Energie v příštím roce zdraží. Lidé si připlatí o stovky korun

Češi si od příštího roku za energie o něco připlatí, Praha kvůli většímu konkurenčnímu boji firem utrpí o něco méně. Energetické společnosti před týdnem oznámily, jak budou vypadat jejich ceníky. Nárůst ceny ale nebude zničující. U elektřiny půjde řádově o stokoruny, plyn půjde nahoru ještě mírněji.

Michal Pavec 1.12.2017

Přeprava elektrické energie. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Přeprava elektrické energie. Ilustrační foto.

S trochou nadsázky lze říct, že nejbohatšímu městu Česka elektřina nezdraží, zatímco zbytek země si připlatí. Energetické společnosti v pátek 24. listopadu nastínily, jak budou vypadat ceny v novém roce – a Pražská energetika přislíbila, že s nimi hýbat nebude. Ani u jiných firem ale nebude zdražení drastické. U elektřiny půjde řádově o stokoruny. Plyn půjde nahoru ještě mírněji.

Dopady na domácnosti by podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) neměly být zničující. U těch, které elektřinou netopí a třeba neohřívají vodu, s průměrnou roční spotřebu 2200 kilowatthodin (kWh) mohou celkové náklady na elektřinu vyrůst přibližně o 400 korun za rok. „Výraznější zdražení může nastat, pokud lidé elektřinou topí,“ řekl analytik Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz.

To, že Energetický regulační úřad zvýšil státem hlídanou část ceny, se nemusí do konečné ceny promítnout. Hlavním důvodem může být rivalita na trhu.

Domácnost, která více využívá plyn, pak podle odhadu ERÚ při spotřebě 18 900 kWh zaplatí příští rok za tuto komoditu přibližně o 585 korun více než letos. Pro lepší pochopení, proč se elektřina a plyn staly tématem: ERÚ oznámil, jak se příští rok zvýší takzvaná regulovaná složka ceny. V ní lidé platí hlavně za přenos a distribuci, u elektřiny jde i o příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Je to část ceny, na niž nemají vliv energetické společnosti.

Není ale předem dané, že všichni zákazníci budou mít příští rok vyšší účty za elektřinu, případně plyn. To, že Energetický regulační úřad zvýšil státem hlídanou část ceny, se nemusí do konečné ceny promítnout. Hlavním důvodem může být rivalita na trhu, kde se pohybuje hodně hráčů včetně alternativních dodavatelů.

Energetická společnost může totiž v rámci konkurenčního boje snížit složku ceny, kterou si určuje sama. A zákazník pak žádnou nepříjemnou změnu nepocítí. Výhodnější podmínky nabízejí firmy například těm zákazníkům, kteří se jim upíšou na delší období, zpravidla alespoň na dva roky.

Kdo zdraží a kdo váhá

Nulovou úpravu cen už oznámila Pražská energetika, jeden z klíčových dodavatelů v metropoli. Naopak společnost E.ON, další z důležitých hráčů v Česku, už naopak zdražení připustila.

„Celková cena elektřiny u naší společnosti příští rok stoupne zhruba o čtyři procenta v závislosti na konkrétním produktu,“ popsal mluvčí firmy Vladimír Vácha. Důvodem je podle něj především růst velkoobchodních cen elektřiny, které meziročně stouply o více než 30 procent. K tomu je pak nutné připočíst i zmíněné zvýšení regulované složky ceny.

Dopady na domácnosti by podle Energetického regulačního úřadu neměly být zničující.

U plynu E.ON změnu nechystá, ale jisté to ještě úplně není. „Ceny plynu jsou dnes navázané i na ceny elektřiny a u ní jsme během letošního roku zaznamenali významný nárůst, tak uvidíme, jestli se velkoobchodní ceny plynu udrží,“ dodal Vácha.

U ostatních společností se dají jejich strategická oznámení shrnout takto: u elektřiny ještě váháme, plyn nezdražíme. A pokud ano, pak neznatelně.

„Ceníky u elektřiny nyní připravujeme. Uplynu úpravy nechystáme. Na začátku topné sezony jsme oznámili velkou slevu, zákazníci ušetří čtrnáct až 20 procent,“ přiblížil Roman Gazdík ze společnosti ČEZ jednu z nabídek podmíněnou úpisem na delší čas.

Dopady na domácnosti by podle Energetického regulačního úřadu neměly být zničující. U těch, které s elektřinou netopí a třeba neohřívají vodu, s průměrnou roční spotřebu 2200 kilowatthodin (kWh), mohou celkové náklady na elektřinu vyrůst přibližně o 400 korun za rok.

Domácnost, která více využívá plyn, pak podle odhadu ERÚ při spotřebě 18 900 kWh zaplatí příští rok za tuto komoditu přibližně o 585 korun více než letos.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.