ENIC vzkazuje: Stíhání „podvodníků“ ze Slavie nekončí

Společnost ENIC sice prodala podíl v klubu, nicméně v soudním řízení proti těm, kdo ji ze Slavie v roce 2008 vytěsnili, bude pokračovat.

ENIC director Matthew Collecott says despite everything, the British company would be pleased to help the Czech team Slavia regain its footing | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ENIC director Matthew Collecott says despite everything, the British company would be pleased to help the Czech team Slavia regain its footing | foto: © ČTKČeská pozice
ENIC director Matthew Collecott says despite everything, the British company would be pleased to help the Czech team Slavia regain its footing

Britská společnost ENIC sice dohodou se skupinou Natland Group a Alešem Řebíčkem uzavřela kapitolu své bitvy o vlastnictví SK Slavia Praha – fotbal, rozhodně však nekončí s právními kroky proti těm, kteří ji nezákonně vystrnadili z vedení klubu.

„V prohlášení (o urovnání otázky vlastnictví – pozn. red.) jsme uvedli, jak jsme zklamaní z událostí ve Slavii. Soudní řízení týkající se těch, kteří nás vypudili z klubu, bude pokračovat,“ řekl ČESKÉ POZICI ředitel Enicu Matthew Collecott a dodal: „Je to právní záležitost a já o ní nechci uvádět nic dalšího.“

Jeho slova zazněla poté, co počátkem týdne česká investiční a developerská společnost Natland Group zveřejnila prohlášení, v němž ohlásila konec ostré bitvy o kontrolu Slavie a vytvoření nové společnosti, která má obnovit zlaté časy sešívaných.

„Prodali jsme celý svůj podíl, který se rovnal vlastnictví téměř celého klubu,“ řekl Collecott. Prodejní cenu odmítl uvést, ale potvrdil, že nesplacený dluh ve výši 110 milionů korun z předchozích investic společnosti do Slavie byl vyrovnán.

Zmatek v podílech

ENIC, který vlastní ambiciózní klub Tottenham Hotspur anglické Premier League, říká, že před obchodem ohlášeným tento týden vlastnil 99 procent Slavie. Společnost Natland Group, nový majoritní vlastník, však již na konci května tvrdila, že její podíl ve Slavii už činí 50,8 procenta, dalších 33 procent drží bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček a zbylých 16 procent je v rukou společnosti ENIC. „Existuje jediná správná verze vlastnictví, a sice ta naše,“ prohlásil tehdy Collecott na otázku týkající se rozdílnosti tvrzení o majetkových podílech.

V prohlášení, kterým Natland tento týden ohlásil uzavření obchod s Enicem, nebyly o těchto podílech ani o ceně, kterou Natland a Řebíček zaplatili, uvedeny žádné podrobnosti. Společnost Natland tvrdí, že v nově vytvořené firmě Viscontia, která bude Slavii vlastnit, bude mít podíl 70 procent a Řebíček 30 procent.

Co má být cílem probíhajícího soudního řízení zaměřeného na potrestání jednotlivců, kteří ve Slavii provedli puč, jímž ENIC vytlačili z vedení, Collecott odmítl pro ČESKOU POZICI komentovat. ENIC však podle všeho bude muset rozkrýt velmi podezřelou a složitou operaci.

Protiprávní navýšení kapitálu

ENIC tvrdí, že byl v roce 2008 ze Slavie podvodně vytlačen. Valná hromada klubu tehdy v lednu odsouhlasila navýšení základního jmění o 618 milionů korun na 1,04 miliardy společností Key Investments, která tím získala kontrolní podíl. Společnosti ENIC bylo údajně zabráněno, aby se rozhodující valné hromady zúčastnila. Peníze na navýšení jmění přitom vycházely z maximálního možného plnění pojistek slávistických fotbalistů, využití tohoto takzvaného nepeněžního benefitu schválil český soud. Soudce tak de facto umožnil navýšit základní kapitál a provést majetkový puč ve Slavii virtuálními penězi. ČESKÁ POZICE kauzu podrobně popsala již dříve.

Matthew Collecot: Jsme ochotni novým majitelům Slavie pomociPočátkem letošního roku generální ředitel Slavie Miroslav Platil označil za majoritního vlastníka klubu Antonína France, údajného osobního řidiče kontroverzního podnikatele Petra Sisáka. Neprůhledné vlastnictví, neuhrazené dluhy a mzdy hráčů a hrozba, že Českomoravský fotbalový svaz neudělí klubu profesionální licenci pro start v dalším ročníku první ligy, vyvrcholily počátkem května „útokem“ fanoušků na VIP tribunu stadionu v pražském Edenu.

I přes epizodu se Slavií, která silně poznamenala názor společnosti ENIC na české podnikatelské prostředí a přiměla ji k tomu, aby z klubu odešla, Collecott tvrdí, že je ochoten novým majitelům pomoci, aby Slavii dovedli k vítězným zápasům na hřišti. „Angažujeme se v evropském fotbalu, a kdybychom byli vyzváni k pomoci, reagovali bychom pozitivně,“ prohlásil Collecott.

Počet příspěvků: 1, poslední 18.6.2011 06:58 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.