EET skončilo u ledu. Prozatím...

Do konce roku poslanci elektronickou evidenci tržeb neschválí. Už v lednu však souboj vlády a opozice vypukne znovu a možná s jinými pravidly.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) si donesl do Sněmovny dětskou pokladnu foto: MAFRA - MICHAL ŠULA

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) si donesl do Sněmovny dětskou pokladnu

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) musel své kolegy několikrát napomenout. „Prosím rozdavače dárků, aby s tím počkali až po jednání. Jakkoli je čas předvánoční, věnujte pozornost řečníkovi.“ Za pultíkem právě stál šéf ODS Petr Fiala, který nejméně posté opakoval argumenty opozice proti elektronické evidenci tržeb.

Běžely poslední hodiny lhůty, do níž mohla koalice svůj zásadní návrh protlačit sněmovnou ještě před koncem roku. Pravici se ale obstrukcemi podařilo její snaze zabránit. Návrh, za kterým stojí jak předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), tak jeho garant ministr financí Andrej Babiš (ANO), tak opět skončil u ledu.

Kabinet však odmítá, že by jeho marná snaha znamenala porážku. K projednávání se zákonodárci sejdou znovu v prvním měsíci nového roku. „Nejpozději v lednu rozhodneme,“ říká rázně předseda vládního ANO Babiš.

On ani jeho koaliční kolegové ale doposud nenašli recept na houževnaté opoziční poslance. Ve zdlouhavém boxerském klání tak sice dočasně uvízli v klinči, celkově ale vláda prohrává na body.

Náhubek pro opozici

Vždyť původně měla evidence tržeb fungovat už od ledna. „Předpokládám, že pokud vše půjde dobře, tak od roku 2016 by systém elektronické evidence mohl fungovat,“ prohlašoval na začátku roku předseda vlády Sobotka. Později vláda hovořila o dubnu a naposledy o polovině příštího roku. Sněmovní rozpočtový výbor ale doporučil odložit platnost EET o sedm měsíců od schválení. To značí, že i kdyby kabinet normu v prvním měsíci roku definitivně odklepl, dříve než v srpnu evidenci tržeb nespustí. Na prosazení zákona Babiš nedávno vsadil svou politickou kariéru. Pokud ho nedokáže protlačit, v resortu skončí, řekl koaličním partnerům. Na poslední předvánoční schůzi měli poslanci podle jednacího řádu čas pouze do dvou hodin odpoledne, opozice ale opět dokázala zdržovat. ANO proto přišlo se sporným návrhem na nasazení „náhubku“ vládním protivníkům.

I kdyby kabinet normu v prvním měsíci roku definitivně odklepl, dříve než v srpnu evidenci tržeb nespustí.

Hnutí si to představuje tak, že by na proslovy k určitému zákonu měl každý ze sněmovních klubů pouze přesně vymezený čas. „Buď si ho může vybrat více členů poslanecké frakce, nebo třeba pouze jeden poslanec,“ řekla k tomu místopředsedkyně sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO).

Její strana si od nápadu slibuje omezení obstrukcí. ANO chce svou ideu navrhnout v lednu ke schválení. Podle očekávání ale proti tomu ostře vystoupila opozice. „Věřím, že ostatní parlamentní strany takové návrhy na omezení svobody slova jednoznačně odmítnou,“ řekl poslanec TOP 09 Martin Plíšek.

Uvnitř V4 zaostáváme

I předseda ODS Petr Fiala nevidí pro změnu jednacího řádu důvod. „Změny se mají provádět proto, že něco nefunguje, a já nic takového nevidím,“ uvedl.

Při zavádění evidence tržeb se vláda inspirovala v Chorvatsku. Také proto se šéf „topky“ Miroslav Kalousek o EET s despektem vyjadřuje jako o „balkánském tunelu“.

Kalousek se o EET s despektem vyjadřuje jako o „balkánském tunelu“.

Babiš však podotkl, že podobný systém zavedly i státy takzvané visegrádské skupiny. „Z těch zemí jsme poslední, kdo ještě nemá elektronickou evidenci zavedenou. Přitom se k tomu teď chystá i Rakousko a bude spuštěna ve Slovinsku,“ řekl v proslovu k poslancům.

Sněmovna projednávání EET odložila na 8. ledna. Poté bude přerušená bitva pokračovat.