Euro 2020 a Key Investments

Kdyby se nejbohatší Čech Petr Kellner a jeho mocná finanční skupina PPF včas zaručili, že rozšíření kapacity stadionu v Edenu nebude stát ani korunu z veřejných rozpočtů, radní by jistě neváhali a smlouvu nutnou k podání kandidatury by podepsali.

István Léko 29.4.2014

Key Investments hrála před lety klíčovou roli i při pohádkovém zbohatnutí sociálnědemokratického expremiéra Stanislava Grosse. foto: Česká pozice

Key Investments hrála před lety klíčovou roli i při pohádkovém zbohatnutí...

Pražští radní za TOP 09 zabili českým fotbalovým fanouškům Euro 2020. Vedení města rozhodlo, že nepodepíše smlouvu s Fotbalovou asociací ČR a UEFA, která byla nutnou podmínkou, aby kandidatura na spolupořádání mistrovství Evropy 2020 mohla být podána. Z finančního hlediska je to špatná zpráva. Podle studie mezinárodní poradenské firmy KPMG by spolupořádání mistrovství Evropy (tři utkání základní skupiny plus jedno osmifinále) přineslo do veřejných rozpočtů několik miliard korun.

Na druhou stranu lze pochopit velkou míru nedůvěry radních vůči projektu. Poté, co boss českého fotbalu Miroslav Pelta neuspěl u vlády s myšlenkou nového stadionu na Strahově za tři miliardy korun, objevil se plán. Spočíval v tom, že partnerem Fotbalové asociace ČR bude soukromá společnost Vinet Invest, vlastník arény v Edenu. Tato firma se zavázala, že zhruba za miliardu zvětší kapacitu stadionu na 35 tisíc sedaček, aby vyhověl požadavkům UEFA.

Kde není důvěra...

Hlavním argumentem odmítnutí projektu byla obava, že kdyby nastaly potíže, do zvýšení kapacity stadionu by musela investovat veřejné peníze Praha. Amůže Pelta a Vinet Invest tisíckrát ujišťovat radní, že takový scénář nikdy nemůže nastat. Kde není důvěra, nemůže být podepsána smlouva.

Kromě toho, že pro některé pražské politiky není Pelta důvěryhodnou osobou, silně padal na váhu i argument, že stadion v Edenu už pohltil přes 300 milionů korun z finančního majetku několika pražských městských částí. Šlo o podvedené klienty již zkrachovalé brokerské firmy Key Investments. Ta investovala zmíněné stamiliony Prahy 6 či Prahy 10 do dluhopisů společnosti E Side Property, tedy původního majitele stadionu. Za tyto dluhopisy, které jsou splatné až v roce 2024, sice městské části každoročně dostanou směšný úrok, ale značnou část investovaných peněz nejspíše nikdy neuvidí. Takže tyto městské části de facto stavbu stadionu financovaly, a to zhruba z poloviny. Skandální bylo, že Key Investments byla s původním vlastníkem stadionu úzce propojena. A ještě skandálnější je, že politici, kteří svěřili Key Investments peníze, to pravděpodobně dobře věděli.

Lidé z Key Investments už jsou ze stadionu pryč. Někdejší frontman brokerské firmy Vladimír Kroužecký ve Vinet Investu podíl nemá. Deklarovaným majitelem je kladenský advokát Václav Slavíček. Je přitom jasné, že se jedná o nastrčenou osobu, jenže skuteční finančníci, kteří za stadionem stojí, z nějakého důvodu nejsou ochotni tuto skutečnost přiznat. Škoda. Kdyby se nejbohatší Čech Petr Kellner a jeho mocná finanční skupina PPF včas zaručili, že rozšíření kapacity stadionu v Edenu nebude stát ani korunu z veřejných rozpočtů, radní by jistě neváhali a smlouvu nutnou k podání kandidatury by podepsali.