ERÚ si posvítí na náklady RWE a spol.

Hloubková kontrola u sektorových zadavatelů má zjistit, zda uměle nenavyšují náklady, a nezvedají tím ceny pro odběratele energií.

Velké energetické a plynárenské společnosti budou muset před kontrolory Energetického regulačního úřadu (ERÚ) prokázat, zda uměle nenavyšují náklady, které ve finále zaplatí zákazníci v cenách tepla, elektřiny či plynu. Úřad ve středu oznámil, že zahájil hloubkovou kontrolu nákladů u takzvaných sektorových zadavatelů, kteří podléhají regulaci. V první etapě se kontrola odehrává ve společnostech plynárenské skupiny RWE, další budou následovat.

Na počátku letošního roku byl schválen zákon o veřejných zakázkách, v němž ERÚ usiloval o změnu v zadávání tendrů u firem, které podléhají regulaci cen. Jde o velké energetické a plynárenské společnosti, jež mohou zadávat dceřiným firmám zakázky bez výběrového řízení. Regulační úřad však neuspěl a jeho připomínky nebyly v tomto zákoně uplatněny.

Během přímého zadávání veřejných zakázek, které zákon umožňuje, mohou sektoroví zadavatelé řetězit dodavatele, čímž vzniká možnost uměle navyšovat nákladyBěhem přímého zadávání veřejných zakázek, které zákon umožňuje, mohou sektoroví zadavatelé nekontrolovatelně řetězit dodavatele, čímž vzniká možnost uměle navyšovat náklady. Ty se pak projeví v konečných cenách pro zákazníky. Nynější kontroly mají dle ERÚ zmapovat členění a účelné vynaložení nákladů u jednotlivých subjektů. Jde především o kontrolu činností souvisejících s přepravou a distribucí plynu.

„Některé společnosti ve skupině RWE, které patří mezi regulované subjekty, vykonávají svoji činnost bez jediného zaměstnance. Je to ojedinělý jev, proto jsme kontrolu zahájili právě u tohoto sektorového zadavatele,“ uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

„Ve věci společností bez zaměstnanců jsme v prosinci loňského roku požádali ERÚ o oficiální stanovisko z pohledu regulace. Služby pro tyto společnosti poskytují jiní distributoři ze skupiny RWE, čímž zajišťujeme nákladové synergie, které sám regulační úřad v době právního oddělení společností v roce 2007 od skupiny RWE požadoval,“ reagoval pro agenturu Mediafax mluvčí skupiny RWE Martin Chalupský, podle nějž hloubková kontrola nákladů ze strany ERÚ probíhá v distribučních firmách již dva měsíce. „Neočekáváme nález jakéhokoliv pochybení,“ doplnil.

Podrobněji jsme se změně zákona o veřejných zakázkách týkající se sektorových zadavatelů věnovali v článku: