ENIC: Slavia musí zaplatit, i kdyby klubu hrozil odchod z ligy

Ředitel společnosti ENIC Matthew Collecott ČESKÉ POZICI řekl, že v případě nutnosti firma zahájí i arbitrážní řízení proti českému státu. 

Ředitel firmy ENIC Matthew Collecott při tiskové konferenci v Praze, jež se konala ještě před tím, než byl tento investor ze Slavie vymanévrován. Collecott říká, že je připraven zahájit proti českému státu mezinárodní arbitráž. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Ředitel firmy ENIC Matthew Collecott při tiskové konferenci v Praze, jež se konala ještě před tím, než byl tento investor ze Slavie vymanévrován. Collecott říká, že je připraven zahájit proti českému státu mezinárodní arbitráž.

Fotbalové Slavii se krátí čas a roste nebezpečí, že fanoušci budou sledovat její budoucnost v hlubinách třetí ligy. Britská společnost ENIC, jež tvrdí, že byla nelegálně zbavena vlastnictví fotbalového klubu SK Slavia – fotbal, prohlásila, že bude pokračovat ve vymáhání nesplaceného dluhu, i kdyby to mělo znamenat, že klub přijde o licenci.

Pro ČESKOU POZICI to uvedl ředitel ENIC Matthew Collecott: „Jsme si vědomi možnosti ztráty licence. Vedení klubu odkládalo tuto záležitost několik let, přestože dluh byl splatný. Musejí přijít s nějakým řešením. Je to v rozporu s tím, co tvrdí. Nejednají v nejlepším zájmu klubu.“

ENIC Group požaduje splacení částky 110 milionů korun, dluhu z roku 1997, kdy se ENIC stal majitelem Slavie. Podle pravidel Českomoravského fotbalového svazu musí klub s dluhy po splatnosti předložit splátkový kalendář schválený věřiteli. Taková dohoda dnes není pravděpodobná. Pak by Slavia mohla ztratit oprávnění hrát v Gambrinus lize a špičkoví hráči by byli nuceni nastupovat až v lize třetí.

Jak ENIC přišel o Slavii

Firma ENIC získala majoritní podíl v roce 1997 od finanční skupiny PPF. Postupně v roce 1999 dosáhla vlastnického podílu 97 procent. ENIC poskytl za dobu svého působení ve Slavii formou půjček částku, ze které zůstává k dnešnímu dni nesplaceno asi 110 milionů korun. Slavia čelí žalobě na okamžité vrácení peněz, ale u londýnského soudu se jí podařilo dosáhnout odkladu termínu splacení do listopadu 2011.

Přelom ve vlastnických vztazích nastal v lednu 2008. Byla svolána valná hromada SK Slavia Praha – fotbal a. s., a ta rozhodla o navýšení zapsaného kapitálu o 618 milionů korun na 1040 milionů. Navýšení provedla formou nepeněžitého vkladu společnost Key Investments.  Většinovému vlastníkovi ENIC byly účast a hlasování na této valné hromadě znemožněny. ENIC tím přišel o majoritu ve Slavii.

Předmětem vkladu se stala teoretická suma maximálního pojistného plnění z životních pojistek fotbalistů Slavie, avšak nové akcie získala Key Investments. Tato kontroverzní investiční společnost je v současnosti předmětem policejního vyšetřování v souvislosti s tím, že svým investorům nevrátila svěřené peníze.

Collecott pro ČESKOU POZICI uvedl, že odložení požadavku na splacení dluhu nepřichází ze strany firmy ENIC v úvahu vzhledem k tomu, že v důsledku nekalého jednání současného vedení a vlastníků byl ENIC zbaven nejen místa představenstvu, ale i vlastnického podílu v klubu.

„Jiná situace by byla, kdybychom byli vlastníky,“ uvedl Collecott. „Klub jsme získali v roce 1997.  Z té doby pochází zmiňovaný dluh. Část z něj byla časem přeměněna. Změnil se i současný management. Klub musí přijít s řešením, a to rychle. Zatím nikdo nic nepodnikl.”

Do autu

Mnoho času nezbývá: Vedení českého fotbalu musí rozhodnout o žádostech o vydání licencí pro nadcházející sezónu během příštích šesti týdnů. Pravidla ČMFS stanoví, že klub s dluhy po splatnosti musí předložit splátkový kalendář schválený věřiteli. A taková dohoda není pravděpodobná - ENIC se cítí být oklamán tím, jak s ním bylo v České republice zacházeno.

Britský soud minulý měsíc uznal oprávněnost požadavku společnosti ENIC na splacení dluhu, jež nicméně bude aktuální až poté, co bude uznán také v České republice. Collecott uvedl, že se od vydání soudního rozhodnutí nic nezměnilo.

„Co se týká otázky vlastnictví nevidím žádné řešení,“ prohlásil Collecott. „Současní majitelé klubu s námi nekomunikují. Celou věc chtějí zahrát do autu. Těžko dosáhnete dohody, když nemáte s kým jednat. Vedeme soudní spor ohledně vlastnictví, ale je to zdlouhavé. Nelze to vyřešit okamžitě.“

Poškozený obraz

Ředitel ENIC dodává, že jsou připraveni zvýšit právní tlak a v případě nutnosti zahájit arbitrážní řízení proti českému státu v souvislosti s porušením dohody o vzájemné ochraně investic. „Použijeme veškeré právní prostředky, abychom problém vyřešili,“ uvedl pro ČESKOU POZICI.

Collecott prohlásil, že zacházení s ENIC poškodilo obraz České republiky, coby důvěryhodného místa k podnikání, a zahraničním investorům se může jevit jako místo, kde chybí právní rámec k ochraně jejich investic. „Současná situace České republice nepřilepší. Vaše země byla poškozena tím, co se stalo legitimnímu investorovi v jednom z předních odvětví vaší ekonomiky,“ řekl. Ze strany českých úřadů jsem necítil téměř žádnou vůli zabývat se touto věcí, dodal Collecott.

Ačkoli nedávná zkušenost s podnikáním v České republice zanechala vedení společnosti ENIC pocit hořkosti, její ředitel uvedl, že jsou připraveni řešit budoucnost Slavie – jakmile bude jejich vlastnictví klubu potvrzeno. „Danou věc budeme řešit, až ta situace nastane. Klub potřebuje do budoucna stabilitu,“ řekl. Kolují zvěsti, že Slavii chce prostřednictvím své společnosti PPF získat český miliardář Petr Kellner.

ENIC vlastní podíl v předním anglickém klubu Tottenham Hotspur a investoval i do jiných evropských klubů. Teď trvá na tom, že je oprávněným vlastníkem Slavie, z níž byl podvodně vymanévrován v roce 2008.

ENIC tvrdí, že ve sporu o vlastnický podíl ve Slavii má silnou pozici. „Připravujeme se na soudní řízení,“ řekl Collecott. „Akcie jsme nechali zadržet ve Velké Británii. Ohledně vlastnictví máme důkazy zprostředkované třetí stranou. Je to velmi jednoduché. V případě Slavie se stalo to, že se najednou objevily nové akcie a spolu  s nimi tvrzení, že staré akcie byly zničeny, a že jsou zde zcela noví majitelé.“

Starší články o situaci SK Slavia - fotbal: