Europoslanec Zahradil brání Nečase. Pokukuje po funkci místopředsedy ODS?

Ze srovnání současného a bývalého předsedy ODS vychází podle Jana Zahradila lépe Petr Nečas.

Europoslanec a člen grémia ODS Jan Zahradil prokázal na rozdíl od dalších členů vedení občanských demokratů jistou dávku politické statečnosti. Stál po boku premiéra Nečase během jeho tiskovky po oznámení debaklu v krajských a senátních volbách. V sobotu se pak Nečase zastal na internetu. Volební propadák dle něj není důsledkem „Kalouskových“ reforem či daň za Nečasovo vládnutí. Za pravou příčinu neradostného výsledku označil regionální kmotry. Pokud se neomezí jejich vliv, straně nepomůže ani volba nového šéfa.

Zahradil na Facebooku napsal: „Tak se podívejte prosím kolem sebe. Není to třeba zrovna vaše oblast, váš region, kde se symbolem ODS stala například tlustá býčí šíje opásaná zlatým řetězem, či za podvod pravomocně odsouzený vekslák, nebo tzv. ,podnikatel‘ s evropskými fondy a veřejnými penězi, popřípadě místní don Vito Corleone, bez jehož souhlasu nelze jmenovat ani hajzlbábu na veřejném záchodku? Pokud ano, tak vám nepomůže ani výměna předsedy ODS každé 2 měsíce. Dokud s tím něco sami neuděláte.“

Europoslanec Zahradil za pravou příčinu neradostného výsledku ODS označil regionální kmotry

Následně se na Zahradilově Facebooku strhla zajímavá lavina komentářů, jež naopak vyjadřují spíše skeptický pohled na současné vedení ODS. Zapojil se do ní například bývalý člen Rady pro televizní a rozhlasové vysílání Petr Štěpánek. „Nečasovi teď končí o půl roku prodloužený mandát předsedy ODS. Jeho nezvolení na další funkční období není žádné svrhávání, spíš sebezáchovný akt zdravého rozumu. Naopak z jeho setrvání v čele ODS by se v příštích sněmovních volbách ODS už nemusela vzpamatovat,“ míní Štěpánek.

Zahradil nicméně Nečase hájil dál. K výměně předsedy ODS nevedla prohra v krajských volbách ani v roce 2008, kdy ODS vedl Mirek Topolánek, proč by tedy odstupoval současný předseda. „Honzo, ty kulisy 2008 a 2012 jsou zdánlivě stejné, ale příběh je to jiný. Topol, ať byl, jaký byl, bylo v něm kus frajera. Nečas je sráč a zákeřný podrazák,“ přiostřil diskusi Štěpánek.

Ani Zahradil nezůstal v průraznosti výroků pozadu: „Jako jediný český premiér měl (Petr Nečas — pozn. red.) zatím koule nepodepsat všechno, co se upeklo v Bruselu, viz fiskální kompakt. Přesto, že ho tady za to rozebírali na molekuly. Kdežto Mirek (Topolánek — pozn. red.) měl vždycky velké řeči, ale před Angelou (Merkelovou — pozn. red.) se vždycky nakonec posral.“

Koho „vystřelí“ na místopředsedu ODS Praha?

Hádka dvou politiků ODS ilustruje atmosféru v současné ODS. Straníci přemýšlí, koho podpoří při volbě předsedy a místopředsedů ODS na kongresu, který proběhne 3 a 4. listopadu v Brně. Do té doby se však musí uskutečnit ještě místní, okresní a regionální sněmy strany, jež kandidáty navrhnou.

V politických kuloárech se objevila informace, že sám Zahradil má ambici kandidovat za Prahu na post místopředsedy ODS. „Byl by přijatelný pro příznivce Bohuslava Svobody i fandy Borise Šťastného. Kdyby kandidoval, tak bych ho podpořil,“ vysvětlil ČESKÉ POZICI Zahradilovy přednosti vysoce postavený člen ODS v Praze, jenž si nepřál být jmenován.

Zahradil však ambici stát se místopředsedou strany nepotvrdil. „Jako předseda euroklubu ODS už ve vedení ODS jsem. Nejsem sběratel funkcí. Ať kandidují jiní, rád si jejich plány vyslechnu,“ napsal ČESKÉ POZICI. Jestli tedy nedělní vyjádření politika odráží osobní názor, nebo jestli jde o promyšlenou strategii kandidáta na post místopředsedy, potvrdí až první listopadový víkend.

Počet příspěvků: 4, poslední 16.10.2012 10:50 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.