Ceska Pozice

Ekologikum je tak trochu jiný festival

Tento víkend bude Brno hostit netradiční akci zaměřenou na téma životního prostředí a udržitelného rozvoje.

Vyřádit se, poslechnout si oblíbenou kapelu, popít s přáteli. To je motivace většiny těch, kteří navštěvují hudební festivaly, jichž jsou v Česku každoročně stovky. Některé festivaly, třeba ostravské „Coloursy“, nabízejí kromě zábavy také kapku toho vzdělávání ve formě diskuzí na aktuální společenská témata.

Pro lidi zaměřené na životní prostředí a udržitelný rozvoj je tu pak jeden méně známý festival, kde hudba hraje jen doplňkovou roli. Festival Ekologikum v Brně už tento víkend 5.-7. června pořádá skupina Responsibles, která se rozhodla více podpořit myšlenku společenské odpovědnosti firem, propojit ziskový a neziskový sektor, zvýšit povědomí o udržitelném rozvoji a inspirovat veřejnost v hledání ekologických alternativ.

Prvním projektem této skupiny je právě festival a fórum Ekologikum. „Spojili jsme se s již existujícím festivalem Global Chill-out, který je především o hudbě, a letos ho poprvé obohatíme o Fórum ekologikum, což by do budoucna měla být platforma pro sdílení nápadů mezi kreativními lidmi a menšími firmami zaměřenými na udržitelný rozvoj. Fórum tedy budeme pravidelně opakovat,“ řekla ČESKÉ POZICI jedna z iniciátorek projektu Mirka Fojtů.

Sdílet lze i auta či bydlení

Projekt bude mít na festivalu uvolněný formát přednášek, diskuzí a workshopů na téma vědomého byznysu a zdravého životního stylu. Přednášky  se budou natáčet a poté se vystaví na internetu. Vystoupí například Jana Martochová s tématem sdílení bydlení tzv. Co-housingem z pohledu architektury a urbanismu; Milan Šimoník představí ekonomické a ekologické souvislosti sdílení vozů – carsharingu; Michal Brodský povypráví o efektivním využití odpadů jako vstupní surovině do výrobního procesu v přednášce s názvem Zero waste.

Tématické okruhy festivalu:

  1. Zdravá domácnost –  drogerie a kosmetika bez chemie, biopotraviny, kontaktní rodičovství,
  2. Udržitelné technologie – stavitelství, odpady, energetika,
  3. Happier business – svoboda v práci, alternativní přístupy v podnikání,
  4. Ekologický design – ekografika, eko-publikování,
  5. Sdílení zdrojů – komunitní bydlení a zahrady, car sharing.

Workshopy budou zaměřeny například na bubnování, stavitelství z přírodích materiálů nebo na věci, jež lze vyrobit z materiálu dostupných v každé domácnosti bez zbytečného plýtvání surovinami a penězi.
Hrát bude převážně chill-out hudba, kterou doplní vizuální a taneční performace, alikvotní zpěvy, fireshow, jóga meditace, výroba keramiky, čajové rituály nebo chůze po žhavém uhlí. Součástí Festivalu bude i malý jarmark lokálních výrobců.

zpět na článek


© 2020 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.