Diskuse k článku

Evropská integrace potřebuje objevit ztracený étos

Pokud má Evropská unie přežít a být prospěšná, měla by reformovat své vnitřní procesy tak, aby odrážely realitu, vrátit některé pravomoci členským zemím EU a jasně definovat kompetence. Krize EU se týká její identity a toho, co reprezentuje a hájí. Bude-li nadále stavět Evropu na hlavu, její konec je nevyhnutelný.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Klepal 13.5.2017 23:31

Zajímavý analytický pohled (nedokážu nereagovat i na komentář přede mnou) odkrývá nejen každému zřejmé skutečnosti, jako například problém střetu dvou protichůdných koncepcí bez výhledu na buď kompromis, nebo převážení jednoho z nich. Dobře si všímá posunu v pohledu předních reprezentantů příznivců integrace. Může to skutečně být jedna z příčin, že prointegrační proud v poslední době ztratil ze své podpory. Pravděpodobně vedle řady dalších, jako například obecný vzestup populismu (i to může být reakce na nepřiměřený tlak na moderně-levicové "revoluční myšlenky" příliš se odsuzující kulturní tradici), ale samozřejmě také špatně funkční politický model.

Kompromis nutně nemusí být špatný. Tento ovšem zřejmě je a bohužel nesměřuje k vylepšení. Ani jedna strana ho moc vyhledává. Pokud se snažíme zjistit proč, článek má svoji hodnotu.

T. Klepal 13.5.2017 23:37

Psáno na mobilu, tak se omlouvám za překlepy: odsuzující mělo být odcizující, vyhledává mělo být nevyhledává.