Euro.cz zveřejnilo kopie dokumentů o Babišově spolupráci s StB

Podnikatel tvrdí, že agentem nikdy nebyl, a chce podat žalobu na ochranu osobnosti.

Server Euro.cz zveřejnil v sobotu večer fotokopie dokumentů, podle nichž byl podnikatel Andrej Babiš od roku 1980 důvěrníkem komunistické Státní bezpečnosti a v listopadu 1982 se stal její agentem. Sám miliardář, který nedávno ohlásil se svou iniciativou Ano 2011 (Akce nespokojených občanů) ambici uspět v nadcházejících parlamentních volbách, vědomou spolupráci s StB v kategorii agent popírá. Prostřednictvím právníků hodlá podat žalobu na ochranu osobnosti proti Ústavu paměti národa Slovenské republiky, kde jsou zmiňované dokumenty uloženy.

O Babišově spolupráci s StB se hovoří již několik let. Miliardář nepopírá, že jej komunistická kontrarozvědka oslovila a že jí dokonce předal materiály týkající se dovozu nerostných surovin do tehdejšího Československa. „StB jsem předal analýzu, proč by nebylo vhodné dovážet syrské fosfáty. Popsal jsem špatnou kvalitu této suroviny a zdůvodnil negativní dopady na životní prostředí při případném dovozu do Československa, a to kvůli velké prašnosti,“ vysvětlil.

Jak spolupráce pokračovala, není dle Eura jasné, neboť podstatná část materiálů z Babišova svazku prý byla 4. prosince 1989 zničenaTakzvaný vázací akt, tedy závazek ke spolupráci, Babiš údajně podepsal 11. listopadu 1982 v bratislavské vinárně U Obuvníka. „Kandidát závazek po přečtení podepsal bez dalších otázek a souhlasil, aby bylo i nadále používáno krycí jméno Bureš,“ píše se ve zprávě ze schůzky, jíž se zúčastnili kromě Babiše, tehdy zástupce ředitele jednoho z odborů podniku zahraničního obchodu Petrimex, ještě kapitán Rastislav Mátray a poručík Július Šuman. Dokument poté ještě podepsali šéf ekonomické kontrarozvědky Milan Greguš a náčelník bratislavské správy tajné policie Jozef Vavro.

Jak spolupráce pokračovala, není dle Eura jasné, neboť podstatná část materiálů z Babišova svazku prý byla 4. prosince 1989 zničena. „Můj vztah k StB je podrobně popsaný v mém životopise na www.ano2011.cz. Opakuji, nebyl jsem agentem StB a činím v této věci právní kroky,“ zareagoval na otázku ohledně možné vědomé spolupráce s StB Andrej Babiš. V roce 1985 StB s Babišem spolupráci přerušila, protože odjel na dlouhodobý služební pobyt do Maroka.

Babiš začal v uplynulých týdnech ve větší míře vystupovat s kritikou korupce a společenských poměrů v České republice. Tomuto programu vytvořil institucionální rámec v podobě iniciativy Ano 2011. Podnikatel nedávno v týdeníku Ekonom, na serveru Aktuálně.cz a také v Českém rozhlase přiznal, že pomohl (stejně jako další byznysmeni) rozjezdu ČESKÉ POZICE.

Počet příspěvků: 22, poslední 7.12.2011 08:40 Zobrazuji posledních 22 příspěvků.