Eurovýbor: Noční můra poslanců?

Sněmovní Výbor pro záležitosti Evropské unie je jediný bez předsedy. Zákonodárci se tradičně „třepali“, kdo ho povede. Zájem má jeden lidovec.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto http://www.psp.czČeská pozice

Vznikající Sobotkova vláda si vepsala do koaliční smlouvy „zásadní změnu“ dosavadní politiky Česka vůči Evropské unii. K tomu je podstatný sněmovní Výbor pro evropské záležitosti (VEZ). Do něj totiž míří návrhy unijní legislativy, což jsou dnes dvě třetiny všech norem schvalovaných tuzemským parlamentem. Hlasování VEZ má sílu pléna a dosud jej v drtivé většině případů také suplovalo; jinde byly debaty umrtvené.

A teď pozor! Malý politický kvíz: Který výbor jako jediný dosud nemá svého předsedu? Správně: evropský.

Záchrana eurokůže

Důvodem není přetlak uchazečů o tento post, a z toho pocházející neschopnost dolní komory vybrat toho nejskvělejšího. Nová sněmovna zůstala věrná spíše té staré a řečeno s klasikem, poslanci se opět „třepali“, aby si právě oni nevytáhli Černého Petra s názvem vedení evropského výboru. Volba se však už odehrála, a co čert nechtěl, vytáhli si ho křesťanští demokraté.

Křesťanským demokratům slouží ke cti, že si náročný evropský výbor vybraliParlamentní aritmetika totiž přidělila lidovcům s pouhými 14 poslanci předsednictví jen jednoho výboru, a jejich následné rozdělení mezi stranami dalo KDU-ČSL možnost výběru mezi výborem pro obranu a tím evropským. Původně mělo o vedení VEZ zájem ANO, pak si to ale rozmyslelo a bylo z toho „ne“. Eurovýbor přepadl jako možnost nejmenšímu koaličnímu partnerovi.

Křesťanským demokratům slouží ke cti, že si náročný eurovýbor vybrali. Do jisté míry tím zachránili kůži celé vládní koalici. „Zásadní změna“ evropské politiky nastupující vlády totiž půjde dělat podstatně snáz s koaličním poslancem v čele evropského výboru, než kdyby jeho předsednictví dostal opoziční a nepředvídatelný Úsvit. Což byla varianta, kdyby lidovci eurovýbor nechtěli.

Členství ano, šéfování ne

Poté, co byla tedy politická dohoda na světě, se nabízelo, že předsedou evropského výboru bude jediný zástupce KDU-ČSL v něm, Jaroslav Klaška. Jenže – starosta jihomoravských Šlapanic tento post nechtěl. Jak řekl ČESKÉ POZICI jiný lidovecký poslanec Ondřej Benešík: „Kolega Klaška měl zájem o řadové členství, ale o vedení evropského výboru ne.“ (Vyjádření Jaroslava Klašky se ČESKÉ POZICI nepodařilo získat.)

Naopak Ondřej Benešík o předsednictví eurovýboru velmi usiloval, protože chtěl řídící funkci, a EU je mu blízká. Dojíždí totiž za Svaz měst a obcí do bruselského Výboru regionů a dvakrát se – neúspěšně – pokoušel za lidovce dostat do europarlamentu. Klaška s Benešíkem se tudíž dohodli, že se prohodí. Klaška půjde do hospodářského či rozpočtového výboru, Benešík si vezme evropský.

Ondřej Benešík o předsednictví eurovýboru velmi usiloval, protože chtěl řídící funkci, a EU je mu blízkáJenže v tuto chvíli se to zašmodrchalo. Politické ujednání stran přišlo pozdě, a proto aby VEZ stihl zprávu ke státnímu rozpočtu a vůbec standardně zahájil činnost, musel si výbor zvolit vedení z toho, co měl k dispozici. Předsedou VEZ se tudíž stal – Klaška! Ten ovšem už v rámci své „nominační řeči“ řekl, že na svůj post brzy rezignuje.

Předseda bude!

A to se i stalo. Jaroslav Klaška byl 6. prosince zvolen předsedou evropského výboru a za celých šest dnů na svoji funkci rezignoval. A ve stejný den, kdy rezignoval, tedy 12. prosince, se členem eurovýboru stal Ondřej Benešík.

A nyní pozor, velké finále: zřejmě už tento čtvrtek, nejpozději příští týden, bude Benešík zvolen předsedou VEZ. Sněmovní evropský výbor tím bude mít své vedení. Uf!

Přejme mu, ať se daří. Ondřej Benešík se na předsedání „těší“ a členové výboru si zachovávají zdravý euronadhled. „No, měli jsme předsedu, ten pak rezignoval a teď ho nemáme,“ komentovala dění ve výboru pro ČESKOU POZICI jeho místopředsedkyně Helena Langšádlová (TOP 09). A dodala: „Ale teď ho zase, myslím, budeme mít.“