Evropská komise: Google má zaplatit pokutu 4,34 miliardy eur

Podle Evropské komise Google zneužil své tržní síly u operačního systému pro mobilní telefony Android. Tlačil na výrobce mobilů, aby na svých telefonech upřednostňovali internetový prohlížeč Chrome od Googlu či jeho vyhledávání. Instalace těchto programů byla podmínkou, aby uživatelé měli přístup k obchodu s aplikacemi Google Play.

Google. foto: Reuters

Google.

Internetový gigant Google dostal ve středu 18. července od Evropské komise rekordní pokutu ve výši 4,34 miliardy eur (asi 112,4 miliardy korun). Podle Bruselu firma zneužila své tržní síly u operačního systému pro mobilní telefony Android. Google podle komise tlačil na výrobce mobilů, aby na svých telefonech favorizovali internetový prohlížeč Chrome od Googlu či jeho vyhledávání. Instalace těchto programů byla přitom podmínkou, aby uživatelé měli přístup k obchodu s aplikacemi Google Play.

„Google využil Android jako způsob zabetonování dominantní pozice svého internetového vyhledávače,“ prohlásila komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. A dodala: „Tyto praktiky odepřely konkurenci možnost inovovat a soutěžit.“ Jenže firma pochybení odmítá. „Android možnosti volby rozšiřuje, ne naopak. Živoucí ekosystém, rychlé tempo inovací a klesající ceny jsou typickými znaky silně konkurenčního prostředí. Proti rozhodnutí komise se tudíž odvoláme,“ reagovala manažerka komunikace Googlu pro Česko a Slovensko Alžběta Houzarová.

Poměrně lehké vyváznutí

„Rozhodnutí komise bohužel nebere v úvahu míru konkurence, jíž je Android vystaven ze strany iOS, což je fakt, který potvrdilo i 89 procent respondentů v rámci jejího průzkumu trhu,“ uvedl šéf Googlu Sundar Pichai. Podle něho ten, kdo si kupuje telefon s Androidem, volí jednu ze dvou nejoblíbenějších mobilních platforem dnešního světa. „Tu, která se nejvíce zasloužila o rozšíření množství a škály telefonů, z nichž mohou dnes lidé celého světa vybírat,“ dodal Pichai.

Jak uvádí list Financial Times, problémem je, že operačním systémem Android je dnes globálně osazeno na 80 procent všech chytrých telefonů. A protože stále více lidí využívá k brouzdání po internetu mobilní telefony, je Android pro Google klíčový z hlediska budoucích příjmů. Evropská komise dala Googlu 90 dní na nápravu. Pokud se tak nestane, hrozí mu další penále ve výši pěti procent průměrného denního celosvětového obratu firmy Alphabet, mateřské společnosti Googlu.

Evropská komise dala Googlu 90 dní na nápravu. Pokud se tak nestane, hrozí mu další penále ve výši pěti procent průměrného denního celosvětového obratu firmy Alphabet, mateřské společnosti Googlu. Ve skutečnosti však internetový moloch vyvázl poměrně lehce.

Ve skutečnosti však internetový moloch vyvázl poměrně lehce. Podle unijních pravidel může činit maximální výše pokuty až desetinu celkového obratu. Už před měsícem tak list Financial Times upozornil, že by v případě Googlu, respektive společnosti Alphabet, mohlo jít až o 11 miliard dolarů (kolem 320 miliard korun).

Nejde o první tučnou pokutu, kterou Google od Bruselu dostal. Střet evropských úředníků s americkou společností trvá zhruba osm let. Strážci evropského trhu se tenkrát rozhodli společnost prověřit kvůli podezření z monopolního chování a zvýhodňování vlastní služby Google Nákupy ve výsledcích vyhledávání. Za to jí eurokomise loni v červnu udělila pokutu 2,42 miliardy eur (zhruba 62,5 miliardy korun). Celkem tedy Evropská unie vystavila Googlu pokuty za 6,7 miliardy eur (asi 174, 5 miliardy korun).

Ostatně už letos v březnu Vestagerová prohlásila, že nevylučuje nucené rozdělení gigantické firmy na menší. „Je důležité nechat tuto otázku otevřenou a zařadit ji do agendy,“ uvedla eurokomisařka pro britský list The Telegraph.

Největší pokuty od Evropské komise

4,34 miliardy eur, červenec 2018

Google podle EU zneužíval dominantního tržního postavení svého mobilního operačního systému Android a od roku 2011 omezoval výrobce mobilních zařízení.

2,9 miliardy eur, červenec 2016

Pokuta za kartelovou dohodu velkých výrobců nákladních automobilů. Společnosti MAN, Volvo/ Renault, Daimler, Iveco a DAF se domlouvaly na cenách nákladních automobilů.

2,42 miliardy eur, červen 2017

Google v internetovém vyhledávání systematicky zvýhodňoval vlastní službu Nákupy umožňující srovnávání obchodních nabídek.

1,46 miliardy eur, 2008–2013

Microsoft dostal roku 2008 pokutu 899 milionů eur za porušení antimonopolních předpisů. V březnu 2013 měl zaplatit dalších 561 milionů eur, protože neposkytl uživatelům možnost výběru internetového prohlížeče v OS Windows.

1,35 miliardy, listopad 2008

Výrobci autoskel Asahi, Pilkington, Saint-Gobain a Soliver museli zaplatit za kartelovou dohodu.

1,06 miliardy eur, květen 2009

Výrobce čipů Intel dostal pokutu, protože výrobcům počítačů Dell, Hewlett-Packard, NEC a Lenovo nabídl slevy, pokud omezí nákupy od konkurenční firmy Advanced Micro Devices (AMD).

Počet příspěvků: 3, poslední 31.7.2018 01:40 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.