ECB utahuje měnovou politiku

Očekávané zvýšení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou na 1,25 procenta vyhnalo euro k letošním maximům.

Krize vytváří tlak na změnu chování a úlohu centrálních bank, včetně Evropské centrální banky ve Frankfurtu. foto: © REUTERS

Krize vytváří tlak na změnu chování a úlohu centrálních bank, včetně Evropské...

Hlavní pozornost trhů byla v tomto týdnu soustředěna vedle Portugalska, které koketuje s bankrotem, do německého Frankfurtu, kde se ve čtvrtek rozhodovalo o dalším směřování měnové politiky. Přestože pokračují nepokoje v severní Africe, situace na většině akciových trhů byla pozitivní. Méně nadějný byl pokračující růst cen komodit, jejichž další zvyšování je možné očekávat i v následujících týdnech. Motoristé se levnějších pohonných hmot na čerpacích stanicích hned tak nedočkají.

Klíčovou událostí tohoto týdne bylo čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB). Trhy s napětím čekaly na rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb. Podle očekávání došlo – poprvé od roku 2008 – ke zvýšení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na 1,25 procenta. Následné komentáře k dalšímu směřování měnové politiky byly z větší části v jestřábím tónu, tedy že ECB v červenci opět zvýší úrokové sazby. Vyplývá to podle analytického serveru Eurointelligence i z vyjádření šéfa banky Jeana-Cloudea Tricheta na čtvrteční tiskové konferenci.

Vůči americkému dolaru koruna v druhé polovině týdne prorazila psychologickou hranici 17 korun za dolar

Obchodování s českou měnou bylo v tomto týdnu ovlivněno zejména děním v zahraničí. Objemy obchodů s korunou však byly i v tomto týdnu malé. Vůči euru koruna mírně posílila a po celý týden se držela pod hranicí 24,50 koruny za euro. Vůči americkému dolaru koruna v druhé polovině týdne prorazila psychologickou hranici 17 korun za dolar a vytvořila tak nové letošní maximum.

K polskému zlotému koruna naopak ztrácela a po většinu týdne se obchodovala nad hranicí 6,10 koruny za zlotý. Ve prospěch zlotého hrají především vysoké úrokové sazby, jež lákají investory. Polská centrální banka NBP navíc v tomto týdnu zvýšila sazby o 0,25 procenta.

Český statistický úřad publikoval tento týden několik statistik, na něž kurz koruny téměř nereagoval. Za pozornost stálo pondělní zveřejnění maloobchodních tržeb a středeční data z průmyslu a stavebnictví. Tržby z maloobchodu i nadále táhne především prodej a opravy motorových vozidel, které vzrostly meziročně o 16 procent.

Data z průmyslové výroby přinesla mírné zklamání, meziměsíčně došlo k lehkému zpomalení v tomto sektoru z 16,4 na 13 procent. Průmysl si však nadále udržuje dvouciferný růst, což spolu s rostoucími zakázkami v Německu indikuje pozitivní budoucí vývoj. Stavebnictví je na rozdíl od průmyslu ve vleklé krizi. Přesto se zdá, že se začíná blýskat na lepší časy a v průběhu roku by mohlo docházet k velmi opatrnému oživení.