Diskuse k článku

Elektrárenský gordický uzel II: Nicnedělání je zdarma

Ve střední Evropě někdy skoro zápasíme s přebytky elektřiny. Mnozí ale upozorňují, že v budoucnu by mohl hrozit opačný problém. Chybět by mohly zejména flexibilní zdroje k vyrovnání výkyvů ve výrobě ze solárních panelů a větrných turbín.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Oto Otepka

Zklamani cont.

Male kombinovane plynove zdroje (primarne pro vyrobu tepla) s moznosti akumulace tepla, ktera umozni poskytnout ve vyhodnem case regulacni zalohu CEPSu a dostat za to zaplaceno.  To je reseni gordickeho uzlu.

0/0
1.6.2015 13:46
Foto

Oto Otepka

Zklamani

Docela jsem se tesil na tuto cast clanku, ale trochu me zklamala.  Myslim, ze teoretizovani  o scarcity cenach je celkem k nicemu. U nas funguje jiz velmi dlouho a velmi dobre system podpurnych sluzeb provadenych CEPSem. Nabizi penize flexibilnim zdrojum za moznost zvysit (nebo snizit) na dalku jejich vykon. Stejne tak nabizi velkym spotrebitelum (napr. povrchove uhelne doly) penize za moznost odstavky nebo snizeni odberu.

Tento system umoznil vznik mensim plynovym zdrojum, protoze pokryl v zacatcich cast nakladu na jejich porizeni. Do budoucna tento system umozni vetsi zapojeni obnovitelnych zdroju, protoze obnovitelne zdroje vyzaduji vetsi regulacni zalohu, o kterou si CEPS v aukcich opet rekne a pokud bude aktualni nabidka podpurnych kapacit nedostatecna, vyssi vysledna cena povzbudi investice do dalsich (malych, kombinovanych) plynovych zdroju. A tak dal, v postupnych krocich, s vysokou efektivitou, bez potreby multimiliardovych energetickych koncepci.

Male kombinovane plynove zdr

0/0
1.6.2015 13:42

J. Poděbradský

autore, autore!

Článek odhaluje autorovo absolutní nepochopení fungování ekonomiky a komicky

svaluje vinu na jakési "zlé elektrárny", kteří chtějí vydělat víc, než investovalili. Komicky tak popírá základní princip ekonomiky, v níž každý ekonomický subjekt vždy musí dokázat vygenerovat větší příjmy, než jaké má výdaje. :)) Je faktem, že ve financím a potažmo energetickém světě existuje mnoho nemravného. Ale představa, jak je uvedena, je naivní, protože nenabízí žádnou reálnou vizi (natož scénář), jak ji použít, ani jak by měla fungovat. Zamotaná energetika  nevzniká vinou "zlých honičů ebenitových tyčí" a neschopných energetiků, ale zcela přirozeně vyplývá z ekonomických vztahů daného ekonomického systému (státu) v komplexním smyslu, t.j. systému ekonomiky včetně příslušné demografie, legislativy, úrovně technologie, zdravotní péče, životního prostředí atd.. Ale hlavně se jedná o prostý výsledek dluhopisové ekonomiky a nekryteho tisku peněz s nekrytým úrokem""""""" Bez změny paradigma ekonomiky nemůže dojít ke změně obch

0/0
31.5.2015 8:33

Re: autore, autore!

Vy vkládáte autorovi do "úst" věci, proti kterým potom argumentujete. Autor prostě popsal stav věcí a zároveň výhody a rizika Scarity Prices. Diskutujte o Scarity prices, jaké s nima máte zkušenosti, nebo co jste někde vyčetl, jako autor.

Jaké řešení energetiky preferujete Vy? A proč? Nepeskujte někoho jen za to, že napsal něco, očem se minimálně může diskutovat na nějaké věcné úrovni.

0/0
31.5.2015 9:36

J. Poděbradský

Re: autore, autore!

vytrzeni jednoho problemu, bez popsani stavu veci nelze nic resit!! Tedy ani diskutovat. Energetika je jen ze soucasti ekonomiky a podle toho musi i fungovat. Pokud nefunguje ekonomika, nefunguje nakonec ani energetika a tedy diskutovat na tema Scarcity Pricing jen jen ztrata casu, protoze to samo o sobe nic nezmeni! jen to posune problem nekam jinam.

0/0
31.5.2015 11:10

Re: autore, autore!

Mě teda rozhodně nepřipadá, že by ten článek měl snahu řešit celou energetiku. Zamýšlí se nad jednou možností, toť vše. Jasně že energetiku nelze odtrhovat od ekonomiky, ale taky se s ní nedá zacházet jako se stánkem na buřty, který je taky součástí ekonomiky. Součástí ekonomiky je totiž i moje pravidelná stolice. :))

0/0
31.5.2015 11:46

Re: autore, autore!

hlásím straw man!

0/0
31.5.2015 10:51

Re: autore, autore!

Ale kdo? :))

0/0
31.5.2015 11:48

Re: autore, autore!

Jílek. Toho si nevšímejte...

0/0
1.6.2015 9:54

Autr prostě popisuje situaci a možnosti řešení v rámci

stávajícího systému.

Mně z toho vychází, že hlavním problémem klasického mechanismu nabídla-poptávka je čas, resp. nedostatečná setrvačnost a hystereze. Takové systémy jsou náchylné k samovolným oscilacím a v technice se to řeší zavedení zpoždovacích a integrašních členů (setrvačnost) a právě té hystereze, která nepřeklápí ze stavu A do B při stejné hodnotě jako při přechodu z B do A.

Investice do elektráren se realiizují v řádech let (v Česku při účasti Zelenýh Khmérů i desetiletí), změna nabídky/poptávky v řádech minut.

Navíc zasahuje politika, která může přinutit provozovatele elektráren k vysloveně netržním, ba protitržním krokům - ať je to nespuštění Zwentendorfu, povinné odstavování nejspolehlivějších zdrojů s minimálními variabilními náklady (JE) nebo vnucené OZE s povinným výkupem náhodně vyráběné elektřiny za naoktrojovanou cenu. To je hlavní důvod, proč se v současnosti v Evropě nevyplácí stavět spolehlivé (leč nepodporované) zdroje a proč se žádný investor nepustí do stavby

0/0
1.6.2015 10:07

Re: Autr prostě popisuje situaci a možnosti řešení v rámci

To je hlavní důvod, proč se v současnosti v Evropě nevyplácí stavět spolehlivé (leč nepodporované) zdroje a proč se žádný investor nepustí do stavby řiditelné elektrárny bez státních garancí.

0/0
1.6.2015 10:08