Energetický regulátor chce zastavit podporu zelených zdrojů od roku 2014

Proud z obnovitelných zdrojů energie postavených po 31. prosinci 2013 by přišel o zvýhodněnou výkupní cenu.

Pavel Pokorný 25.4.2012

Energetický regulační úřad (ERÚ) zahájil přípravy na zastavení finanční podpory pro nové obnovitelné zdroje od roku 2014. Stát i spotřebitelé by tím mohli na nákladech ušetřit stovky miliard korun, oznámila ve středu předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Proud ze zelených zdrojů postavených po 31. prosinci 2013 by přišel kvůli plánu regulátora o zvýhodněnou výkupní cenu. Zůstala by jen elektrárnám postaveným do tohoto data.

Podle Vitáskové si Česko nemůže dovolit dotovat každý rok obnovitelné zdroje desítkami miliard. „Stávající podpora obnovitelných zdrojů je za hranicí ekonomických možností České republiky,“ oznámila šéfka ERÚ.

Při zastavení podpory v roce 2014 budou podle regulátora náklady na obnovitelné zdroje v letech 2005 až 2034 činit 874,3 miliardy korun. Pokud by se tak stalo až v roce 2020, náklady by do roku 2040 dosáhly 1072 miliard.

Podle Vitáskové existuje i varianta, že by náklady na obnovitelné zdroje mimo jiné kvůli biometanu, biokapalinám a biomase do roku 2040 vzrostly na téměř 1492 miliard korun. Při zastavení podpory v roce 2014 by však za toto období spotřebitelé podle ERÚ ušetřili 618 miliard korun. „Přepočteno na domácnost je to úspora 118 tisíc korun za celé období,“ uvedla Vitásková. Podpora stávajících obnovitelných zdrojů je podle zákona garantována na 20 let.

Jen letos stojí podpora obnovitelných zdrojů přes 38 miliard korun, což hradí spotřebitelé prostřednictvím plateb za elektřinuŘešení ERÚ podle Vitáskové uleví ekonomice i spotřebitelům, u nichž se podpora obnovitelných zdrojů projevuje zdražením elektřiny. Je však podle ní nutné za tímto účelem upravit zákony, spolupracovat hodlá s ministerstvem průmyslu a obchodu. V případě, že sněmovna neschválí prezidentem nedávno vetovaný zákon o podporovaných zdrojích energie, chce ERÚ přispět k vytvoření nové legislativy, která omezení obnovitelných zdrojů umožní.

Jen letos stojí podpora obnovitelných zdrojů přes 38 miliard korun, což hradí spotřebitelé prostřednictvím plateb za elektřinu. Stát na tyto zdroje přispívá částkou 12 miliard korun, čímž zdražení elektřiny částečně kompenzuje. Podle Vitáskové možná stát stejnou částkou přispěje i v příštím roce, ale v dalších letech to již není jisté.

Válka proti obnovitelným zdrojům?

Podle Asociace obnovitelných zdrojů energie Vitásková svým plánem překračuje kompetence nezávislého regulátora. Pro zastavení podpory neexistují věcné důvody, neboť kalkulace ERÚ nebere v úvahu přínosy obnovitelných zdrojů pro hospodářský růst, uvedla asociace.

Náklady na obnovitelné zdroje v minulých letech rostly hlavně kvůli fotovoltaickým elektrárnám, jejichž počet se v důsledku výhodné podpory prudce zvýšil. ERÚ se obává, že by podobný boom nyní mohl nastat i u některých dalších obnovitelných zdrojů, například biometanu.

I přes zastavení podpory ERÚ očekává, že stát naplní závazek vůči EU, že do roku 2020 obnovitelné zdroje pokryjí 13,5 procenta spotřeby elektřiny. „Očekávám, že cíl Evropské unie splníme již v roce 2013,“ uvedla Vitásková. Loni pokrývaly obnovitelné zdroje 10,55 procenta spotřeby.

Záměr ERÚ uvítalo Sdružení velkých spotřebitelů energie. „Elektřina pro průmysl v ČR je v současné době vedle Kypru, Malty a Slovenska nejdražší v Evropě. Osvobodit český průmysl od zátěže obnovitelných zdrojů na úroveň konkurenceschopnosti evropských zemí je nezbytné,“ uvedl předseda sdružení Karel Šimeček.

Česká pobočka Greenpeace však označila plán ERÚ za válku proti obnovitelným zdrojům. Jan Rovenský z pražské kanceláře Greenpeace uvedl, že by se do ceny elektřiny z uhlí nebo plynu měly zahrnout externí náklady způsobené exhalacemi na lidském zdraví a životním prostředí. „Pokud by byly v ceně elektřiny zahrnuty externí náklady, žádná podpora na obnovitelné zdroje by nebyla zapotřebí, na trhu by se prosadily samy,“ řekl Rovenský.

Počet příspěvků: 1, poslední 25.4.2012 08:20 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.