Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 39
  • Poslední: 3.4.2016 4:51
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Na hrubý pytel hrubá záplata

Vraťme se k tématu. Hodně signálů naznačuje, že ve vztahu k Rusku Turecko couvá. Uvidíme co bude dál. Pro EU chvilka k zamyšlení.

Re: Na hrubý pytel hrubá záplata

USA a Rusko se dokáží domlouvat, když by situace mohla vyústit v konflikt. Turecko není USA, ale je členem NATO. A pro NATO je nanejvýš nežádoucí, aby se v Sýrii potkalo s Ruskem. USA nepochybně předpokládaly, že Rusko nedopustí, aby přišlo o své tamější základny. Expedice Rusů byla "novinkou" jen pro veřejnost, která to vnímala především jako boj proti islamistům. Turecku to bylo vše řádně vysvětleno a to si je patrně vědomo, že provokování ke střetu s Ruskem by jej patrně uvrhlo do dvojího sevření jak ze strany Ruska, tak ze strany vlastních spojenců. Proto jeho síly "čumí" na hranicích se Sýrií a omezují se jen na půtky s Kurdy, což je takový folklór, na který si všichni zvykli. Rusové pobitím části syrských rebelujících sil odlehčili Kurdům, což lze chápat jako přiměřenou satisfakci za to sestřelení. EU Turecko samozřejmě moc nechce. Je vidět, jak pomááálu probíhají přístupové kapitoly. Není divu - Turecko kromě své specifičnosti je velmi lidnaté a dostalo by mnoho poslanců, spory

Re: Na hrubý pytel hrubá záplata

s Řeckem uprostřed EU nikdo nechce, hranice s Irákem, Íránem atd. Navíc, vstoupením Turecka by EU přišla o možnost mazat mu med kolem huby a naopak by musela respektovat jeho poměrový hlas. Nemít Turecko mezi sebou se jeví všem výhodné. Kromě Turků...

Re: Na hrubý pytel hrubá záplata

Trochu odbočím. Jen ve zkratce. Kde že to leží Ararat, posvátná hora Arménů. Hora na kterou každý den koukají obyvatelé Jerevanu? Jedna opomíjená významná skutečnost, kterou jsem zatím neviděl na stránkách mediálních světových gigantů. Náhoda???

Re: Na hrubý pytel hrubá záplata

Na náboženských symbolech moc nezáleží. Jsou jen krycí záminkou, vždy jde o moc. Klidě můžeme tvrdit, že někdo chce v opačném směru ovládnout Mekku.

Re: Na hrubý pytel hrubá záplata

Pane Urbanče, Ararat není symbol náboženský, ale symbol arménské státnosti okupovaný Tureckem. a připomenutí dosud nezapomenuté turecké genocidu arménského obyvatelstva. Právě v Arménii je také jedna z největších ruských vojenských základen v zahraničí, nedaleko tureckých hranic.

Re: Na hrubý pytel hrubá záplata

Ararat patří do politické sféry kryté jadernými zbraněmi. Naštěstí. Arméni si budou muset zvyknout. Ararat stejně vznikl bez jejich přičinění. Budou si muset najít nebo stvořit jiný symbol, nejlépe duchovní. Snad nebudou chtít Keltové vrátit Sněžku. Sudeťáky už to prý také přešlo. Kdyby se lidé chovali normálně, nemuseli by takové ptákoviny řešit. Snad máme v Evropě alespoň drobný náskok v tomto ohlížení se za minulostí a schopnosti sdílet. Někde jsem to tu už psal, pro jistotu ještě jednou, když je řeč o těch Turcích: Turkům vděčíme za specifičnost Slovácka a částečně Valašska. Tak si na ty pobité Osmany a Moravany vzpomeňte, až na jihovýchodní Moravu pojedete.

Pane Urbanče, Vy o koze, já o voze a nebo naopak.

Tak zase někdy jindy.

Re: Pane Urbanče, Vy o koze, já o voze a nebo naopak.

Už jsem se vlastně odpojil, ale nové události, které se Arménie týkají jsem snad přivolal. Karabach, první nezvládnutý konflikt v bývalém SSSR, který ukázal sílu odstředivých tendencí. Rozpad SSSR pak rychle následoval.

Re: Pane Urbanče, Vy o koze, já o voze a nebo naopak.

Ano, zajímavá shoda okolností. Pro nás je těžké vzájemně porozumět a pochopit naše evropské domácí křivdy, natož ty někde venku.

Role Turecka

je nadto nesmírně podivná, a je zvláštní, že se nikdo nevěnuje rozkladnému působení jednoho člena NATO vůči ostatním. Je NATO klub filatelistů, kde je každému jedno, co ten druhý dělá v zahraniční politice? Jak je možné, že je NATO vůči tomuto schizmatu nečinné? Nebo je toto opravdu jen cena za to, že Turecko bude štengrovat Rusko? A že si tedy bude moci dělat, co chce, protože ti ostatní mají při pomyšlení na ruské nerostné bohatství krví podlité oči? Proč se všechny úvahy odvíjejí pouze v nejnižších pavlačových úrovních, a nezačínají geopolitickým vyhodnocením schizofrenního stavu NATO?

Re: Role Turecka

Nenapíši asi nic převratného, ale Turecko jako zakládající člen NATO mělo klíčovou úlohu jako vojenské nástupiště proti SSSR. Ona i ta kubánská krize měla dva konce Kubu a Turecko. Tato skutečnost o roli Turecka nepominula. Co se však skoro bez povšimnutí změnilo, je charakter tureckých vládnoucích elit. Místo v zásadě tolerantní a především sekulární vojenské junty, která z Turecka udělala ekonomickou, ale i vojenskou velmoc vládu převzali fundamentální islámisté s osmanskými imperiálními ambicemi. Podvedli Sýrii, podráždili Rusko, nejspíš podvedou i EU.

Snad nejjednodušší by bylo oprášit původní myšlenky sekulárního státu. Možná by se úspěch dostavil na rozdíl od Iráku, Afghánu, Libye, Ukrajiny. To přeci naši umějí když chtějí.

Drobná chybička se vloudila

do srovnání Turecka s Ruskem - proud uprchlíků přes Rusko by opravdu nebyl požehnáním, vedoucím k možnému ruskému vydírání EU, protože proud uprchlíků z této oblasti do Ruska by byl vším jiným, než požehnáním. Ostatně proto Rusko přijalo pozvání Asada k akci v Sýrii (kde působilo jako jediná země legálně, což lze odvinout od toho, že pouze Asadovo pozvání bylo legální, protože u Asadovy vlády máme /vynikající!/ velvyslankyni, která projednává i agendu USA); Rusko si v Sýrii vyřizovalo účty právě se zakavkazskými teroristy s ruskými pasy. Z těchto důvodů mi "průsak" migrantů do Ruska nepřipadá reálný. Není dobře podléhat propagandě, že Rusko chce rozložit EU. Naproti tomu je třeba brát do úvahy strategický cíl USA všemožně bránit rusko-německé spolupráci.

Re: Drobná chybička se vloudila

Když půlka země nemá zájem žít pod režimem daného vládce a tento si pozve zahraniční posily, je na místě mluvit o legalitě takovéhoto kroku? A co kdyby někdo našel odvahu a přijel do Sýrie na pozvání Al Nusry? I ona drží kontrolu se svými spojenci nad částí Sýrie a tedy legální by to být mělo...

Re: Drobná chybička se vloudila

PS: Příjezd osvoboditelů v r. 1968 byl také legální a tedy v pořádku?

Článek řeší vztah EU Turecko.

Pane Urbanče, většinou býváte docela korektní, takže nespíš můžete tu půlku která nemá zájem žít pod Asadem nějak doložit. Přesto, že události v Sýrii sleduji velmi podrobně, nikdy bych si nedovolil vyslovit jakákoliv čísla bez ověření z několika zdrojů. Jeden z těch zdrojů doporučuji i Vám. Je to vystoupení naší velvyslankyně v Sýrii na ČT.. Vaše úvaha o uskupení AL Nusra je už úplně mimo. Jedná se většinou o žoldáky - džihádisty z celého světa. Jakým právem by právě oni m ěli být ti správní.

PS Možná víc nám napoví volby, které se v Sýrii mají uskutečnit v dubnu.

Re: Článek řeší vztah EU Turecko.

Skupina, která nechce Asada, je tak malá a bezvýznamná, až se z toho válčí pět let....

Re: Článek řeší vztah EU Turecko.

PS: ruští a jiní pozvaní vojáci z dálek jsou také žoldáci, kteří za peněžní příjem hájí všelijaké zájmy mimo území své vlasti. Propadáte snad také tomu světovému zápasu USA - Rusko? Citím totiž za Vaší argumentací (a podobně u p. Schneidra), že akci Ruska schvalujete jen proto, že USA se v regionu už vyřádily a tak je čas pustit k věci zase Rusko...

Džihádisté všech zemí spojte se

Pane Urbanče, na začátku konfliktu v Sýrii jsem ho nazval "mucholapka" není na tom co měnit. Kromě speciálních skupin o kterých víme jenom, že bojují pod cizí vlajkou prošli Sýrii 10 tisíce džihádistů z celého světa, už se i vrací. Z bývalého SSSR se stěhovaly celé rodiny a vesnice za příslib Alláhova dobrodiní. Poražená armáda povstalců z Kavkazu a i náš džihádista John. Kromě syrsko- irácké hranice i s tichým souhlasem Turecka docházelo k masové infiltraci cizích žoldáků. Sledoval jsem jejich již zaniklé webové stránky a vychloubání i spory o dělení dobyté kořisti a rozdělování peněz od sponzorů.

O jejich mírumilovnosti se můžete přesvědčit i sám když si najdete osud průmyslového města Adra, kde po odchodu Daeše z 10 tísice obyvatel zůstala necelá tisícovka. Jinak strádá kurdská čtvrť v Aleppu, ale i jinde na kterou každodenně dopadají miny bojovníků Daeše.

Pokud budete válku v Sýrii posuzovat jako čistě občanskou máte pravdu, Pokud připustíte masivní cizí vměšování jste mimo.

Re: Džihádisté všech zemí spoejsou ubyvateli jte se

Američané, Rusové ani Evropané nejsou Syřany, přesto se do bojů se zapojují významně. To už dávno není jen občanská válka, ale ring pro souboj vnějších mocností. Demokracie do tamějšího regionu nepatří a proto to dopadlo, jak to dopadlo. Asad je legitimní prezident nanejvýš jen pro omezenou část země, která se musí rozdělit. To si Asad a další nedokáží připustit. Část husitů byla analogií dnešních džihádistů. Ale všechno má své příčiny. Na to se zapomíná.

Re: Džihádisté všech zemí spoejsou ubyvateli jte se

Uvidíme jak v Sýrii dopadnou dubnové volby a následná jednání v Ženevě. Stejně jako na Ukrajině, racionální řešení vypadá z dálky jinak než na místě samotném.

Re: Džihádisté všech zemí spoejsou ubyvateli jte se

Pravděpodobně proběhnou jen na části území jako na UA, zbytek země se voleb nezúčastní, výsledky tedy neuzná a legitimita prezidenta nad celou zemí bude ještě menší, než byla. Do toho Asad jde. A nezapomeňme, že na rozdíl od UA prošla Sýrie silnou emigrací, tedy volební výsledky nebude možné srovnávat s výsledky předchozími.

Re: Džihádisté všech zemí spoejsou ubyvateli jte se

Pane Urbanče, těžko diskutovat, když Vy ani nevíte, že syrská vláda má pod kontrolou území, na kterém žije asi 80% syrského obyvatelstva. Míval jste lepší informace. Mimo běženců bude chybět i 100 tisíc vojáků, kteří padli za vlast a další desetitisíce občanů, které systematicky vraždili džihádisté z celého světa, především křesťanů, šíitů, alavitů.

Doporučuji ještě jednou si poslechnout naší velvyslankyni v Sýrii.

https://www.youtube.com/watch?v=PkB5CnxIG_M

Re: Džihádisté všech zemí spoejsou ubyvateli jte se

Ono záleží, zda si pod slovem část představíte 20 % a pod slovem zbytek těch 80 % nebo logičtější opačnou variantu. Neznám přesná čísla, ale právě proto jsem uvedl příklad s UA, kde se separatisté odmítli účastnit společných voleb. Kolik území a lidu kontroluje Kyjev, zřejmě víte...

Re: Džihádisté všech zemí spoejsou ubyvateli jte se

Pane Urbanče, na tom co si my představujeme nezáleží vůbec nic. Budoucnost Sýrie by měla vycházet z toho co chtějí Syřané. Šedá je ovšem teorie a tak se asi nejspíš musí dohodnout i další účastníci zájezdu.

PS. Máte pravdu, situace v Sýrii má hodně společných rysů Ukrajinou. Jenom Asad viditelně není Jakunovič.

tohle info jsem si vypůjči u konkurencel

Předválečná Sýrie měla relativně vyrovnanou distribuci sociálně-ekonomických indikátorů, navzdory lpění na globálně stereotypním „pravidlu“, že městské oblasti jsou rozvinutější, než venkovské. Ačkoliv venkovské oblasti tvoří převážnou část geografické rozlohy země, obývá je jen zlomek populace, kdy většina Syřanů žije podél západně položeného koridoru sever-jih Aleppo-Hama-Homs-Damašek, zatímco strategický důležitá populace obývá také pobřežní Latakii. Do r. 2011 vykazovala Sýrie roky stálého ekonomického růstu a není důvod věřit, že by se to změnilo, nebýt hybridní války proti ní. Proto ačkoliv sociálně-ekonomické nerovnosti v Sýrii před válkou zcela určitě existovaly, byly řádně řízeny vládou (částečně díky polosocialistické povaze státu) a nebyly faktorem, který by USA mohly využít.

Re: tohle info jsem si vypůjči u konkurencel

Pár postřehů: ČS hlady netrpělo, obě části předpokládaly vstup do stejných západních struktur, přesto jsme se rozešli. Ekonomické blaho a jeho dostatečné rozdělení není argumentem k celistvosti. Jiný postřeh: představte si, že by čs. mladíci masově odešli za válek do azylových táborů válet si šunky... To také v něčem svědčí o vztahu Syřanů k Asadovi. Další postřeh: a pak ten základ Sýrie - postavená uměle na kolonialismu, udržovaná studenou a dodnes pokračující válkou, nevyřešená náboženská otázka v regionu (připomínám Vám dějiny Evropy). Al Nusrá, Al Kaida a další extrémismy jsou výsledkem umělého zavádění demokracie a následného rozvratu. Dejme jim prostor. Buď se ukáží života schopnými alternativami nebo se historicky znemožní. Region potřebuje projít svým vývojem a najít rovnováhu stejně tak, jako jsme divokým vývojem prošli i my.

Re: tohle info jsem si vypůjči u konkurencel

Mohu jen znovu doporučit video s českou velvyslankyní. Je v přímém rozporu s tím co tvrdíte.

Re: tohle info jsem si vypůjči u konkurencel

Video jsem shlédl, děkuji. Velvyslankyně nemluvila ani o jednom z postřehů, které jsem napsal, tak nevím, jak jste přišel na ten příkrý rozpor. Mimoto její mluva je děsná. Podle přízvuku je však Češka a to vystudovala FF UK... K obsahu. Že mají v Sýrii zájmy okolní státy, všichni víme. Že je tam plno kmenů všelijak bojujících, také víme. Že arabská média ze zainteresovaných zemí si budou zprávy přikrášlovat, lze předpokládat, to však mnozí nevíme. My se ale na arabské zprávy nedíváme a o lhaní těch českých velvyslankyně nic neřekla. Mimoto já tv už přes dva roky nemám... Nic nového jsem se od velvyslankyně v tomto záznamu nedozvěděl. Ve své době však záznam jistě zajímavý byl. Velvyslankyně mne utvrzuje v tom, že velká část tamějších lidí demokracii nechce, na Asada kašle, Alavité tvoří jen část z toho guláše, tak nevím, proč někdo mluví o tom, že nějaké volby před pěti lety mu dávají legitimitu nad celou zemí. Jako státník situaci nevyřešil ani za ty roky uplynulé od záznamu. Lhostejn

Re: tohle info jsem si vypůjči u konkurencel

Lhostejno, zda nese vinu nebo ne, situaci prostě nevyřešil a možná se sám stal její příčinou. Jeho legitimita se blíží nule.