EU zřejmě zruší Číně zbrojní embargo

Francouzský list Le Figaro tvrdí, že po 21 letech zruší EU na začátku letošního roku embargo na dovoz zbraní do Číny. Jde prý o přežitek.

Z Číny se stala i navzdory embargu vojenská supervelmoc. To ostatně demonstrovala loni na přehlídce v Pekingu k 60. výročí založení Čínské lidové republiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z Číny se stala i navzdory embargu vojenská supervelmoc. To ostatně demonstrovala loni na přehlídce v Pekingu k 60. výročí založení Čínské lidové republiky. | foto: © ReutersČeská pozice
Z Číny se stala i navzdory embargu vojenská supervelmoc. To ostatně demonstrovala loni na přehlídce v Pekingu k 60. výročí založení Čínské lidové republiky.

Záběr tanku jedoucího proti jednomu z účastníků demonstrace na pekingském náměstí Tchien-an men se stal symbolem prodemokratických protestů v Číně v roce 1989. Krátce po té, co bylo studentské hnutí násilně potlačeno, zavedly Spojené státy, Evropská unie a Japonsko embargo na dovoz zbraní do země. Po 21 letech je pravděpodobné, že obchodní restrikce Evropská unie odstraní. Čína již pro EU evidentně není zemí s problematickým přístupem k lidským právům, ale vítaným zachráncem zadlužené eurozóny.

Zprávy o tom, že by EU mohla zrušit zbrojní embargo na Čínu, se objevovaly již koncem minulého roku. Francouzský list Le Figaro citoval dobře informovaný zdroj blízký místopředsedkyni Evropské komise Catherine Ashtonové. Podle něj by restrikce měly padnout na začátku roku 2011. Baronka Ashtonová v dokumentu z konce minulého roku, který byl určen pro lídry členských zemí EU, konstatuje, že „embargo je největší překážkou evropsko-čínské spolupráce v oblasti zahraniční politiky a bezpečnosti“.

Odstranění restrikcí bude vyžadovat souhlas všech členských států EUZrušení embarga bude vyžadovat souhlas všech členských států EU. K největším zastáncům odstranění restrikcí patří delší dobu Španělsko, které vedlo diskuse o tomto tématu již během svého evropského předsednictví v první polovině loňského roku. To, že se o tématu hovořilo právě tehdy, bylo pro Čínu skvělou zprávu. Spojené státy totiž v té době schválily prodej zbraní Tchaj-wanu v hodnotě 6,4 miliardy dolarů.

Čína vždy zdůrazňovala, že zrušení překážek je hlavně symbolickým aktem. Vývoj v uplynulých letech ukázal, jak je embargo neúčinné. Z Číny se totiž stala vojenská supervelmoc. Dle časopisu Time se oficiální roční rozpočet na armádu pohybuje kolem 70 miliard dolarů. Pentagon ale odhaduje, že skutečné náklady jsou podstatně vyšší. Zřejmě až dvojnásobně.

Aktivní Španělsko

Španělsko svůj pročínský názor nezměnilo a i nyní aktivně přemlouvá země, které nejsou změně současného stavu nakloněny. Prvním, kdo se vyslovil pro odstranění obchodních bariér, byl v roce 2004 tehdejší francouzský prezident Jacques Chirac, který tvrdil, že embargo je archaickým opatřením, jež neodráží současnou geopolitickou situaci.

Je pravděpodobné, že obchod se zbraněmi s Čínou bude jedním z témat, o kterých bude EU jednat v nejbližší době. Pro Čínu je načasování více než příznivé. Nejlidnatější země pomáhá zadluženým členským státům eurozóny, vykupuje státní dluhy, podepisuje strategické smlouvy. Za podporu jí vděčí Řekové, Portugalci i Španělé.

Deník Le Figaro zveřejnil, že tradiční zastánci embarga – Velká Británie, Nizozemsko a Německo – jsou dnes ve svém postoji daleko umírněnější než dříve. Jen Británie, jak tvrdí některé diplomatické zdroje, se stále kloní na stranu Japonska a Spojených států, které zbrojní embargo zachovávají.

Vyvíjíme zbraně rychleji než Evropa, tvrdí ČíňanéEvropští diplomaté odmítají, že by případné zrušení restrikcí bylo výměnným obchodem s Čínou za ekonomickou pomoc. Čínský ambasador při EU Sung Če říká, že „nevidí žádný smysl embargo nadále zachovávat“. „Vyvíjíme vlastní zbraně rychleji,“ dodal. Podle Sunga ztrácejí naopak evropské zbrojovky. List China Daily k diskusím ohledně zrušení zákazu dovozu zbraní do Číny poznamenává, že je mylné se domnívat, že by země byla skutečně závislá na importu zbrojního materiálu.

Čaj Te-čchüan, zástupce generálního tajemníka China Arms Control and Disarmament Association, v rozhovoru pro China Daily uvedl, že zbrojní embargo je příkladem zastaralého myšlení z dob studené války. Dle jeho názoru bude odstranění restrikce hlavně symbolickým gestem, které bude značit, že EU bere Čínu jako významného strategického partnera.

Výhoda pro Evropu

A navíc, jak tvrdí Čaj, výhody pocítí evropská ekonomika, protože vzniknou pracovní místa, a to nejen ve zbrojním průmyslu, ale i v souvisejících oborech. Nelze ale prý očekávat, že by Čína měla enormní zájem na dovozu zbraní ze zemí EU. „Embargo se ukázalo jako nesmyslné, protože podcenilo modernizaci čínského zbrojního průmyslu. Naopak podpořilo soběstačnost ve vojenských technologiích,“ dodal Čaj Te-čchüan pro China Daily.

Ministři zahraničí zemí EU jednali o dovozu zbraní do Číny již loni v září. Tehdy nebyli jednotní. Proti bylo například Německo. Německá vláda se v médiích opakovaně vyjádřila, že neexistuje žádný konkrétní plán na změnu stavu.

Někteří oponenti zrušení embarga tehdy požadovali - pokud EU učiní vstřícný krok -, aby byly Číně stanoveny určité podmínky. Měly se zlepšit vztahy mez Čínou a Tchaj-wanem, měla být vydána amnestie pro ty, co byli zadrženi během protestů na náměstí Tchein-an-men v roce 1989 a měl být dohodnut kalendář ratifikace dohod týkajících se občanských a politických práv.

Ani Evropský parlament by loni nezvedl ruku pro zrušení restrikcí. Poukazoval na to, že status quo by měl být zachován. A to do té doby, co bude Čína prodávat zbraně do zemí, jako je Zimbabwe nebo Súdán.

Dnes je v popředí hlavně pragmatismus. Stejně jako EU se nakonec chovají i Spojené státy. Americký prezident Barack Obama již v říjnu loňského roku žádal Kongres a Senát, aby schválily dodávky letounů C-130 do Číny. Zároveň požadoval, aby byly zmírněny restrikce na export nákladních letounů. Nakonec tedy řečnická otázka: Kdo že je největším zahraničním držitelem amerických vládních dluhopisů?

Videoreflexe čínského pojetí svobody a globalizace: