EU se neshodla na testech jaderných elektráren

Spor se vede o otázku, zda do testů zahrnout ochranu před teroristickými útoky. Proti Německu se postavily Francie a Velká Británie.

Martin Shabu 13.5.2011

Evropská unie oddaluje zátěžové testy jaderných elektráren, které si naordinovali členské země po pohromě v japonské Fukušimě. Ve čtvrtek se unijní regulátoři (European Nuclear Safety Regulators Group) nedokázali dohodnout, jestli do testů zahrnou ochranu před teroristickými útoky a pohromami, jež zapříčinil člověk.

Na nutnosti prověřit protiteroristická opatření u 143 jaderných elektráren v EU trval především Němec Günther Oettering, evropský komisař pro energetiku. Již den před tím netajila radost z Oetteringova postoje německá spolková kancléřka Angela Merkelová. Byla spokojená, že Evropská komise požaduje přísnější kritéria pro testy jaderných elektráren, na což Německo klade důraz.

Na opačných pozicích stáli Britové a Francouzi, kteří prosazují, aby prověrky zahrnovaly pouze odolnost vůči přírodním pohromám. Další pokus o nalezení kompromisu se odehraje v Praze 19. a 20. října, kdy bude česká metropole hostit mezinárodní konferenci Evropské jaderné fórum.

Více o bezpečnosti českých jaderných elektráren: Jak nebezpečné jsou Dukovany a Temelín?