Eurozóna nepadne: Řecká rozbuška zastavena. Zatím.

Lídři Evropské unie oddalují řešení sebevraždy jménem Řecko a nechávají si ho schvalovat jedním národním parlamentem za druhým.

Řecké odbory jsou vždy připravené na generální stávku. Další vyhlásily na 5. října. foto: © ReutersČeská pozice

Řecké odbory jsou vždy připravené na generální stávku. Další vyhlásily na 5. října.

Řecko v pondělí oznámilo, že nesplní svůj závazek snížit schodek letošního rozpočtu na 7,6 z loňských 10,5 procenta hrubého domácího produktu. Přesto o další pomoc od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu zřejmě nepřijde. Národní parlamenty totiž poslušně schvalují navýšení záchranného „eurovalu“ pro zadlužené země. Ale jak píše náš spolupracovník Bohumil Studýnka, každý západní val má svou Normandii, jež umožní invazi.

Všichni, kdo mají ve vedení Evropské unie moc a odpovědnost, si veřejně přejí, aby eurozóna nepadla. Nevadí jim, že její základní uspořádání bylo od počátku politickým hříchem na měnové ekonomice a apriorní příčinou současných katastrofálních problémů jejích zadlužených členských států – Portugalska, Irska, Itálie, Řecka a Španělska (PIIGS). Přitom tato ekonomika nemá žádnou logickou ani faktickou oporu v ekonomické výkonnosti jak těchto zemí, tak eurozóny.

Řecko prý alespoň do Vánoc nepadne. A pokud padne, pak v rámci nějakého měkkého přistání do záchranného Evropského fondu finanční stability (EFSF) – nikoli s drachmou, ale s eurem. Je to politický záměr a vůle, nikoli ekonomický, finanční či zdravého rozumu. Řecko je však v tomto případě jen malou rozbuškou, patří totiž do výbušniny v rozsahu minimálně PIIGS.

Druhým ošetřeným budou velké evropské banky, zejména francouzské a německé. Lze se přece spolehnout na státní pokladny, že bohatnutí bank bez ohledu na morální hazard bude hrazeno z peněz daňových poplatníků eurozóny. Španělská vláda právě sanuje domácí soukromé spořitelny, čímž pokrývá jejich nezodpovědné bohatnutí na hypotečním boomu.

Příprava na předchozí válku

Tato přání a již snad i rozhodnutí vyjádřili všichni, kdo k tomu mají co říct – oba faktičtí lídři eurozóny, francouzský prezident Nicolas Sarkozy a spolková kancléřka Angela Merkelová, a nijak překvapivě i formální lídři Evropské unie, předseda Evropské komise (EK) José Manuel Barroso, prezident Herman Van Rompuy a ministryně zahraničí Catherine Ashtonová. A také Evropská centrální banka (ECB).

Vedení EU řeší dnešní krizovou situaci eurozóny, jako by šlo o třicátá léta minulého století, a nikoli o dvacátá 21. století

Ministři financí členských zemí EU (Ecofin) se scházejí jen proto, aby přesunuli věc na summity unie, přičemž čas plyne. Odpočítávání řecké rozbušky se dočasně zastavilo. Evropští lídři oddalují řešení sebevraždy jménem Řecko a nechávají si je schvalovat jedním národním parlamentem za druhým.

Z vojenského plánování vyplývá, že generální štáby se vždy připravují na předchozí válku. Podobné je to s vedením EU. To řeší dnešní situaci, jako by šlo o třicátá léta minulého, a nikoli o dvacátá 21. století. A rázné rozhodnutí nahrazuje appeasementem, který je také známý z doby zažehnávání agresorů ve třicátých letech.

Okupace s barbarskými opatřeními

Řekové vědí, že konzumují a konzumovali mnohonásobně víc, než je jejich ekonomická výkonnost. Nehodlají se však v tom nijak omezovat, natož zpětně něco hradit. Například úředníci řeckého ministerstva financí se před příchozími odborníky z „trojky“ – Mezinárodního měnového fondu (MMF), EU a ECB – zabarikádovali na svém ministerstvu. Řecký ministr financí Evangelos Venizelos proto musel jednání s těmito odborníky nejen ve čtvrtek, ale i v následujících dnech absolvovat v pronajatých kancelářích.

Tito úřednici by totiž byli mezi prvními, kdo by se museli se svými trojnásobně vyššími průměrnými platy než zaměstnanci soukromé sféry uskrovnit a jít jim příkladem. Proto Venizelos během víkendu nejen je, ale i sebe ujistil: „Vyvolávání debat o platební neschopnosti Řecka je teď naivní i nebezpečné.“

„Řecko je a zůstane členem eurozóny. Zřídil jsem pracovní skupinu pro Řecko,“ uvádí se ve Zprávě o stavu unie předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa

Řecké odbory jsou zase vždy připravené na generální stávku. Další vyhlásily na 5. října. Návrat odborníků „trojky“, kteří odjeli na začátku září kvůli nepřipravenosti Řeků a vrátili se do téměř stejného řeckého stavu, nazvali odboráři okupací přinášející barbarská opatření: „Dnes nastává okupace. Do naší země se vrací ,trojka‘ a čekají nás nová barbarská opatření.“ Do generální stávky vstoupí jak odborová centrála soukromé sféry, tak státních zaměstnanců. V jejich případě je to asi jedno – na HDP to vliv mít nemůže.

Bankrot vyloučen

Odborníci z poradenské firmy Ernst & Young, kteří připravili zprávu o stavu eurozóny, považují řecký bankrot za nevyhnutelný. Dle nich jde jen o to, kdy nastane a jak se provede. Ve Zprávě o stavu unie, kterou předseda EK Barroso vydal minulou středu, se však možnost řeckého bankrotu zcela vylučuje: „Řecko je a zůstane členem eurozóny. Zřídil jsem pracovní skupinu pro Řecko.“ To je ono – pracovní skupina!

ECB vyzvala k plnění povinností. Dle ní tím je výkup dluhopisů zemí PIIGS, který by odlehčil soukromým bankám od špatného portfolia, jež pilně a s velkým ziskem po léta nezodpovědnosti vytvářely. Zřejmě tím měla na mysli barter s bankami za návrh evropské daně z finančních transakcí.

Řecko sází stejně jako v minulosti na svoji výjimečnost. Od nezávislosti na Osmanské říši v roce 1829 Řecko vždy nějaká země vojensky i finančně podporovala. Například proti Osmanské říši zejména Velká Británie a za studené války pak USA proti SSSR. Na pád železné opony naštěstí pro Řeky navázala euforie z EU, Maastrichtská smlouva a snaha zavést společnou evropskou měnu, již by přijalo co nejvíc zemí.

Systémové chyby

Systémové chyby eurozóny byly od počátku evidentní – neexistence společné fiskální politiky a dosud platné ustanovení o zákazu vyplácení národních dluhů EU. Tyto „chyby“ však mají být odstraněny. Všichni lídři EU jsou přesvědčeni o průchodnosti evropského ministerstva financí a jeho diktátu jednotlivým státům. A vyplácení národních dluhů je porušováno od loňského května. Namísto náhrady systému po existenčních problémech eurozóny má být násilím dotažen k federaci. Národní státy však mají své zájmy, jež vždy prosadí na úkor federálního uspořádání.

Systémové chyby eurozóny byly od počátku evidentní – neexistence společné fiskální politiky a dosud platné ustanovení o zákazu vyplácení národních dluhů EU

Navýšení  EFSF – „eurovalu“ – nad 700 miliard eur poslušně odhlasovávají národní parlamenty. Val slouží jako obrana proti vnějšímu nebezpečí. Každý západní val má svou Normandii, jež umožní invazi. V dnešním případě je to Řecko.

Nepřítel EU je však uvnitř ní samé. Jsou to ambice a ješitnost lídrů unie a jejich podvádění veřejnosti. Patří k nim jak ti, kdo před několika desetiletími vymysleli, navrhli a prosazovali euro bez základních atributů společné měny, tak ti, kdo její katastrofální dopad zakrývají frázemi a hazardováním s majetkem občanů členských zemí EU. Přitom jde o vzdělané odborníky s praktickými životními zkušenostmi, kteří nejsou naivní. Navzdory tomu jednali z ryze politického zájmu proti těmto svým poznatkům.

Cameronova otevřenost

Pokud v medicíně nejedná lékař „lege artis“, hrozí mu postih nejen od odborné veřejnosti, ale i soudní. Musí být dvakrát atestovaný a průběžně se vzdělávat. Totéž platí pro soudce. Každý kotelník u vysokotlakového kotle musí mít osvědčení a být profesně zodpovědný. To však neplatí pro ekonomická rozhodnutí vrcholných politiků EU o osudech evropských národů a kontinentu.

Dobrou zprávou je, že na konferenci konzervativní strany během tohoto víkendu britský premiér David Cameron otevřeně prohlásil: „Eurozóna ohrožuje nejen sama sebe, ale i britskou a světovou ekonomiku.“ A současně konstatoval, že většina Britů si nepřeje odchod Británie z EU, ale reformu unie. To je přímočaré a shrnující prohlášení – žádné výmluvy a vytáčky. A protože dle toho i jedná, bude požadovat, aby evropské instituce vrátily Británii některé její pravomoci.

Počet příspěvků: 2, poslední 4.10.2011 06:50 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.