nákladní auta i autobusy budou nově muset sledovat tlak pneumatik, což je u osobních aut už nyní povinně.

Záleží na způsobu provedení (jednodušší detekce funguje na základě údajů ze senzorů ABS, složitější, ale přesnější, za pomoci bezdrátových senzorů ve ventilku), ale taková věc komplikuje a prodražuje výměnu pneumatik. Všechna auta také budou muset mít signalizaci nouzového brzdění, což je jen drobná technikálie.

Zapisovač dat

Zato velké diskuse budí asistent rychlostních limitů. Zatím totiž není jasné, jak přesně má fungovat, zda bude vyžadovat GPS nebo jen rozpoznávání značek kamerami, ale EU tím chce zamezit překračování povolené rychlosti. Potíž je v tom, že mapové podklady s rychlostními limity nejsou dnes spolehlivé a rozpoznávání kamerou se nechá ošálit třeba terčíkem na návěsu kamionu. Proto by měl nadále mít řidič možnost jet tak rychle, jak uzná za vhodné, systém ho jen varuje nebo částečně omezí „v rozletu“. V některých zemích funguje povinné akustické varování při překročení určité rychlosti.

Auta by třeba měla dostat zapisovač dat, podobný známé „černé skříňce“ z letadel. Zatím ale nevíme, jaká data bude přesně zapisovat a především, jak budou vyhodnocována a jak ovlivní třeba rozhodování o viníkovi nehody.

Některé prvky budou u aut ale zcela nové. Auta by třeba měla dostat zapisovač dat, podobný známé „černé skříňce“ z letadel. Zatím ale nevíme, jaká data bude přesně zapisovat a především, jak budou vyhodnocována a jak ovlivní třeba rozhodování o viníkovi nehody. Novinkou bude i povinná příprava pro alkoholtestery, což by mělo umožnit lépe kontrolovat hříšníky, kteří již v minulosti řídili pod vlivem alkoholu.

Takoví řidiči mohou do auta dostat tester a vůz nepůjde bez „fouknutí“ nastartovat. I to ale vyvolává řadu otázek: třeba to, že hříšníci budou systém obcházet a nechají fouknout někoho jiného. Specifickým technickým detailem má být nová konstrukce čelního skla u aut a dodávek. Sklo má být měkčí, aby chodcova hlava při případném střetu tolik netrpěla. Dnes už jsou povinné „měkké“ kapoty vozu.

Nová opatření

Vnitřek auta

 • Systém automatického nouzového brzdění (má platit pro auta a dodávky).
 • Příprava pro alkoholtestery (má platit pro auta, dodávky, nákladní vozy a autobusy)
 • Detekce únavy (má platit pro auta, dodávky, nákladní vozy, autobusy)
 • Rozpoznání nepozornosti (má platit pro auta, dodávky, nákladní vozy, autobusy)
 • Černá skříňka (má platit pro auta, dodávky, nákladní vozy, autobusy)
 • Signalizace nouzového brzdění (má platit pro auta, dodávky, nákladní vozy, autobusy)
 • Nový čelní crashtest a vylepšené bezpečnostní pásy a připomínače pásů i pro zadní sedadla (má platit pro auta, dodávky)
 • Asistent rychlostních limitů (má platit pro auta, dodávky, nákladní vozy, autobusy)

Vnějšek auta

 • Pro chodce a cyklisty bezpečnější čelní sklo. (má platit pro auta a dodávky)
 • Systém udržování v jízdním pruhu. (má platit pro auta, dodávky)
 • Nový test bočního nárazu do sloupu. (má platit pro auta, dodávky)
 • Zadní parkovací senzory či kamera. (má platit pro auta, dodávky, nákladní vozy, autobusy)
 • Sledování tlaku pneumatik. (má platit pro dodávky, nákladní vozy, autobusy)
 • Lepší výhled z vozu. (má platit pro nákladní vozy, autobusy)
 • Detekce chodců a cyklistů před a po stranách vozů. (má platit pro nákladní vozy, autobusy)
zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.