Ekotendr: Nejméně – 56,8 miliardy – žádá Marius Pedersen Engineering

Další zájemci, Geosan Group a Environmental Services, podali nabídky ve výši 57,8, respektive 65,5 miliardy korun.

Nejnižší nabídku v tendru na odstranění starých ekologických škod podala firma Marius Pedersen Engineering ve výši 56,8 miliardy korun. Další zájemce Geosan Group podal nabídku ve výši 57,8 miliardy a Environmental Services ze skupiny J&T ve výši 65,5 miliardy korun. Všechny nabídky jsou cenami bez DPH. Informace dnes zveřejnilo po otevření obálek s nabídkami ministerstvo financí, které předpokládá, že hodnotící komise předloží závěrečnou zprávu do konce září.

Rozhodujícím kritériem pro úspěch v tendru je podle resortu financí cena. Vítěze musí ještě schválit vláda. V případě, že tak neučiní, bude tendr zrušen.

Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 114 miliard korun. Podle kritiků tendru by ale k likvidaci škod mohla stačit třetinová částka. I kvůli kritice z řad politiků, ekologů i z Nejvyššího kontrolního úřadu nyní ministerstvo financí nechává hodnotu zakázky prověřit.

Protikorupční organizace Transparency International minulý týden vládu vyzvala, aby vítěze v tendru nevybrala. Podle ředitele organizace Davida Ondráčky by to byl největší jednorázový korupční obchod v historii země. Výběrové řízení se podle něj stalo politickou zakázkou, kterou protlačuje ministr financí Kalousek proti názoru premiéra Petra Nečase (ODS). MF kritiku odmítá.

Složení devítičlenné hodnotící komise schválila vláda na konci srpna. Jsou v ní tři zástupci MF, po dvou za ministerstvo průmyslu a obchodu a životního prostředí a po jednom zástupci ministerstva spravedlnosti a úřadu vlády.

Stát musí staré ekologické škody odstranit, protože to slíbil vlastníkům zamořených území. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění mohou státu hrozit žaloby nebo arbitráže. Obří ekologickou zakázku vláda schválila v červnu 2008, MF ji ale muselo dočasně zastavit kvůli stížnostem některých účastníků tendru. Těch se původně přihlásilo šest, ministerstvo v prvním kole tři z nich vyřadilo.

Tendr na odstranění starých ekologických škod se týká 510 lokalit po celé ČR.