Evropě chybí „áčkový“ centrální bankéř

Časopis Global Finance oznámkoval šéfy centrálních bank: prezident ECB Trichet propadl, předčil jej i guvernér ČNB Singer.

Prestižní časopis Global Finance sestavil hodnocení centrální bankéřů jednotlivých zemí světa pro letošní rok. Nelichotivě dopadla Evropa, které schází byť jediný bankéř, který by získal nejlepší známku A. Zato v Asii mají takové premianty hned čtyři.

Své první vysvědčení ve funkci si vysloužil guvernér České národní banky Miroslav Singer. Zatímco ještě loni jej časopis nehodnotil, neboť bylo „příliš brzy“, letos získal šéf zdejší centrální banky známku B. Singer tím předčil svého kolegu z Evropské centrální banky Jeana-Clauda Tricheta, který si oproti loňsku pohoršil na B- z předchozího A. Že by se na Trichetově hodnocení projevilo zatím neúspěšné řešení dluhové krize eurozóny?

Český guvernér má přesto stále co dohánět. Jeho předchůdce ve funkci Zdeňka Tůmu zařadil časopis Global Finance v roce 2009 do „áčkové“ ligy.

Mezi šesticí nejlepších světových centrálních bankéřů figurují hned čtyři jména z asijského regionu. Patří sem australský Glenn Stevens, malajský Zeti Akhtar Aziz, filipínský Amando Tetangco Jr. a tchajwanský Fai-Nan Perng. Doplňuje je libanonský Riad Salameh a izraelský Stanley Fischer, o němž se hovořilo i jako o možném nástupci Dominiqua Strauss-Kahna v čele Mezinárodního měnového fondu.

V hodnocení „Central Banker Report Card“ uděluje časopis známky od A (vynikající výkon) do F (totální selhání) guvernérům národních bank 30 klíčových zemí a ECB. Mezi kritéria patří úspěch v takových oblastech, jako jsou řízení inflace a úrokových sazeb, naplňování cílů hospodářského růstu a měnová stabilita.

Pro zajímavost na závěr: guvernér nejmocnější centrální banky světa – amerického Fedu – Ben Bernanke to má letos – stejně jako loni za průměrné „céčko“. Což není dobrá zpráva vzhledem k tomu, že Fed má za úkol kromě cenové stability starat se i o vývoj nezaměstnanosti, která se již delší dobu drží na vysoké hodnotě kolem deseti procent a je jedním z průvodních jevů špatné kondice tamní ekonomiky.

Amerika

ZeměGuvernér20112010
ArgentinaMercedes Marcó del PontDD
BrazílieAlexandre TombiniB+ -
KanadaMark CarneyBB+
ChileJosé De GregorioB+B
MexikoAgustin CarstensBB
USABen BernankeCC

Evropa

ZeměGuvernér20112010
ČRMiroslav SingerBpříliš brzy na hodnocení
EUJean-Claude TrichetB-A
MaďarskoAndrás SimorCC
NorskoOystein Olsenpříliš brzy na hodnocení*
PolandMarek BelkaBpříliš brzy na hodnocení
RuskoSergej IgnatjevBB
ŠvédskoStefan IngvesB+B
ŠvýcarskoPhilipp HildebrandB-B-
TureckoErdem Bascipříliš brzy na hodnocení*
Velká BritánieMervyn KingBB

Asie

ZeměGuvernér20112010
AustrálieGlenn StevensAA
ČínaČou Siao-čchuanBC
IndieDuvvuri SubbaraoB-C
IndonésieDarmin NasutionBD
JaponskoMasaaki ŠirakawaCC
MalajsieZeti Akhtar AzizAA
Nový ZélandAlan BollardBB
FilipínyAmando Tetangco Jr.AB
SingapurRavi MenonB*
Jižní KoreaKim ChoongsooCpříliš brzy na hodnocení
Tchaj-wanFai-Nan PerngAA
ThajskoPrasarn TrairatvorakulB+*

Afrika a Blízký východ

ZeměGuvernér20112010
AngolaJosé de Lima MassanoB-
BahrajnRasheed Mohammed Al MarajB--
IzraelStanley FischerAA
KuvajtSheikh Salem Abdul Aziz Al-SabahB-
LibanonRiad SalamehA-
NigérieSanusi Lamido SanusiB+-
KatarAbdullah Saud Al-ThaniC--
Saúdská ArábieMuhammad Al-JasserB+B
Jižní AfrikaGill MarcusBB

Pramen: Global Finance